Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.01.08. 18:02

Csak még egy apróság: én egyik távcsövemet sem a bazárban vettem annak ellenére hogy sürűn rá szoktam nézni, hanem az egyiket az Apródon, a másikat a Jófogáson( elnézést a reklámért :D ). Azokon az oldalakon is érdemes körül nézni ha olcsón szeretnél jót venni. Talán elmondhatom hogy jól jártam mindkét vétellel.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.01.08. 18:18

allatka írta:En kihagynam oket. A 90/900-at is. L. fent: Dobson vagy kis apo.

Ettől függetlenül azért érdekelne, hogy mi a különbség a 102/660 és 90/900 között, ha mindkettő refraktor.

Ha végig olvastál már sok ismertetőt akkor a technikai különbségeket már ismered. Mechanika-igény, fényerő stb. Vizuálisan szerintem csak annyi veszel észre, hogy a 102/660-as angyobb nagyításoknál egy kicsit jobban színez. Nem vagyok refraktor szakértő, sokat nem is foglalkoztam vele. Tudom hogy sokak szerint hülyeség, de engem valahogy zavar hogy egy színes haló van a bolygók körül. Inkább bevállaltam azt a tényleg kicsi macerát, amit a kollimálás jelent. Egyébként a kis refraktor is ugyan akkorát csattan a kövön mint egy Dobson, ha fellökik a kölykök :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsolti82 2014.01.08. 19:44-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.01.08. 19:23

Allatka! A legjobb és legokosabb, amit tehetsz, hogy elballagsz valamelyik távcsőboltba és megnézed a távcsöveket élőben. De még ennél is sokkal-sokkal ajánlottabb, ha meglátogatsz egy amatőrt vagy inkább a Polaris csillagvizsgálót Óbudán, hogy belenézhess pár távcsőbe, lehetőleg nem nappal! Mert a távcsővásárlás pont az a terület, ahol az elmélet vajmi keveset ér.
Nem az a valódi kérdés, hogy lencsés vagy tükrös, pláne nem a goto - nem goto, hanem hogy a Te kezeidhez és igényeidhez mi illik a legjobban. Ez az első távcsőre igaz, aztán a tapasztalat már hozza a valódi megoldást.
Mindenesetre ha Bpest kertváros, akkor fényszennyezés van bőven, tehát a mélyegezés erősen korlétozott, nem arra kell gyúrni, inkább Nap-Hold-bolygók-kettősök-stb. Ez sem kevés :D
A Mátrába szállítás autóval menne? Mert abba is 125 cm-nél rövidebb tubus fér be, vagy hosszában nagyobb.
Sok szempont lehet, egy boltban korrektül tájékoztatnak, de a legfontosabb, hogy ég alatt nézz bele minél több csőbe, mielőtt bármit veszel!
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2014.01.09. 20:26

Azért a kicsi sem olyan kicsi.......90/900 :lol:
De szétszerelve egy szekrény polcán,-kialakítva neki -elfér.
Autó csomagtartóban szállítható.Nem éppen mélyeges műszer azt mondják az átmérő miatt,de azért sokat használtam arra is és nem eredménytelenűl!Viszont nagyon jó bolygózni,kettősözni,vagy akár Napot Holdat nézni.A hosszú fokusz miatt nem annyira színez és "gyengébb"okulárok is igen jól teljesítenek benne.
Mondjuk az EQ2-es mechanika helyett EQ3 a megfelelő.3 éve van meg,egy percig nem bántam meg a vételt,persze ídővel egy nagyobb tükrös a cél(persze azzal mindig települni kell a belvárosból majd),de arra van még időm,még ezzel sem láttam mindent!!!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
90/900 SW
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.01.10. 13:25

Sziasztok!

Van egy SW 70/500-as refraktorom AZ3 mechanikán. Van hozzá egy-egy 10 és 25 mm-es Barium, illetve egy 6mm-es Planetary okulárom, valamint egy 2x-es Barlow lencse, amiből 1,5x-es is lehet csinálni.

Hold, Plejádok gyönyörű, Jupiter szép és úgy általában elégedett vagyok a műszerrel. Kettősöket még nem sikerült bontanom.

Ezidáig mély-ég objektumok közül nem sokat sikerült észlelnem, gyakorlatilag csak a Plejádok és az Orion-köd az amire azt mondhatom, hogy sikeres volt. Ennek oka lehet, hogy nincs meg a kellő gyakorlatom a navigációban mivel eddig csak egyedül (könyv alapján) próbáltam megtalálni az objektumokat és nincs tapasztalatom abban sem, hogy mit kellene látnom, ha "véletlenül" :-) már jó helyen járok. Esetleg még a fényszennyezés, bár nem nagyvárosban lakom, hanem mellette, így azért valamivel sötétebb van, mint a városban. Nem tudom ez a tubus mennyire alkalmas a mély-ég felfedezésére. Gyanítom hogy valamilyen szinten az, csak nekem nincs meg a gyakorlatom hozzá.
Van valaki aki ilyen tubussal rendelkezik és tudna iránymutatást adni, hogy mi az amit "közepes" ég esetén mély-ég objektumok (halmazok, ködök, kettősök) közül sikerült észlelnie és a távcső "biztosan" tudja csak én vagyok gyakorlatlan és/vagy a fényszennyezés lehet probléma?

Másrészt, ha a későbbiekben szeretnék fejleszteni az alábbi szempontokat figyelembe véve, akkor milyen irányt javasoltok?

- vizuális megfigyelés, fényképezni nem szándékozom;
- a jó minőségű, kontrasztos és lehetőleg éles kép fontosabb mint a gyengébb minőségű nagyítás;
- a navigációt is szeretném megtanulni, automatikus célra állás nem fontos számomra;
- a különböző forrásokban hazánkra kb 250x-es nagyítást javasolnak amely gyakran elérhető, így talán ez az a nagyítás amit jó minőségben megcéloznék (jó ég esetén Jupiter Vörös-folt, Szaturnusz Cassini-rés, Mars jégsapka milyen nagyításokkal jöhet?);
- nap megfigyelésre is használnám (ilyen nagyítás kategóriában számít(megéri majd befektetni) a Herschel prizmába?);
- a jelenlegi nagyításokon nem megterhelő az AZ3 mechanika finombeállítási módja, de talán egy AZ4 jól jönne;
- fontos, hogy mobil legyen az eszköz, jellemzően gyakori, rövidebb időtartamú észlelések (2-3 óra) az udvarról (kipakolva) vagy a közeli tanösvényen lévő kilátóból, ahová autó + 100m gyaloglással kell eljuttatni a távcsövet és a mechanikát;
- az anyagi keret ~ 100-150e Ft és fokozatosan venni/lecserélni a meglévő kiegészítőket ha az jobb eredményt hoz.

Mindhárom kategóriában lenne jelöltem a műszerekhez írt vélemények alapján:

1. SW Black Diamond 80ED apo refraktor. - Bár a 2D szabály nem éri el a 250-et, de olvastam olyan véleményt hogy a 240x-es nagyítást simán hozza. Galériában láttam ilyennel készült mély-ég képeket is, bár itt nem tudom a mély-ég vizuális észleléshez elég fényerős lenne-e a műszer. Esetleg inkább csak halmazokra jó és ködökre ne várjak tőle sokat? Bolygókra - gondolom - tökéletes lehet.

2. SW 120/1000 - itt a 2D hozza a tervezett nagyítást, de nem tudom mennyire színezhet és esetleg azt valamilyen szűrővel lehet-e/érdemes-e kompenzálni. Mély-égnél mennyit számítana a plusz 40 cm átmérőben a SW BD-hez képest?

3. 150/750 v. 200/800 Newton távcső. Mély-égre gondolom tökéletes, kérdés, hogy a bolygók mennyire lennének kontrasztosak.

Vagy "csinálhatok" egy bolygózó/nap távcsövet a 70/500-ból és mély-égre legyen egy Newton -néhány év alatt? :-)

Tudom, hogy a lehető legszubjektívebb témában kérem a véleményeket és univerzális, mindenre tökéletes távcső az általam megengedhető árkategóriában nincs :) . Sajnos nincs olyan ismerősöm, akinél ki tudnák próbálni ezek közül egy-egy műszert. Esetleg valaki rendelkezik valamelyikkel Győr környékén vagy a Dunántúlon? Nekem megérne némi utazást, hogy ne zsákbamacska legyen majd a fejlesztés. Tudom elég nehéz lehet összehozni, ha messzebb kell utazni, hogy legyen is mit nézni és rá is érjünk mindketten.

Privátba is jöhetnek az üzenetek.

Köszönöm a türelmet hogy végigolvastátok és azt is, ha veszitek a fáradságot hogy válaszoltok. :D

Üdv,
Tibor
Tibor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.10. 17:12

Kedves krivan!

Az a benyomásom, hogy az objektumok felkeresésében vagy még némileg járatlan. Mindenekelőtt próbálj alaposan tájékozódni az égen puszta szemmel. Az első lépés, hogy megismerd a fényesebb csillagokat. Azután megnézed a csillagtérképen, hogy az általad keresett objektum milyen fényesebb csillag közelében van. A részletes csillagtérkép alapján azután a puszta szemmel látható csillagtól kiindulva folyamatosan a környező, halványabb csillagok alapján találsz a keresett objektumra.
Mindenekelőtt nézzed meg a Vizi Péter-féle "Csillagatlasz kistávcsövekhez" bevezetéőjét, ott pontosan és illusztrálva megtalálod a felkeresés módját. A keresésnél a kis nagyítást használd, ha már bent van az iobjektum, beteheted a nagyobbat.
Amit a távcsöved mindenképpen megmutat:
khi-h Persei (Perseus ikerhalmaz) - nyilthalmaz,
M36, 37, 38 - Nyilthalmazok az Aurigában,
M 35 - nagyon szép nyilthalmaz az Ikrek (lábában),
M 31 - A Nagy Andromeda Köd, ezt már szabadszemmel is látni (persze nem a város közepén),
Később este már feljön:
M 44 - Jászol (Praesepe) a Rákban - szabadszemmel is látható,
M 67 - nyilthalmaz a Rákban
Ez csak egy pár fényesebb, könnyen megtalálható objektum. De a Vizi-féle Kisatlaszban vannak kettőscsillagok is szép számmal, kipróbálhatod, melyiket bontja. Pl. az éta Cassiopeiae, vagy a gamma Andromedae naggyon szépen bontható.
Ha én ezeket a tiedhez hasonló távcsővel egy nagyon fényszennyezet városi teraszról látom, akkor neked is láthatók!
De elsősorban a csillagképeket ismerd meg, hogy legyen kiindulásod.
Próbáld meg - menni fog: BQ.
Mészirobi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 02:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mészirobi » 2014.01.12. 12:54

Sziasztok!

Lelkes kezdő vagyok és sikerült hozzájutnom egy régi MEADE F/8 as Newton távcsőhöz (D=114mm, F=910mm)

Egy barátommal csere üzleteltünk... a lényeg, hogy már kiskora óta megvolt neki és régóta állt a padláson vagy valahol... a mechanikája egy kicsit laza, de jól működő (pontosabban nem tudom milyennek kéne lennie) és az okulárok közül csak a 25mm es működik de az is karcos kicsit... meg gondolom a tükröket le kéne tisztítani, de nem merem nehogy összekarcoljam...

Hallottam arról is, hogy a tükrös távcsöveket időnként be kell állítani... láttam a Budapesti Távcsőcentrum honlapján, hogy ott megcsinálják, de valami 10.000-et elkérnek távcső felújítás/beállítás címszó alatt...

Költséghatékony tanácsokat kérnék tőletek :) hogy tudnám felturbózni és milyen olcsó okulárokat javasolnátok?
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.01.12. 13:19

Szia!

Ha a régen padláson porosodott, lehet hogy érdemes lenne egy fényképet felraknod a tükrökről hogy kiderüljön az állapotuk. Ha érdemes vele foglalkozni, szerintem sokan tudnánk tanácsokat adni hogy hogyan tovább.
Mészirobi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 02:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mészirobi » 2014.01.13. 02:23

Köszi Zsolt!

Mondjuk volt rajta ilyen tubus sapka vagy mi... szóval belülről ne úgy gondoljátok, hogy pókhálós... a szétszerelésétől egy kicsit húzódozok nehogy több kárt okozzak mint hasznot - mert nem vagyok egy műszaki barkácsolós alkat...

Alapvetően olyan állapotban van, hogy tegnap a holdat gyönyörűen tisztán láttam vele, meg a jupiter holdjait is. Nem tudom ez mennyire informatív részlet az állapotáról - hiszen nincs viszonyítási alapom - lehet hogy amit én gyönyörű tisztának láttam az valójában lehetne jobb is...

Az volt furcsa hogy ma vacsora előtt kiraktam a kertbe, hogy legyen ideje átvenni a kinti hőmérsékletet, demire kimentem totál homályos volt minden - semmit se láttam benne - gondolom pára - ez normális?

Előre is köszi mindent :-)
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.01.13. 07:26

Ha tiszta képet ad, nagy baj nem lehet vele. A tükrök tisztítása kevésbé, de egy jó kollimálás sokat tud javítani a képen. Ha megtetszett a dolog és hosszabb távra tervezel, minden képpen érdemes beszerezned egy kollimációs okulárt. Csak az első néhány alkalom a bonyolult a beállításnál, amíg rájössz a trükkökre. Utána két perc az egész. A párásodás problémáját én úgy oldottam meg, hogy a főtükör mögé felszereltem egy kis ventillátort, a mozgó levegő néhány perc alatt leszárítja a főtükröt. A segédtükröt ez sajnos nem szárítja le, megfogod a segédtükröt oldalról, és ahogy melegszik az üveg látni fogod hogy tűnik el róla a pára. Észlelés alatt (ha már átvették a levegő hőmérsékletét a tükrök)én le szoktam zárni a tubus főtükör felöli végét és egy harmat sapkát teszek a cső másik végére. Ezzel a módszerrel nekem sikerül megelőzni az újboli párásodást.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”