Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.06.29. 13:17

szekike7878 írta:Sziasztok.Távcsövet vennék és érdekelne a vélemény egy távcsőröl melyet kinéztem. Ez a kicsike:Premier F70076 Reflector Telescope : 35x-787x Power Az eredeti oldalon:http://www.ebay.com/itm/Astronomical-Reflector-Telescope-35-787x-FREE-Accessory-/320584744485?pt=Binocular&hash=item4aa456fe25#ht_7622wt_83


Ezt a távcsövet verd ki a fejedből, bóvli áruházi távcsövet ne vegyél. Nézz szét a hazai távcsőboltokban, tavcso.hu, tavcso.com és makszutov.h, ezeket ajánlom.
Ebben az árkategóriában (10-20.E.Ft) 76/300-as minidobsont, 60/700-as SW akromátot kapsz. Ha rászánsz még egy keveset (20-30, esetleg 40E) akkor 76/900-as SW Reflektor, 70/900-as vagy 70/500-as SW Refraktor, 114/900-as SW reflektor.

Leginkább milyen helyen bírsz észlelni? Városi fényszennyezett, vagy vidéki, kisvárosi, falusi sötét égbolt alól? Ha város fényözönnel ellátott égbolt alól, akkor érdemes a nagy átmérőre hajtani, azaz 114/900-at ajánlom. Ha nincs komoly profi észlelési terved, csak simán nézelődni akarsz, akkor elég lesz a 70/500-as is. A 60-as átmérő kevés mély-ég-re alkalmazható, csak a legfényesebbek látszanak, inkább Hold-Nap-Bolygó megfigyelésre ajánlott.
Ha komoly megfigyeléseket akarsz folytatni, akkor ajánlatosabb gyűjteni még egy kicsit és venni egy arra megfelelő távcsövet, pl. 90/900-as SW Refraktort, vagy 130/900-as Sw Reflektort.

Én is így voltam vele, hónapokig mérlegeltem hogy mit vegyek, kezdetben én is csak 10-20-30.E-ért akartam venni (egy 114/900-as SW refraktor volt kiszemelve), de mire megtanultam hogy melyik távcső mire való, melyik a jobb, mit akarok vele észlelni, melyik a jobb; alkalmazás területe-szállíthatóság-tárolás-kezelés szempontjából, addigra gyűlt annyi össze, hogy már egy (számomra profi) 150/1200-as SW Dobsont vettem. Mai napig nagyon meg vagyok vele elégedve, már komoly észleléseket lehet vele folytatni, igaz külvárosból használom sötét ég alól, de használtam már belvárosban is, és meglepő hogy milyen jól szuperál!
Ja és régebben mikor egyáltalán nem értettem a távcsövekhez, én is belefutottam egy ilyen távcsőbe, kaptam (előtte kérdezték is hogy jó lesz?? Mondom igen, nagyon príma!!) egy 50/300-as refraktort... mondanom se kell: dobozon a Jupiter Hubble képe, Szaturnusznak még az Encke rése is látszik, galaxisok 100 órás expóval készített képe (ez mind bekarikázva, vagyis jelképezi hogy mit "látsz" az okulárban). Dobozon hatalmas 30-600x-os nagyítás feltüntetve.... -.-""" valóságban fókuszálhatatlan, mintha zsírral összekent ablakon akarnál kitekinteni, a holdon még csak a Mare (sötét foltok) területek se látszanak... nézz át vagy 3-4 nylon zacskón.... na az már kezd ahhoz hasonlítani hogy azzal a távcsővel mit látok.

De TE döntsd el hogy mit akarsz venni, másra csak tanács érdekében hallgass. Egy nagyon jó mondás is azt mondja: "Minden távcső annyit ér, amennyit használják."
Mérlegeld hogy mire használod, mennyire és hol. Ez a 3 szempont a legfontosabb, ebből kiindulva már egyszerű lesz választani.
Ne ijedj meg a sok adattól, egyszerű ez mint óvodásnak a takonyevés :DDD

Zárójelben meg kell jegyezni, (és egyben elnézést is kérek az ilyen távcsővel rendelkezőktől) hogy igenis akad egy jó pár áruházi távcső, ami kielégítő képet ad. Találkoztam már 70/500-as bolti noname kínai távcsővel, és nagyon meg voltam vele elégedve. De ugye az ilyeneket ki kell fogni.....
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Janicsillagasz 2012.06.29. 13:29-kor.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.06.29. 13:21

Atis írta:A mindenit... 787X nagyítás. Elképesztő azért a gyártó mérhetetlen átverő szándéka és hozzá nem értése.
Ráadásul a megadott ebay oldalon a Hold túlsó oldala van lefotózva amit a Földről soha nem láthatunk, rosszul vannak kiírva a nagyítások...stb.


Az még a komoly ahogy a gyerek vasmarokkal fogja a keresőt (vajon mikor törik már le) xDDD

Meg létezhetetlen hogy fotózásnál ott van a fókuszpont xDDD

Hát ezeken a bolti kukkereken csak sírni lehet a nevetéstől....
ladavrc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.01.19. 21:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ladavrc » 2012.07.01. 12:23

Sziasztok.Én nagyon kezdő vagyok.Van egy kis 76/800 newton távcsövem. Az lenne a kérdésem hogy ezzel a távcsővel látható -e az Andromeda galaxis? Mert juni 30 juli 1 két éjszakát kint voltam hajnal 3 ig.Igaz juni 30 nagyon párás volt de júli1 szép tiszta. A faluban ahol lakom minimális fényszennyezés de egyszerűen nem találom.A stelláriummal megtalálom de kint nem.Tehát én voltam béna vagy kicsi a távcsövem?
Válaszokat előre is köszönöm sziasztok.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.07.01. 12:41

ladavrc írta:Sziasztok.Én nagyon kezdő vagyok.Van egy kis 76/800 newton távcsövem.Az lenne a kérdésem hogy ezzel a távcsővel látható -e az Andromeda galaxis? Mert juni 30 juli 1 két éjszakát kint voltam hajnal 3 ig.Igaz juni 30 nagyon párás volt de júli1 szép tiszta de egyszerűen nem találom.A stelláriummal megtalálom de kint nem.Tehát én voltam béna vagy kicsi a távcsövem?
Válaszokat előre is köszönöm sziasztok.


Helló!
Az Androméda-galaxis MINDEN távcsővel látszik, sötét helyekről szabad szemmel is. Csak az a probléma, hogy pont a Július a lehető legrosszabb hónap ennek észlelésére. Érdemes sokáig, hajnalig kint lenni ha szeretnéd megfigyelni, bár ahogy említetted, hajnali 3, annak elegendőnek kellett lennie ahhoz, hogy kellő magasra emelkedjen. Kelet, Északkelet felé található, eléggé mélyen ilyenkor, érdemes minél jobb horizontális kilátást biztosítani (egy rét, szántóföld, vagy ha nagyvárosban laksz akkor egy toronyház, vagy bármi ami elég magas ahhoz ogy majdnem horizontig elláthass).
Nézd meg a térképet a stelláriumban, próbáld meg memorizálni az égboltot, a csillagokat. Legelsőnek keresd meg a Pegasus nagy négyszögét. Ezt könnyű lesz megtalálni keleten, de ha mégsem megy, akkor: a Nagy Nyári Háromszög, melyet a Vega-Altair-Deneb formál, ettől lefelé van a Pegasus....
Itt egy kép, ezen tudsz tájékozódni:
http://www.jodrellbank.manchester.ac.uk ... tember.jpg
Ha megvan, akkor a Pegasus bal felső csillagából kiindul egy eléggé elnyújtott v alak, melyet 6 csillag formál (a képen csak 3 van összehúzva, egy pedig külön, rögtön az Androméda-galaxis alatt).
Ha ezek a csillagok is megvannak, akkor a távcsővel célozd be a az összehúzatlan csillagot, majd mozdíts a távcsövet fölfelé (észak felé).
76-os reflektorban még nem láttam, de valószínűleg így fog kinézni:
http://www.asod.info/wordpress/wp-conte ... -m32-2.jpg

De ismétlem: Július nagyon rossz hónap e szempontból. Érdemes várni vele az őszig. Úgyse megy az onnan sehova :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.01. 12:49

ladavrc írta:Sziasztok.Én nagyon kezdő vagyok.Van egy kis 76/800 newton távcsövem. Az lenne a kérdésem hogy ezzel a távcsővel látható -e az Andromeda galaxis?


Használd a lehető legkisebb nagyítást, max 20x-ost. A galaxis hatalmas, 3 fok széles, ha nagyobb nagyítással nézed, olyan alacsony a felületi fényessége, és olyan kicsi a látómeződ, hogy esetleg simán átcsúszol felette. Ha volna kisebb binoklid (6x30 - 10x50 közötti), azzal biztosan könnyebben megtalálod az elnyúlt szürke foltját.
Czipfl Csaba
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.12.11. 11:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Czipfl Csaba » 2012.07.01. 12:57

ladavrc írta:Van egy kis 76/800 newton távcsövem. Az lenne a kérdésem hogy ezzel a távcsővel látható -e az Andromeda galaxis?


A galaxis központi része már szabad szemmel is észrevehetö. Èvekkel ezelött egy 50mm-es lencséssel többször megkerestem.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.01. 13:36

Szerző: kovacs ferenc (ladavrc) » Ma, 12:23

"Sziasztok.Én nagyon kezdő vagyok.Van egy kis 76/800 newton távcsövem. Az lenne a kérdésem hogy ezzel a távcsővel látható -e az Andromeda galaxis? Mert juni 30 juli 1 két éjszakát kint voltam hajnal 3 ig.Igaz juni 30 nagyon párás volt de júli1 szép tiszta. A faluban ahol lakom minimális fényszennyezés de egyszerűen nem találom.A stelláriummal megtalálom de kint nem.Tehát én voltam béna vagy kicsi a távcsövem?
Válaszokat előre is köszönöm sziasztok."


Mindenekelőtt azt ajánlom, hogy tóld szépen félre a stellariumot, és vegyél elő egy egyszerű kis "teljes ég csillagtérképet" (A Magyarországról látható csillagos égbolt, a Polarisban 150 Ft-ért kapható), meg egy "Csillagatlasz kistávcsövekhez". Először is a főbb csillagképeket ismerd meg. (Itt azért jól jön egy planetárium program, pl. a Sellárium, amin beállítod, hogy egy meghatározott nap, adott órájában hogyan látszanak a csillagképek a látóhatárhoz képest a lakóhelyeden.) Amikor azután valamelyest kiismered magad az égen, kezdheted keresni a halvány objektumokat. A távcsöved már nagyon sokat megmutat. Mindig a fényesebb csillagokból kell kiindulni. Megnézed a térképen, milyen csillagok közelében van a keresett égitest, azután először ezeket keresed fel, és ezek alapjáán a halványat. Pl. este még elcsípheted az M13-at a Herculesben, a környékén csak közepes és halvány csillagok vannak, de ha egyszer beazonosítottad az éta és zéta Her-t, köztük megvan a gömbhalmaz is. A déli láthatárhoz közel ott van az M11 szoros nyílthalmaz a Sas alatt a Pajzs-ban (Scutum). Holdtalan estéken keresd meg a Hattyút (éjfélkor már jó magasan van), ott szép a Tehút, azután a Tejít féánysávja mentén mész lassab déli irányba, egészen a Skorpió-Nyilazó közti terüetig. Közben rábukkansz egy sor csillag sürüsödésre, sőt valódi csillaghalmazra is, egészen délen egy pár szép ködre. Arénylag könnyen megtalálhatsz pár szép kettőscsillagot: majdnem a zenitben van már az epszilon és éta Lyra, jó magasan a béta Cygni (Albireo), lejevv a gamma Delphini. Háát csak türelmesen kezdjed! Üdv: BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.02. 00:43

Utána néztem én is ennek az M31 láthatóságának, már hajnal 1 óra fele elég magasan van, hogy látható legyen, csak a Hold is elég fényesen virít a napokban, így az ront az égbolt sötétségén, ami szükséges, hogy nagyon feltűnően kitűnjön a háttérből, de azért lehet, hogy észrevehető.

Csak néhány dolog kell, hogy ez sikerüljön a 76/800 csöveddel. 2 lehetőséget látok a könnyű megtalálására. Egyik, ha a Cassiopeia dupla V (W) alakú csillag alakzatot felismered, annak a jobboldali V alsó csillagából (Alfa Cassiopeia) indulhatsz ki. Ennek másik feltétele, ha ekvatoriális a távcsöved tengely rendszere. Ha ezt választod, akkor annyi a dolgod, hogy a kiindulópontként szolgáló csillagot beállítva a látómező közepére, a legkisebb nagyítást használva a deklinációs tengelyt szép lassan odatekered az M31-re. Ez pár látómezőnyi terület után fog megtörténni. A nálad lehetséges leghosszabb gyújtótávolságú okulárt tedd bele. Az óraszög értékük nagyon közeli, ezért fog beleesni, ha onnan indulsz. Szükséges még ehhez, hogy az óratengelyed aránylag a Sarkcsillagra mutasson, ami körül az ágbolt elfordul.

Másik lehetőség, ha a tengely rendszered azimutális szerelésű, akkor az Andromeda egyik fényes csillagáról (Beta Andromeda) tudod a Zenit fele tekerve a csövet hasonló módon megtalálni, mert akkor meg ezzel egyezik nagyjából az M31 azimutális koordinátája.

A mellékelt képen a világos kék színű nyíl mutatja honnan vezeted hova a csövedet az első módszer szerint, a narancs színű nyíl pedig a második lehetőséget mutatja, sok sikert a rátaláláshoz.

A piros kör alak mutatja mekkora területet látsz az okulárban, ha a nagyításod 20-szoros, és az okulár látószöge 40 fokos, mivel itt 120 perc az a terület, ha kiszámolod, 800/40=20, 800= főtükröd fókusza, 40= okulárod fókusza, 20= nagyítás mértéke ez esetben. Ez csak egy példa, ha nincs ilyen hosszú gyújtótávolságú okuláros, akkor az eredmény eszerint változik, kisebb területet látsz benne pl.

M31_andromeda_kereso_2.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2012.07.02. 08:17

jun. 30-án hajnali 1-kor biztosan megvolt ;) , mert láttam Tarjánból binoklival is, és 75x-s nagyításon is egy tükrössel, de elég világos volt az ég a hold miatt és kb. csak a harmada látszott normálisan.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.02. 09:04

Ott dereng a fák fölött őkelme (júniusi kép, pirkadat előtt készült). Szabad szemmel is egy hasonló, de halványabb foltnak látszik jó égen.

And.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”