Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.08.14. 16:04

Ah, elnézést, szövegolvasási problémáim lettek :D

Akkor el kéne jönni a Polarisba, pl. Ott van pár távcső...
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2012.08.14. 21:11

csodaelme írta:amit fontos tudni, hogy rengeteget fogom autóztatni, mert budapesten lakom a xi. kerületben egy lakótelepen, és hát, rendkívül világos.
mindent szeretnék látni, galaxisok, naprendszer bolygóit, szóval maximalista vagyok.
nincs sok pénzem, max 60eFt.
köszi a segítséget.

én is szintén kerületi, és szívesen segítek, hogy lásd amit látni lehet innen :D
..ha megyünk vhova észlelni, szólok neked is, feltéve, hogy érdekel a kitelepülés...
csodaelme
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.08.09. 09:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csodaelme » 2012.08.15. 19:54

köszönöm mindenkinek a hozzászólást, felajánlást.
kezdetnek benézek a solarisba, amikor lesz program.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.08.15. 20:05

csodaelme írta:kezdetnek benézek a solarisba, amikor lesz program.


Üdvözlöm dr. Chris Kelvin-t. :)
Imike
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.09.08. 17:53

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Imike » 2012.09.09. 01:05

...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imike 2012.09.09. 01:22-kor.
Imike
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.09.08. 17:53

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Imike » 2012.09.09. 01:21

amcs.jpg
Sziasztok.
A fiam négy éves és négy hónapos, kapott a nagyanyjától egy Sky Watcher 70/900-as távcsövet EQ1-es állvánnyal. Ez négy napja történt, azóta nem alszom (éjjel) ;)
Sok mindent nem értek, de már kezdem kapisgálni a dolgot. Használom a Stellarium programot, olvasgatok, csalódok az Andromédában, a pofám leszakad, amikor a Hold előbújik a hegyek közül, úgy, hogy belelóg a képbe egy kósza felhőfoszlány és egy fenyőfa csúcsa... döbbenetesen szép volt, leírhatatlan, azt látni kell.
Ellenben továbbra sem értem, hogy mi az élvezet a mélyeges kuszaságok nézegetésében. A 25-ös nézőkével körbe-mellénézve aranyos kis vibráló felhőcske, a 10-es viszont fényhiányos maszatot mutat, ha az M11 kerül a lencsém elé. A távcső nem elég performáns, vagy ez ennyi, és én vártam többre? Pedig a mélyég-objektumok érdekelnek nagyon, a változók, kettős csillagok teljesen hidegen hagynak. Valahogy nem izgat fel az, ha két szentjánosbogár egymás mellett dekkol a világűr mélyén ;) . A kutakodás utáni megtalálás sikerélménye az élmény, vagy mi?
Ebben kérném a segítségeteket, mert szeretném kihasználni valamelyest a fiam távcsövét, többre, mint csendes estéken a Holdbamerengésre.
Említettem már, gondjaim vannak a 10-es nézőke fényerejével, de ma este a Holdtakarós fenyők között a 25-ös is gondot okozott. Negyven percig kerestem a Göncölszekér rúdja közelében az M51-est, háromszor is ellenőriztem, hogy a harmatvédő nincs-e a távcsövön, háromszor néztem át az egész szerkentyűt, hogy mi lehet a bibi, mert a kisebbik nagyításon is furcsamód sötét volt a kép, holott szabad szemmel gyönyörűen sziporkázott fölöttem a Tejút. Aztán hirtelen bevillant, hogy a tegnap éjjeli Holdnézés alkalmával tok hiányában a nézőkén hagytam a holdszűrőt...
...na jó, gondoltam, tanul az ember, így szép az élet. Levettem a szűrőt, és minden helyreállt. De épp akkor megérkezett egy párocska egy autóval a környékre, én meg - ó, marha - belebambultam az autó fényszórójába, hogy még az agyam is szikrázott tőle. Még cigi sem volt nálam, képzelhetitek, mekkora élmény volt.
Majd újabb negyven percen át kerestem az M51-et a szekérrúd fölött, amikor mérgemben lámpát gyújtottam, megnéztem a Stellariumos hevenyészett rajzomat, s rájöttem, hogy nem fölötte, hanem alatta van a cucc... utána meg újabb negyven percen keresztül nem találtam meg, kielégületlenül jöttem haza. :D
De élveztem. A csendet, az égbolt látványát, a küzdelmet a célkereszttel, amit szinte lehetetlen úgy beállítani, hogy amikor beleakad a sapkám, ne állítódjon el.
Mindezalatt láttam vagy három átvonuló tévéantennát és két hullócsillagot a okulár látómezejében, egy alkalommal pedig valami mocorgott a hátam mögött a bozótban. Gondoltam, medve, de nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget neki, csak nem olyan hülye, hogy megegyen egy amcs-t. És nem is evett meg, tehát minden a legnagyobb rendben van.
A hazafele vezető úton eszembe jutott egy régi vicc, hogy mi az: az égen repül, szőrös, és élvezik az amatőr csillagászok? Hát, nem kozmikus p.na, hanem műhód :D
Sikertelenségemet feledve kísérletezvén rájöttem, hogy ha kihagyom az okulártükröt, mintha jobb képet kapok, és végre a Barlow lencsét is használhatom. Okulártükörrel élvezhetetlenül sötét volt minden, bár tükör nélkül a hátamra kellett feküdnöm, ha a zenit közelében nézelődtem. Kérdés, hogy tényleg jobb képet kaptam a tükör nélkül, vagy csak illúzió volt?
Most kimegyek a teraszra, feljött a Hold, belövöm a célkeresztet, és megnézem a Nagy Szürke Sajtot tükör nélkül, 10-es okulárral, Barlowosítva.
Jóccakát mindenkinek, ne hanyagoljátok el asszonyaitokat ;)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.09. 01:31

Imike írta:A fiam négy éves és négy hónapos, kapott a nagyanyjától egy Sky Watcher 70/900-as távcsövet EQ1-es állvánnyal. Ez négy napja történt, azóta nem alszom (éjjel) ;)
Sok mindent nem értek, de már kezdem kapisgálni a dolgot. Használom a Stellarium programot, olvasgatok, csalódok az Andromédában, a pofám leszakad, amikor a Hold előbújik a hegyek közül, úgy, hogy belelóg a képbe egy kósza felhőfoszlány és egy fenyőfa csúcsa... döbbenetesen szép volt, leírhatatlan, azt látni kell.
Ellenben továbbra sem értem, hogy mi az élvezet a mélyeges kuszaságok nézegetésében. A 25-ös nézőkével körbe-mellénézve aranyos kis vibráló felhőcske, a 10-es viszont fényhiányos maszatot mutat, ha az M11 kerül a lencsém elé. A távcső nem elég performáns, vagy ez ennyi, és én vártam többre? Pedig a mélyég-objektumok érdekelnek nagyon, a változók, kettős csillagok teljesen hidegen hagynak.

A mély-ég objektumokra azért a 70 mm-es lencseátmérő nem túl nagy. Természetesen sok objektumot megpillanthatsz már ekkora műszerrel is, de érdemes szem előtt tartani, hogy a hold- és városfény jelentős mértékben rontja a láthatóságukat. (Budapest külterületéről egy 200 mm-es távcső annyira tudta csak a mély-ég objektumokat megmutatni, mint a Mátrából egy 66 mm-es (sic!) műszer!)

Szóval egy ilyen 70 mm-es műszer is sokat megmutat, csak sötét ég és türelem kell. Az Androméda-köd elég jellegtelen, nagyobb távcsövekben is "csak" paca. Érdemes a nyílt- és gömbhalmazokkal kezdeni a mély-egek felfedezését, mivel ezek láthatóságát kevésbé befolyásolja pl. a városfény. Itt van egy (szubjektiv) lista a legfényesebb, legkönnyebb mélyegekről: http://www.makszutov.hu/cikk/kistavcsoveslista.php

Ajánlom még a Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvet kezdésnek.

A zenittükör "természetesen" ront a képen, azonban véleményem szerint még a legegyszerűbb változat sem kellene, hogy élvezhetetlenné tegye a képet. (Az más kérdés, hogy a barlow lencse használatához sajna muszáj kivenni a 70/900 esetében.)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Imike
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.09.08. 17:53

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Imike » 2012.09.09. 03:13

Nem sikerült belőnöm a célkeresztet...
Várom, hogy a Hold kilépjen a tömbház sarka mögül, de nagyon lassan jön, így gondoltam, egy fényesebb csillagon beállítom. Kinéztem egyet magamnak a 25össel, de valami nagyon furcsa volt :?:
Rájöttem, hogy a Jupiter :oops: :D :oops:
Gyorsan ki a tükröt, be a 10es lencsét, ki a lencsét, le a holdszűrőt, vissza a lencsét, ismét ki majd vissza a Barlow-val kombinálva... három holdját is láttam, meg a közepén egy sávot :)
Jajjj, de jól érzem magam!!!!!!
Addig követtem, amíg a felső szomszéd teraszába megtért egy párórás pihenőre a Jupiter, s mire nekiláthattam volna a célkeresztnek... "sűrű setét az éj, dühöng a déli szél" - megjöttek a felhők.

Szarkalevente: köszi, és kérdés: ha körülbelül pólusra állok, akkor a holdat, bolygókat is tudom a rektaszcenzia állítóval követni, vagy csupán a csillagokat? Gondolom a bolygók esetében ez nem működik, ugye?
...hülyeségeket írok, ugye? :oops:
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.09.09. 03:57

Imre! Működik a bolygóknál is, nem csak a csillagoknál, de bár ha nagyon pontosan is pólusraállsz, időnlént azért kell egy kicsit korrigálni a másik tengelyen is.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Imike
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.09.08. 17:53

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Imike » 2012.09.13. 23:19

...írtam egy bő oldalt, beragadt a kurva Alt, és valahova eltüntettem...
Szerintem pillanatnyilag lila a fejem.
A lényeg: itt (http://maps.google.hu/maps?ll=46.762178 ... oramio.all) észleltem, láttam egy nyuszit, egy rókát, hallottam közeledő pásztorkutyák-ugatást, majd egy süldő medve is keresztezte az utamat a parkoló mögötti kanyarban... szóval a faluban fogok észlelni ezután, mert ami jó helyet tudok, az is vadveszélyes éjjelente. Jó, hogy meg nem etettem magam vele :) Bár azt hiszem, csak én lehetek olyan hülye, hogy éjjel az erdőben próbálok észlelni, nem is tudom, mire számítottam. Mégiscsak logikusabb a medvével való találkozás, mint az, ha szembejött volna velem Golan Trevize ;)
Kérdések:
1. fél óra töksötét után ha egy pillanatra belenézek egy fényforrásba, lőttek a szemem akkomodálódásának?
2. Irodalmár-kalandor vagyok: nem izgat, hány csillaggá bontható fel egy egynek látszó, nem izgat, hogy szabályos-e egy galaxis vagy szabálytalan, a változók meg maximálisan hidegen hagynak. Én csupán szeretem őket, és képes vagyok órákig bambulni rájuk, s ha nézhetem a Holdat, az megnyugtat és emelkedett hangulatba kerülök tőle. Biztosan ismeritek Bradburyt. Nos, én imádom az írásait, nem zavar a szubjektivizmusa, a naivitása, a szentimentális sci-fi stílusa. Amolyan Bradbury-amcs vagyok, nem érdekelnek a számok és adatok, csak az érzések, amiket a szeretett csillagaim váltanak ki bennem. Ennek függvényében értelmezendő a kérdésem: 70/900-as távcsővel ideális körülmények között vizuális élmény lesz például a Mosógép galaxis, vagy kellene egy 200/1000-es Newton?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”