Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2009.12.10. 21:18

Marci,

a jusztirozastol nem kell megijedni, nem egy magia.
Az adott keretet figyelembe veve - a 70/900-as muszerrel (es foleg a hozza tartozo mechanikaval) a 175x nagyitas szinte biztos, hogy hasznalhatatlan lesz az esetek 99,5%-aban. Megha teljesen tokeletes is az optika, akkor is picit felette van a hatarnak, de amitol en meg tartok, az az, hogy a nagyitassal pontosan aranyosan az osszes zavaro tenyezo, mint pl. a mechanika remegese, szellokesek, stb, pontosan ugyan ugy felnagyitva jelentkeznek. Szoval feltornaszhatod idaig, de egy kin lesz az elessegallitas, es tobbet fog tancolni a kep, mint allva maradni.
Egyebkent a kisebb fenyero miatt elsosorban inkabb bolygora, Holdra jok ezek a muszerek.
Binokularban nem gondolkoztal egyebkent? Ebben az arkategoriaban mar jelentos mennyisegu fenyt gyujto modellt kapsz (~70mm), igaz, fix nagyitassal. Viszont rengeteg olyan nagy kiterjedesu objektum van, ami ebben mutatja meg sotet egen a szepseget, ahogy ezt irtak is tobben mar. Oldalhelyes, egyenes allasu kepet ad, termeszetfigyelesre is jo, ha letamasztod, kezben is hasznalhato.

--mpt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.10. 21:20

hmarci92 írta: A Celestron 70/900-as a 175x nagyításával vajon használhatatlan? Legszívesebben másik okulárral kérném, de nem hiszem hogy ez lehetséges lenne :| :D

Némi ráfizetéssel megoldhatom.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.10. 21:27

Szia!

Lehetségesnek lehetséges másik okulárt kérni. Ennyire egész biztosan rugalmasak az eladók. Pl. én is úgy választok külön oklit hozzá. Csak hát felár ellenében működik a dolog, mint alant olvasható. :)

Jusztírozás egy végtelenül egyszerű feladat! Ha csak ezért nem szimpatikus a Newton, gondold át a dolgot. Kicsit több ráfordítással akár nagyobbat is vehetsz amivel értelemszerűen halványabb objektumokat láthatsz. Természet megfigyelésre én inkább egy jobb binokulárt ajánlanék. Nagyítástól függően akár 7° körül is lehet a látómeződ. Akár többi is. Természet megfigyelésre tökéletes! Csillagászati célra is hasznos, bár ott is érvényes szabály a "nagyobb lencse több fényt gyűjt". És viszonylag olcsó. Itt van pl ez: http://makszutov.hu/termek.php?group_id=cel_skym_15x70 Én ilyet szeretnék venni. Jókat írnak róla, nagy látómezejű és most akciós is ráadásul!

Üdv,
Gabi
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.12.10. 21:39

az elején van az emberben egy olyasmi "nagynagyítás" mánia de az aztán majd átlendül egy "nagyobblátómező" mániává :D mindenesetre előbb-utóbb kialakul az, hogy mit milyen nagyítással érdemes nézni.
kezdésnek egy 70/700 vagy 70/900 nem rossz, egy lencsés kétségtelenül masszívabb mint egy tükrös. A 170x nagyítást biztos nem fogod használni, miután először kipróbáltad.
de igazából próbáld, (ha nem lenne ilyen felhő minden) azaz talán van felétek vki innen aki tudna mutatni valamit.
sp.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.10. 22:41

Marci!
Látom az adatlapodon hogy győri vagy, lehet hogy tudok segíteni egy gyakorlati próbában!
Van egy 70/900 Vixen lencsésem, egy 80/400-as SW lencsésem, EQ1, EQ2, fotóállvány, (a 25cm-s Schmidt-Newton ebben a topikban nem játszik...) egyik barátomnál szintén van egy 70/900-as, ha gondolod megejthetünk egy találkozót, így a saját szemeddel láthatod mire képesek ezek a távcsövek. Nem tudom Lacinak van-e kis newtonja is, de rémlik valami. Egy szó mint száz, gyere el az egyetemi csillagvizsgálóba, ill. egyeztessünk egy helyszínt és időpontot!

(a 70/900-al sötét falusi ég alatt döbbentem le igazán, mennyi szálat mutat a fátyolködben, kicsit késleltettem is miatta a vezetőcsillag beállítását :-D - természetesen vannak mélyégre komolyabb távcsövek is, de szerintem nézz bele, beszélgessünk és meglátjuk mi is érdekel igazán)

Ami a 114/500-as Newtont illeti, tartok tőle hogy a fixen a kihuzatba épített korrektoros/barlowos verzióról van szó (így 1000-es fókusz), így oda az 500-as fókusz hatalmas látómezeje. Gyakorlati tapasztalatot első és másod kézből se hallottam velük, de biztos hogy lehet találni a neten teszteket.

Üdv.:
Tibi
fox.75
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.02.04. 12:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: fox.75 » 2010.02.05. 17:02

Sziasztok!
Szeretnék véleményt hallani erről a műszerről:Lyra200 (203/1000 mm) Skywatcher Newton-reflektor EQ5-ös mechanikával.
Előre is köszi!
ernat
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.02.21. 11:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ernat » 2010.02.21. 11:20

Üdv Mindenkinek!

A segítségeteket kérném.
Teljesen kezdő vagyok és távcső vásárláson gondolkodom.
Fontos szempont lenne, hogy Sony digi tükörreflexes fényképezőgépem tudjam csatlakoztatni hozzá.
Kb. 70e Ft-ot szánnék rá, persze nem szigorú ez a korlát, csak nagyságrendileg lőttem be.
Newton távcsőre gondoltam a kedvezőbb árfekvés miatt (nagyobb átmérő lehetősége).
A jusztírozás gondolom nem túl vészes, ezzel kapcsolatban érdekelne, hogy érdemes-e jusztírlézert venni.
Köszönöm!

:-)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.02.21. 13:13

fox.75 írta:Szeretnék véleményt hallani erről a műszerről:Lyra200 (203/1000 mm) Skywatcher Newton-reflektor EQ5-ös mechanikával.

A 200/1000-es SkyWatcher Newton jó választás lehet, a későbbiekben asztrofotózás irányába is jól továbbfejleszthető. Az hogy Neked megfelelő-e leginkább akkor lehet tudni, ha megirod az elvárásaidat.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.02.21. 13:21

ernat írta:Teljesen kezdő vagyok és távcső vásárláson gondolkodom.
Fontos szempont lenne, hogy Sony digi tükörreflexes fényképezőgépem tudjam csatlakoztatni hozzá.
Kb. 70e Ft-ot szánnék rá, persze nem szigorú ez a korlát, csak nagyságrendileg lőttem be.
Newton távcsőre gondoltam a kedvezőbb árfekvés miatt (nagyobb átmérő lehetősége).
A jusztírozás gondolom nem túl vészes, ezzel kapcsolatban érdekelne, hogy érdemes-e jusztírlézert venni.
Köszönöm!

Szinte minden távcsőre rátehető egy tükörreflexes kamera, a kérdés, hogy van-e ennek értelme.

Tükörreflexes kamerákkal leginkább mélyegezni szoktak, esetleg Holdat fotózni. Amit tarts szem előtt: "komoly" mély-ég fotózáshoz egy mechanika önmagában többe kerül mint az általad megjelölt keretösszeg. Hold fotózására megfelelő lehet egy olcsóbb műszer is (ilyen beleférne a keretedbe), bár ekkor se számits részletfotókra, leginkább "egészalakos" felvételekre.

Kb 70e Ft esetén az én javaslatom egy SkyWatcher 90/900-as lencsés távcső lenne lehetőség szerint óragéppel.

Érdemes körülnézni a Galériában (http://www.makszutov.hu/galeria/), ahol képet alkothatsz arról, adott kép elkészitéséhez milyen műszerezettségre van szükség:
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Andronicus
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.04.02. 12:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Andronicus » 2010.04.05. 17:56

Kedves Amcs-ok!

Celestron 102 SLT- ről mi a véleményetek? Mennyire alkalmazható, úgy egyáltalán mire elég a 10-cm-es objektív,lehet-e asztro-fotózásra használni.

Köszönöm mindenkinek a hozzáértő véleményét!

üdv: Vándor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”