Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.11.16. 14:21

Üdv.!

Bár nem tudom milyen kategóriában keresitek a drágát,de itt van 1!

http://www.optics-pro.com/kowa-binocula ... rit/p,1395
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.11.16. 14:44

ezrrl írta:Üdv.!

Bár nem tudom milyen kategóriában keresitek a drágát,de itt van 1!

http://www.optics-pro.com/kowa-binocula ... rit/p,1395


Szia!
Mi a 8x42-es binokliról beszéltünk. Ugyan ezt az * optics-pro.com* linket tettem be
elsőnek az előző hozzászólásomban!
De, dicskedjek egy kicsit : a múltkor a binokulárok topikban a 10x50-es binoklimat
szedtem szét a Tobe megnyugtatására. Most csatolom a 8x40-es binoklim képét.
**A látómezeje felólmulja a Swarovskiét, aminek 137 m / 1000 m = 7,8 fok** a LM.
Az ára pedig bagatell : http://dalekohlady.heureka.sk/bresser-hunter-8x40/
Vagy itt : http://www.olcsobbat.hu/termek/bresser_ ... 76e0120d4/
A látómező : 8,138... fok!
PB160082.JPG


Obszidián.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
katonajanos
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.11.24. 19:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: katonajanos » 2013.11.24. 19:16

Sziasztok!

Még nagyon új vagyok a hobbiban, tulajdonképpen most venném az első igazi távcsövemet.
Ehhez kérném szíves segítségeteket!
Karácsony környékén ha minden jól megy, lenne rá 40-50 ezer forintom, amit nem túl nehéz elkölteni.
Valójában a kérdésem az lenne, hogy mire kellene figyelnem, mit NE vegyek, mi az, ami buktató ebben az árkategóriában.
Engem nem zavar ha használt az eszköz, a lényeg, hogy el tudjak indulni vele a hobbiban és ne csak a "szívás" legyen vele.

Előre is köszönöm a segítségeteket!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.11.24. 20:19

Üdv a Klubban!

Segítünk. ;)

Honnan tudnál észlelni (város, falu, emelet...), azaz mekkora a fényszennyezés, mennyire látsz rá az égre, kell-e cipelni a távcsövet egy optimális észlelőhelyre?

Néztél-e eddig valamilyen csillagászati távcsőbe?
katonajanos
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.11.24. 19:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: katonajanos » 2013.11.24. 20:38

Köszönöm :)!
Volt régebben, évekkel ezelőtt egy gyenge minőségű lencsés távcsövem, melyet a még régebben (Csehszlovákiából vásárolt) építős "kit" előzött meg. Ezek pont arra voltak jók, hogy megszeressem a hobbit, de még igazán bele se kóstoljak, lévén nem volt rá semmi pénzem.
A lencsés távcsővel már látható volt a szaturnusz gyűrűje, de nagyon rossz minőségben, inkább csak a holdat kémleltem.
Szóval tulajdonképpen a válaszom, hogy még nem néztem igazi távcsőbe.
Hordozhatósága nem annyira fontos, bár tervezek vele ellátogatni egy-egy találkozóra!
Budapesten lakom, elég fényszennyezett helyen de van lehetőségem Budapest vonzáskörzetében rosszalkodni. A munkahelyem Halásztelken van és itt sokkal jobbak a körülmények - nem gond benntmaradnom és autóval járok.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.11.24. 21:35

Üdv János!
Sajnos már a halásztelki ég sem az igazi. :( (Én meg innen járok Pestre dolgozni. Nem cserélünk? :lol: )
Mivel írtad hogy nem akarsz melléfogni. Én a helyedben várnék a vásárlással és tájékozódnék a távcsövek típusairól. Ha komolyabb távcsövet akarsz akkor érdemes lenne még gyűjteni hozzá.Milyen távcsövet szeretnél? Lencséset vagy tükröset?
Levente
katonajanos
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.11.24. 19:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: katonajanos » 2013.11.24. 23:14

Nos, igen. Normális ember ott lakik ahol valamennyire olcsóbb, mondjuk a vonzáskörzetben és ott dolgozik ahol valamennyire magasabbak a bérek, mondjuk Budapesten. ... No de nem én, én szeretem a kihívásokat :D!
(Ráadásul Újpestről ingázom)
Ahogy olvasgatok a témában egyre inkább azt érzem, hogy nem nagyon szabad tükrössel indítanom, pedig az volna a vágyam, de hozzáértő törődést igényel és az most szerintem nem menne.
Ami döbbenet, hogy milyen fotókat látok ránézésre olyan csövekből, mint amilyen az én régi lencsésem volt, de az persze egy olcsóbb, mai szlenggel :) áruházi darab volt. Annak is talán az alja.
A bolygók csöppet sem voltak színesek, mind egy fehér paca volt, tényleg szinte csak a Holdra volt jó, jórészt műanyag valami volt fa állvánnyal.

Talán ezt gondolom a leg alkalmasabbnak : SkyWatcher 80/400 refraktor - http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher_80400r
Vagy ez : SkyWatcher 80/900 refraktor - http://www.makszutov.hu/termek/sw_80r_eq2

Melyik lehet a jobb? A 900-asban tetszik, hogy vehetek hozzá motort, a 400-as pedig sokkal fényesebb.
Megéri megvennem a feláras okulárokat?
Egyébként elsősorban a bolygók érdekelnek, de jó lenne meglesni pár mélyűr látványosságot is!
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2013.11.24. 23:48

Szervusz! Szerintem, ha csak észlelni szeretnél akkor egy tükrös dobson jönne jól Neked. Jóval olcsóbb, mint a lencsés távcső és a dobsonokat csak előveszed és kész. És, ha jó egy használt cső is, akkor 40000 körül már egy 150x750-est is kapsz, ami egy hosszabb távú befektetés lehet, csak az okulárokat kell ésszerűen ragozni. Persze ehhez meg kell ismerni az Eget, de ez a szépsége. Egy Ursa minor programmal térképeket tudsz kinyomtatni, a "Stellátium" ingyenes programból meg sok mindent megtudhatsz. Javaslom, hogy 15cm átmérő alá még kezdetnek sem menj le. A lencsés távcső igaz, hogy szebben mutatja a képet, de a "kövérebb" tükrös sokkal többet mutat. A tükrös sem igényel sok cécót. Ha fotózni szeretnél persze a lencsés jobb 3 lábon, de a dobson viszont áll, mint egy bástya. Én ugyan nem fotózok, de szerintem a jó képekhez jó lencse is kell. Nekem van egy 90x 1000 soligorom, de semmi különbség sincs a képében, mint a 150x750-es SW nek, csak jobban remeg. Én csak a Naphoz használom a Herschel prizmával. A 15cm-est magammal szoktam vinni MOTORON, ha dolgozni megyek (kertész vagyok) és nem mindig sima úton, de talán 2x jusztíroztam.
katonajanos
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.11.24. 19:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: katonajanos » 2013.11.25. 16:16

Köszönöm, gondolkodom rajta!
Viszont találtam egy hírdetést erről : Soligor 93/1000 refrakor.
Ez 40k alatt elérhető, ehhez mit szóltok?
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.11.25. 17:21

katonajanos írta:Köszönöm, gondolkodom rajta!
Viszont találtam egy hírdetést erről : Soligor 93/1000 refrakor.
Ez 40k alatt elérhető, ehhez mit szóltok?


Szia!
Azt írja a tulaj hogy 100X-os nagyítás felett már zavaróan színez. Egy jó F10,7-es fényerejű refraktornak nem szabadna közepes nagyításon zavaróan színezni. Én úgy tudom hogy erre a Soligor mechanikára nem lehet óragépet tenni ami nagy nagyításoknál szükséges lehet. Tehát nem továbbfejleszthető.
Ha ebben az árkategóriában lencsés távcsövet szeretnél, én a helyedben inkább egy SW.90/900-ast vennék, azt sokan dicsérik. ;)
Levente
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”