Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.12.11. 15:27

Janicsillagasz írta:
Ha milliárdos lennék én se ismerném :D



Szerintem ez nem erről szól. Legalább mi, amatőrcsillagászok ismerjük már az eget, pusztán mert szeretjük. Én ha milliárdos lennék, sem adnám semmiért a csillagugrást és a felfedezést, ezt megöli a GoTo. Amilyen drága, épp annyit veszít vele az ember.
Persze ha csak poénból írtad, akkor bocsi. :D
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.12.11. 16:19

Arpstronomer írta:Szerintem ez nem erről szól. Legalább mi, amatőrcsillagászok ismerjük már az eget, pusztán mert szeretjük. Én ha milliárdos lennék, sem adnám semmiért a csillagugrást és a felfedezést, ezt megöli a GoTo. Amilyen drága, épp annyit veszít vele az ember.

Van akinek az ideje drága és az objektumokat nézni szereti, nem keresni. Ilyen vagyok én is. (Mielőtt arra gondolnál: nem, nem vagyok milliárdos...)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.12.11. 16:33

Szia Levente!

Megjött tegnap a GSO barlow.Ki is tudtam próbálni(fasza!), köszi!
Ehhez esetleg nincs valahol egy olyan diagram mint a televue-hoz?

Üdv!

Norbi
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.12.11. 19:17

zvaragabor írta:Üdv, Erről:
http://elektronika.vatera.hu/egyeb/newton_csillagaszati_tavcso_189385399.html
a csőről tud valaki valamit? Esetleg, van valaki, aki találkozott vele, vagy ismeri? Urániában készült. A tubus és az állvány támasztólábai miből lehetnek? Kb hány kilós lehet állványostul? Gömb vagy parabolatükör lehet benne? Első távcsövem lenne, nem tudom, jó lenne-e kezdésnek. A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv
Gábor


A tubus és a támasztólábak is alumíniumból készülnek. A tükör parabola. Bővebbet a készítőtől, Kürti Imrétől kérdezhetsz. A BTC-vel szembeni udvaron van a műhelye, a Városmajor utcában!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.12.11. 20:43

Norbi írta:Megjött tegnap a GSO barlow.Ki is tudtam próbálni(fasza!), köszi!
Ehhez esetleg nincs valahol egy olyan diagram mint a televue-hoz?

Nem tudok ilyet, sajnos. A Televue ezért is Televue ....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.12.11. 22:46

Itt egy jó kis távcső azoknak a kispénzű kezdőknek, akik nem a kiváló minőségű TESCO-s távcsövet szeretnék venni.

http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavc ... 09840.html

Üdv!

szocsi
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2010.12.12. 00:45

plamatis írta:A tubus és a támasztólábak is alumíniumból készülnek. A tükör parabola. Bővebbet a készítőtől, Kürti Imrétől kérdezhetsz. A BTC-vel szembeni udvaron van a műhelye, a Városmajor utcában!


Köszönöm!
BAndras
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.12.11. 18:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BAndras » 2010.12.12. 07:27

Sziasztok!
Átnéztem a hozzászólásokat, de nem találtam választ a kérdésemre. Skywatcher 80/900, illetve 90/900 között próbálunk dönteni. Egy csillagászattal most ismerkedő kapná, természetfigyelésre is használná.
A kérdés, hogy érdemes-e a nagyobbat megvenni, az 1 centivel nagyobb átmérő megér-e 8-10.000 forintot, van-e akkora különbség, hogy az látványosan jelentkezzen mind "égnézés", mind természetfigyelés esetében?
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.12. 09:09

Kedves András!
Mivel egyik távcsövet sem ismerem, én csak arról tudok írni, mi várható két ekkora átmérőtől (vagyis a különbségüktől) egyes megfigyelési területeken.
A természetfigyelésnél is előnyös a nagyobb átmérő, de a mindössze 10 mm különbség szerintem ott nem fog nagy különbséget jelenteni. Ilyen használatnál valószínűleg amúgy sem az átmérőhöz tartozó maximális nagyítás elérése a cél.
A csillagászatban már komolyabb tényező lehet az apertúrák különbsége, ami főleg a 90-es, közel 30 százalékkal nagyobb fénygyűjtő képességéből adódhat. A felbontást tekintve nyilván szintén lesz eltérés, de biztosan nem lesz jelentős.
Sokkal fontosabb, hogy esetleg van-e érdembéli minőségi differencia az optikák között, ugyanis az sokkal nagyobb látványbéli különbséget jelenthet mint a 10 milliméter.
Hogy tízezer Forinttal többet érdemes-e fizetni a nagyobbikért, az elsősorban a vevő döntése kell legyen. Mondjuk azért az se mindegy, hogy mennyinél több 10000-el?
Nem tudom, hol fogsz vásárolni, de a hazai távcsőboltok, (pl. Makszutov) korrekt felvilágosítást adnak. Ha használt cikket veszel, akkor a próba az egyetlen garancia.
BAndras
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.12.11. 18:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BAndras » 2010.12.12. 09:20

Kedves János!
Köszönöm a választ!
Ha jól tudom, az optikában semmi különbség nincs, csak az átmérőben.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”