Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mikolat
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.12.27. 10:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mikolat » 2013.01.23. 18:26

Levente írta:Most ezeken vacillálok:
SkyWatcher BD 127/1500 + EQ-3
http://www.makszutov.hu/termek/sw_127mc_bd

Skywatcher 120/600 refraktor + AZ-4 (alulábon)
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-120-600

Persze, egy 20 cm-es Dobsont olcsóbban megkapnék, csak nem tudom, mennyire lehet azzal egy átlagos erkélyen boldogulni.

Üdv!
Szerintem valahol a kettő fókusztávolság között kéne választani.
A makszutovnak 1500 a fókusza, tehát igazán kis nagyítást és nagy látómezőt nem lehet vele elérni. Leginkább bolygózni jó.
A másiknak meg 600 ami inkább csak kis nagyításra lett kitalálva, arra tökéletes is, de nagy nagyításon bolygózni nem jó.
Én ennyi pénzből inkább egy 120/1000+EQ5-öt vennék. Ami kicsit nagyobb helyet foglal ugyan, de sokkal univerzálisabban használható. Ha ez túl nagy és inkább a hordozhatóság a fő szempont, akkor meg egy 80/600ED APO AZ-4-en, ennek tökéletes a képe kis, közepes, és nagy nagyításon is, de a kis átmérő miatt jóval kevesebb fényt gyűjt a többinél.



Igen, én is ezeken a szempontokon töprengek.
A MC bolygóra jó, mélyégre kevésbé, és az ára is elég sok. A 120/600 esetében pedig nem tudom, mekkora nagyításig ad szép képet (120-140X ?), azaz bolygózni mennyire alkalmas (gondolom, nem igazán).

A 120/1000 valóban jónak tűnik, van SkyWatcher és Celestron is, nem tudom, melyik lehet a jobb:

http://www.makszutov.hu/termek/sw_120r

http://beo-pa.hu/hu/termekek/celestron_omni_120_xlt

Vagy ez a Dobson sem lenne rossz, nem tudom, kezelhetőség, súly, méret szempontjából melyik lenne a jobb.
http://www.makszutov.hu/termek/orion_xt8
Bóta Roland
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.11.17. 13:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bóta Roland » 2013.01.23. 19:21

Sziasztok!

2 binokulár között vacilálok: (sajnos még egyiket se sikerült kipróbálnom, de kíváncsi lennék a véleményetekre)

1. Scopium 10x50 WA ~10.000
2. Scopium Nature 8x56 ~20.000

-Nagy az árkülönbség a 2 között... jobb e a 8x56-os a 10x50 esnél annyival hogy megéri érte kifizetni a dupla árat?
-A full bevonatoknak köszönhetően a nature ugyebár kontrasztosabb, fénygyűjtése nagyobb, kisebb nagyítása miatt könnyebb megtartani. és emiatt még sűrűbbnek látom az eget pl a tejútban pásztázva? többet hoz mint egy 10x50 es? Vagy nagyjából ugyanolyan mind a kettő felbontásra is? Ugyanannyi csillagot látok a 8x56-ossal mint a 10x50-essel? (itt a határmagnitúdóra gondolok.) Sűrűbbnek látom az eget a 8x56 ossal?

Lehetőleg olyanok válaszát várom akik mind a 2 binót kipróbálták esetleg összehasonlították az ég alatt, mik a tapasztalatok?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv!
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.23. 21:43

mikolat írta:
Levente írta:Most ezeken vacillálok:
SkyWatcher BD 127/1500 + EQ-3
http://www.makszutov.hu/termek/sw_127mc_bd

Skywatcher 120/600 refraktor + AZ-4 (alulábon)
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-120-600

Persze, egy 20 cm-es Dobsont olcsóbban megkapnék, csak nem tudom, mennyire lehet azzal egy átlagos erkélyen boldogulni.

Üdv!
Szerintem valahol a kettő fókusztávolság között kéne választani.
A makszutovnak 1500 a fókusza, tehát igazán kis nagyítást és nagy látómezőt nem lehet vele elérni. Leginkább bolygózni jó.
A másiknak meg 600 ami inkább csak kis nagyításra lett kitalálva, arra tökéletes is, de nagy nagyításon bolygózni nem jó.
Én ennyi pénzből inkább egy 120/1000+EQ5-öt vennék. Ami kicsit nagyobb helyet foglal ugyan, de sokkal univerzálisabban használható. Ha ez túl nagy és inkább a hordozhatóság a fő szempont, akkor meg egy 80/600ED APO AZ-4-en, ennek tökéletes a képe kis, közepes, és nagy nagyításon is, de a kis átmérő miatt jóval kevesebb fényt gyűjt a többinél.



Igen, én is ezeken a szempontokon töprengek.
A MC bolygóra jó, mélyégre kevésbé, és az ára is elég sok. A 120/600 esetében pedig nem tudom, mekkora nagyításig ad szép képet (120-140X ?), azaz bolygózni mennyire alkalmas (gondolom, nem igazán).

A 120/1000 valóban jónak tűnik, van SkyWatcher és Celestron is, nem tudom, melyik lehet a jobb:

http://www.makszutov.hu/termek/sw_120r

http://beo-pa.hu/hu/termekek/celestron_omni_120_xlt

Vagy ez a Dobson sem lenne rossz, nem tudom, kezelhetőség, súly, méret szempontjából melyik lenne a jobb.
http://www.makszutov.hu/termek/orion_xt8

Szia!
Említetted hogy szempont lenne a hordozhatóság is.
Hát akkor a Dobsont felejtsd el. Esetleg egy Flex-Dobson az még kocsival hordozható.
A 120/1000-es SW-ről csupa jót hallottam és most EQ-5-el akciós, a Celestront nem ismerem.
Szerintem vásárlás előtt mindenképp be kéne menned valamelyik távcsőboltba ott kivannak állítva a távcsövek és el tudod dönteni melyik fér el az erkélyeden.
Levente
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.23. 22:46

Bóta Roland írta:Sziasztok!

2 binokulár között vacilálok: (sajnos még egyiket se sikerült kipróbálnom, de kíváncsi lennék a véleményetekre)

1. Scopium 10x50 WA ~10.000
2. Scopium Nature 8x56 ~20.000

-Nagy az árkülönbség a 2 között... jobb e a 8x56-os a 10x50 esnél annyival hogy megéri érte kifizetni a dupla árat?
-A full bevonatoknak köszönhetően a nature ugyebár kontrasztosabb, fénygyűjtése nagyobb, kisebb nagyítása miatt könnyebb megtartani. és emiatt még sűrűbbnek látom az eget pl a tejútban pásztázva? többet hoz mint egy 10x50 es? Vagy nagyjából ugyanolyan mind a kettő felbontásra is? Ugyanannyi csillagot látok a 8x56-ossal mint a 10x50-essel? (itt a határmagnitúdóra gondolok.) Sűrűbbnek látom az eget a 8x56 ossal?

Lehetőleg olyanok válaszát várom akik mind a 2 binót kipróbálták esetleg összehasonlították az ég alatt, mik a tapasztalatok?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv!

Üdv!
A 8x56-os méret vadászok mezőőrök részére lett kifejlesztve a magas szürkületi értéke miatt ami a nagy kilépő pupillának köszönhető, ezért jól használható szürkületben és rossz látási viszonyok között. Erre a csillagászatban semmi szükség itt a fénygyűjtő képesség, a nagyítás, és a látómező számít.
A 8X56-os látómezeje 6 fok a 10X50 6,5 fok ezért több csillag fér bele a látómezőbe, és a nagyobb nagyítás miatt sötétebb az égi háttér.
Én a Scopium WA 10X50-es helyett a Scopium Nature 10X50-est ajánlanám mert annak jobb minőségű BAK4-es anyagú prizmái vannak és a bevonatok is sokkal jobbak mint az olcsóbb változatnak.
Ha teheted vásárlás előtt mindenképp próbáld ki a binokulárokat személyesen is.
Levente
Bóta Roland
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.11.17. 13:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bóta Roland » 2013.01.23. 23:05

Levente írta:
Bóta Roland írta:Sziasztok!

2 binokulár között vacilálok: (sajnos még egyiket se sikerült kipróbálnom, de kíváncsi lennék a véleményetekre)

1. Scopium 10x50 WA ~10.000
2. Scopium Nature 8x56 ~20.000

-Nagy az árkülönbség a 2 között... jobb e a 8x56-os a 10x50 esnél annyival hogy megéri érte kifizetni a dupla árat?
-A full bevonatoknak köszönhetően a nature ugyebár kontrasztosabb, fénygyűjtése nagyobb, kisebb nagyítása miatt könnyebb megtartani. és emiatt még sűrűbbnek látom az eget pl a tejútban pásztázva? többet hoz mint egy 10x50 es? Vagy nagyjából ugyanolyan mind a kettő felbontásra is? Ugyanannyi csillagot látok a 8x56-ossal mint a 10x50-essel? (itt a határmagnitúdóra gondolok.) Sűrűbbnek látom az eget a 8x56 ossal?

Lehetőleg olyanok válaszát várom akik mind a 2 binót kipróbálták esetleg összehasonlították az ég alatt, mik a tapasztalatok?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv!

Üdv!
A 8x56-os méret vadászok mezőőrök részére lett kifejlesztve a magas szürkületi értéke miatt ami a nagy kilépő pupillának köszönhető, ezért jól használható szürkületben és rossz látási viszonyok között. Erre a csillagászatban semmi szükség itt a fénygyűjtő képesség, a nagyítás, és a látómező számít.
A 8X56-os látómezeje 6 fok a 10X50 6,5 fok ezért több csillag fér bele a látómezőbe, és a nagyobb nagyítás miatt sötétebb az égi háttér.
Én a Scopium WA 10X50-es helyett a Scopium Nature 10X50-est ajánlanám mert annak jobb minőségű BAK4-es anyagú prizmái vannak és a bevonatok is sokkal jobbak mint az olcsóbb változatnak.
Ha teheted vásárlás előtt mindenképp próbáld ki a binokulárokat személyesen is.


Köszönöm a választ! Már csak annyi kérdésem lenne hogy szembetűnő a különbség a teljesítményben 10x50 es WA és a Nature között?
megéri a felárat?
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.23. 23:17

Bóta Roland írta:
Levente írta:
Bóta Roland írta:Sziasztok!

2 binokulár között vacilálok: (sajnos még egyiket se sikerült kipróbálnom, de kíváncsi lennék a véleményetekre)

1. Scopium 10x50 WA ~10.000
2. Scopium Nature 8x56 ~20.000

-Nagy az árkülönbség a 2 között... jobb e a 8x56-os a 10x50 esnél annyival hogy megéri érte kifizetni a dupla árat?
-A full bevonatoknak köszönhetően a nature ugyebár kontrasztosabb, fénygyűjtése nagyobb, kisebb nagyítása miatt könnyebb megtartani. és emiatt még sűrűbbnek látom az eget pl a tejútban pásztázva? többet hoz mint egy 10x50 es? Vagy nagyjából ugyanolyan mind a kettő felbontásra is? Ugyanannyi csillagot látok a 8x56-ossal mint a 10x50-essel? (itt a határmagnitúdóra gondolok.) Sűrűbbnek látom az eget a 8x56 ossal?

Lehetőleg olyanok válaszát várom akik mind a 2 binót kipróbálták esetleg összehasonlították az ég alatt, mik a tapasztalatok?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv!

Üdv!
A 8x56-os méret vadászok mezőőrök részére lett kifejlesztve a magas szürkületi értéke miatt ami a nagy kilépő pupillának köszönhető, ezért jól használható szürkületben és rossz látási viszonyok között. Erre a csillagászatban semmi szükség itt a fénygyűjtő képesség, a nagyítás, és a látómező számít.
A 8X56-os látómezeje 6 fok a 10X50 6,5 fok ezért több csillag fér bele a látómezőbe, és a nagyobb nagyítás miatt sötétebb az égi háttér.
Én a Scopium WA 10X50-es helyett a Scopium Nature 10X50-est ajánlanám mert annak jobb minőségű BAK4-es anyagú prizmái vannak és a bevonatok is sokkal jobbak mint az olcsóbb változatnak.
Ha teheted vásárlás előtt mindenképp próbáld ki a binokulárokat személyesen is.


Köszönöm a választ! Már csak annyi kérdésem lenne hogy szembetűnő a különbség a teljesítményben 10x50 es WA és a Nature között?
megéri a felárat?

Igen szebb a képe megéri a felárat.
Levente
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2013.01.25. 23:30

Mivel erkély (és néha kitelepülés), rövid tubusú távcsövet keresgélek.

Most ezeken vacillálok:
SkyWatcher BD 127/1500 + EQ-3
http://www.makszutov.hu/termek/sw_127mc_bd

Skywatcher 120/600 refraktor + AZ-4 (alulábon)
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-120-600

Persze, egy 20 cm-es Dobsont olcsóbban megkapnék, csak nem tudom, mennyire lehet azzal egy átlagos erkélyen boldogulni.



Üdv!
Szerintem valahol a kettő fókusztávolság között kéne választani.
A makszutovnak 1500 a fókusza, tehát igazán kis nagyítást és nagy látómezőt nem lehet vele elérni. Leginkább bolygózni jó.
A másiknak meg 600 ami inkább csak kis nagyításra lett kitalálva, arra tökéletes is, de nagy nagyításon bolygózni nem jó.
Én ennyi pénzből inkább egy 120/1000+EQ5-öt vennék. Ami kicsit nagyobb helyet foglal ugyan, de sokkal univerzálisabban használható. Ha ez túl nagy és inkább a hordozhatóság a fő szempont, akkor meg egy 80/600ED APO AZ-4-en, ennek tökéletes a képe kis, közepes, és nagy nagyításon is, de a kis átmérő miatt jóval kevesebb fényt gyűjt a többinél.


Sziasztok!
Látom, sokakban kialakult az a nézet (és szerintem egyben tévhit is), hogy a makszutovok a bolygózáson kívül nem jók semmire sem. Az MC rendszerek fókusza valóban nagy és látómezejük is kisebb az átlagnál, de egy 2" okulárkihuzattal szerelt cső "szűkös" látómezejébe azért sok mélyég objektum elfér. Konkrétan a fent említett Black Diamond 127/1500-as MC esetében a 32 mm-es okulár 47x nagyítást ad, és az így alkotott látómezőbe pl. bőven belefér a Nap/Telihold.
Szerintem a Nap/Hold és bolygózás mellett mélyégre is lehet bátran használni, igaz, az ára húzósabb mint egy hasonló méretű Newtonnak vagy refraktornak, de cserébe a makszutovok köztudottan jó optikája és teljesítménye valamennyire kárpótolják az embert.
Egy ilyen tubus ráadásul igen rövid és kompakt méretű, kb 3.5 kg súlyú, AZ3 / EQ3 mechanikán is kiválóan érzi magát, ráadásul nappali távcsövezésre is alkalmas, nem beszélve a benne rejlő asztrofotózási és teleobjektívként használt lehetőségekről. Én idáig csak afokálisan használtam fotózáshoz (okulárhoz szorított kis digitális gép), de egy tükörreflexes-/DSLR géppel, vagy bolygókamerával komoly témákat lehet vele lőni (lásd makszutov.hu galériájában).
Aki nem riad vissza a kisebb látómezőtől, annak egy 5"-es kis-/kompakt méretű de nagyon jó képalkotású Makszutov-Cassegrain cső is nyerő választás lehet és véleményem szerint még belefér az univerzális távcső fogalmába, ráadásul a 127 mm-es nyílás már kellően nagy ahhoz, hogy a Naprendszer csodái mellett a fényesebb és halványabb mélyég objektumokat is tanulmányozzuk vele. Egyeseknél szerintem az sem utolsó szempont, hogy jól bírja a nagy nagyításokat is. Jó láthatóság és megfelelő körülmények között a 250x-300x nagyításokat is szépen hozza.
A 150-es és 180-as MC-ben viszont már valóban eléggé leszűkül a látómező, bár ezek a csövek sem véletlenül kapták a "bolygó gyilkos" nevet.

Érdekességképpen érdemes elolvasni Sánta Gábor korábbi cikkét egy 127/1500 MC teszteléséről ;) nekem is sokat segített annak idején a döntésemben. Ezúton is köszönöm Neki!
http://www.tavcso.hu/?o=swm127_cikk

u.i.: a cikkben még a régebbi MC szerepel, az új Black Diamondok 2"-es az okulárkihuzattal jönnek és a belső festés is matt, ezáltal csökkentve a káros reflexiót

Üdv!
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára BARRACUDA 2013.01.26. 16:14-kor.
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Ateszastro
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.09.18. 18:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Ateszastro » 2013.01.26. 10:40

Sziasztok!

Nekem Celestron Omin XLT 120/1000 Távcsövem van, csodálatos egy műszer csak ajánlani tudom!
Gyönyörű szép éles kontrasztos képe van nagy nagyításokon is a bolygók csodásak benne színezése minimális és csak nagyobb nagyításokon jön elő engem nem zavar.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.01.26. 21:10

mikolat írta:A MC bolygóra jó, mélyégre kevésbé, és az ára is elég sok. A 120/600 esetében pedig nem tudom, mekkora nagyításig ad szép képet (120-140X ?), azaz bolygózni mennyire alkalmas (gondolom, nem igazán).

A 120/1000 valóban jónak tűnik, van SkyWatcher és Celestron is, nem tudom, melyik lehet a jobb:

http://www.makszutov.hu/termek/sw_120r

http://beo-pa.hu/hu/termekek/celestron_omni_120_xlt

A 120/600 kb 80x-os nagyításig ajánlanám, általános célra inkább az MC. A 127/1500-as MC-ből van 2"-es kihuzatú változat, de ennek szerintem túl sok jelentősége nincs, mivel a belső felépítés változatlan, ergo csúnyán vignettál ...

A SkyWatcher 120/1000 EQ-3 és EQ-5 mechanikán is választható, nagyon érdemes megfontolni az EQ-5-ös változatot. Az Celestron Omni XLT CG-4 mechanikán érkezik, ami acéllábas EQ-3, kevés a hosszú cső alá.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.01.29. 18:28

Nem akarok senkit idegesíteni a hülyeségeimmel :) , de a mai napon elgondolkodtam egy olyan távcsőverzión, hogy nem hagy nyugodni. Mindenféleképpen lencsés kivitelű, de mondjuk mi lenne ha egy olcsóbb cső lencséit kicserélnénk mondjuk valami komolyabb Zeiss lencsékre? Van olyan távcső amelyik ilyen módon komolyabbá "varázsolható"? Csak azért jutott eszembe, mert ami igazán tetszene, (APO) az kiegészítők nélkül éri el a max büdzsét. Viszont van ismerősöm aki a Carl Zeiss üzemben dolgozik Mátészalkán. Ott gyártanak lencséket mindenhez. Lehet hogy olcsóbban kijönne, ha vennék egy olcsóbb csövet egy jó mechanikával és csináltatnék hozzá lencsét. Mondjuk olyan ember is kellene aki megcsinálja ;) . Egyelőre jó volna megtudni hogy meg lehet-e oldani, és utána jön a számolás, hogy megéri-e. Mert ez most feladta a leckét :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”