Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.12.15. 08:15

Azt hiszem van egy ilyen topic a mélyég fórumban - Észlelés Budapesthez közel. Erről beszélgettünk pár hónapja, és egész jó ötletek felmerültek.

Ha majd jövőre ott lakom én is, mehetünk ki együtt távcsövezni!

Snt
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.12.17. 16:17

Üdv

Igen, emlékszem. Anno én is beleolvastam, de akkoriban még kertesházban laktam. Ott tisztább éjjeleken, Budapesthez képest, jó volt az ég. Most viszont egy "fényűző garzonban" :D lakom, ahonnan nem lehetséges az észlelés. Kb. két hete voltam a Pilis-hg., Pomázhoz közeli hegyein (4-500m), semmi világítás! De leginkább magára a Pilis hegyre volnék kíváncsi. Térképen az ÉNY-i része lankásnak tűnik, ott talán vannak a turistautak mentén jó megfigyelőhelyek. Persze ezek megközelítése egy húzósabb túrának felel meg, főleg az én cuccommal. A magassága és a fensík szerű jellege hívogató. Meg is néztem gyorsan gugli térképen és a csúcs környékén van néhány nagy rét meg 1-2 ház. Ha jól emlékszem ezek Honvédségi épületek. Bár ha jobban belegondolok Dobogó-kő csak 40-50 méterrel fekszik alacsonyabban és nyilván gyorsabban megközelíthető. Lehet, hogy az jobb ötlet lenne és a Pilist meghagynám csak túrázásra..?

Rendszeres észleléshez viszont maradnak a budai hegyek, BKV + 1-2 órás gyalogtúrával. Pl: a Hármashatár hegy jó lehet, de kérdéses, hogy a Pesti fénybúra mennyire zavaró. Ennek még utánanézek.
Gábor, mire ideköltözöl, megpróbálok letesztelni néhány helyet.

Jocó
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.12.18. 08:52

OK!

A Pilis tetején lévő honvédségi épületekhez már volt szerencséje több hazai amatőrnek, Mizser Attila, Görgei Zoltán és Éder Iván is járt már ott, sőt, fotóztak is. Az ég ott elég jó. Mindenképp jó lenne hozzájuk csatlakozva autóval kitelepülni oda majd.

Üdv
Gábor
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2010.12.18. 11:55

Tarjánban jó az ég, fejenként egy ezresből oda-vissza el lehet menni négyen kocsival, csak egy óra az út, és 2500-ért lehet is szunyálni észlelés után.

Z
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.12.18. 15:51

Kerecsend mellett található a Korona Borház.
Ott már sok esetben láttam 7,5-es eget. Igaz, Budapest messze van, de, aki a környéken lakik, menjen el oda. Megéri. A Leonidára tettem fel nemrég egy képet, amit onnan készítettem. Meg leget tekinteni.
Koszt, kvártély lehetőség. De akkor sem szólnak meg, ha a hegy tetejére mész fel egy távcsővel. Egy darabon aszfaltos, azután földes!

Üdv mindenkinek: Ozo
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.12.18. 16:04

Kollégák! A Pilisre (a hegyre, 757 m) sorompós út vezet a Kétbükkfa-nyeregtől, amihez engedély is kell. Meg barátságtalan vadászok is vannak. Ha havas az út (márpedig azt biztosan nem takarítják), akkor esélytelen. Ugyanez a helyzet az Urak Asztalával is, hóban nem hinném, hogy járható. Nekem van/volt engedélyem mindkettőre, sokszor jártam is arrafelé, meg embereket is vittem magammal, ismerem a helyzetet. Viszont Pilisszentkereszt felett, közvetlenül a Dobogókőre menő út mellett, a falu vége után pár száz méterre a bal oldalon van egy elhagyott, de őrzött laktanya, ami előtt van egy kiváló, betonozott észlelő placc. Mostanság mi is inkább oda járunk. Takarított az út, közel van, kb. 500 m magasan. És nem kell semmiféle engedély, sorompókulcs, egyebek. Ha szólsz az őrnek, készséggel lekapcsolja a világítást.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.12.27. 19:56

Sziasztok

Az imént voltam kint kipróbálni az új csövet, s remélem az előkészületek hiánya, illetve a rossz időjárás miatt volt rossz az első benyomás....

Az eset úgy történt, hogy netezgetek mikor kinézek az ablakon, hátha van-e csillag és lám látok egyet. Juhé, kiáltok, s felkapva a távcsövet a kiegészítőket tároló dobozzal rohanok kifelé az udvarra. Kiérve látom, hogy a Jupiter ott tündököl a felhőmentes égen. Ám csillagok alig láthatóak: az Orion 5-6 csillaga, a fölötte lévő "nagy háromszög" 4-5 csillaga és azonkívül 10-15 egyéb csillag van csak az égen. Gyorsan beállítom a csövet a Jupiter felé, a keresőtávcső párhuzamosítását persze nem végeztem el előtte, így abban nem bízhattam. Mikor sikerül a látómezőbe hoznom a bolygót, borotvaélesen jelenik meg a korong illetve 3 aprócska holdja. Felteszem a 12,5-ös oksit, ebben is ugyanez, csak "nagyobban", próbálok felhősávokat észrevenni, de az nem ment... Aztán felkerül a 4 milis oksi is, azzal nem tudtam élesíteni a képet, mert a Jupiter kiúszott a képből, aztán nem sikerült középre állítani stb... Megpróbáltam a Barlow+20 milis oksi párosítást is, s az sem adott szép képet, egy teljes látómezőt betöltő, kék félkör alakú elmosódott valamit láttam csak...
ezek után, picit mérgelődve megnézegettem a Fiastyúk csillagait, gyönyörű kék csillagai tündököltek a látómezőben, gyönyörű látvány volt. Ezután jött az Orion öve, ahol csak a 3 "főcsillagot" illetve 2-3 egyéb halvány csillagot láttam végigpásztázva az övön. Következő célpont a Hyadok, de meg be kell vallanom a binoklival anno sokkal több csillagot láttam( bár akkor ültem, előtte "szoktattam" a szemem, szebb idő volt stb...). Ezek után mivel semmiféle atlaszt nem hoztam magammal, gondoltam ha elkezdek pásztázni a keleti egen csak találok valami szépet. Hát nem találtam, sőt. Csillagot is alig láttam. Aztán mikor nyugatra tekintettem a Jupiter már "láthatatlan" volt, s az Orion szélét is eltakarta egy nagy felhő...

Ilyen volt az elős csillagoségnézelődésem ezzel a távcsővel, s remélem ennél csak jobb lesz ezek után.
Illetve van egy kérdésem: ha a távcső illetve az oksik bepárásodnak a házba behozatal után, hagyjam őket lefedetlenül a konyhában, vagy ilyenkor mi a megoldás?

Üdv, Feri
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.27. 20:42

Szia!

gaster95 írta:Ilyen volt az elős csillagoségnézelődésem ezzel a távcsővel, s remélem ennél csak jobb lesz ezek után.


Remélem, hogy azért lesznek szebb élményeid is, ha rendesen kiderül egyszer. A héten lesz még szebb derült is arrafelé. Addig is megnézhetnél valami távoli utcai lámpát a különböző nagyításokkal. Abból már elég jól le lehet szűrni, hogy melyik a használhatatlan kombináció.

A 4 mm-es okli nagyon rossz húzás volt a Celestrontól, de sajnos mindegyik olcsó távcsőhöz ezt adják. A 150-szeres nagyítás tutibiztosan túl sok ehhez a távcsőhöz. A 20 mm + 3x Barlow elvileg jobb kombináció lenne (90x-es nagyítás), de ha a Barlow pocsék minőségű, akkor nincs mit tenni.

A Hyadok biztos hogy szebb egy binoklival, mert a 30x-os nagyítás túl nagy hozzá.

gaster95 írta:Illetve van egy kérdésem: ha a távcső illetve az oksik bepárásodnak a házba behozatal után, hagyjam őket lefedetlenül a konyhában, vagy ilyenkor mi a megoldás?


A legjobb megoldás, ha még a behozatal előtt nejlonzacskóba bugyolálod az optikákat, és valami hűvösebb helyre rakod őket, hogy lassan melegedjenek fel.

Hideg fokozaton, hajszárítóval lehet a legjobban rásegíteni a melegedésre és párolgásra.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.12.27. 20:53

Rendben, kipróbálom majd a lámpás dolgot, és reméljük sok variáció használható esz majd...
Akkor legközelebb majd így csinálom, köszi a tippet...

Feri
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.27. 20:56

Gratulálok az élményedhez! Nagyon szemléletesen írtad le, el is mentem. További szép élményeket: Lajos.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”