Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.12.25. 13:20

Üdv a Fórumban!

Listát hiába adunk, ha nincs hozzá térkép, ami alapján meg lehet keresni a listázott objektumokat. Ha meg térkép már van, azon ott vannak a látnivalók. ;)
Magyarul: milyen térképed van, és honnan észlelnél (falu-város, fényszennyezettség...)?
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2012.12.25. 14:06

Vidéken lakom.A kertben észlelnék ahová az utcai lámpák fénye azért bevilágít.A horizonton kb 6 km-re lévő kissebb városkák fénye látható, szemnek nem túl zavaró.Lehet kinevetsz de egy nagyon régi könyvem van.Csillagképek Atlasza Josef Klepešta szerzeménye. Nekem eddig segített.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.12.25. 15:05

Kedves Gyula!
A Klepesta-Rükl könyv ma is éen olyan jól használható, mint sok évvel ezelőtt. (Legfeljebb az itt-ott közült távolság adatok egy része változott némileg.) Hanem ha távcsővel nézegetsz, mindenképpen ajánlanám Vizi Péter "Csillagatlasz kistávcsövekhez" c. atlaszát, elején jó használati utasítás is van.
Amatőr észlelőknek mindenképpen ajánlatos jól megismerni a puszta szemmel látható csillagok alkotta csillagképeket. Hiszen ezekből indulunk ki.
Sikeres nézegetést, és szerencsés Boldog Új Évet: Lajos
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2012.12.25. 15:25

Kedves Lajos!
Köszönöm az ajánlást. Mindenképpen befogom szerezni. Addig is marad az atlaszom és a binoklim.Már én is érzem hogy a pontos eligazodás az égen a csillagképek ismeretével kezdődik. Közben pedig majd kiderül mit tud a binokli és a szemeim.Reméllem jövőre pedig megvásárolhatom első távcsövemet. Boldog Új Évet Kívánok!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.12.25. 17:52

Elnézést, ezt ide is be kell szúrjam: viewtopic.php?f=30&t=2337
Ugyanis, nem tudom, hova tartozik!
mkoppi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.12.22. 23:18

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mkoppi » 2013.01.11. 15:23

Gyulafi12 írta:Üdvözletem mindenkinek! Szeretnék először is Boldog,Békés Karácsonyt kívánni minden kedves fórumozónak,minden jelenlévőnek. Szeretnék segítséget is kérni. Teljesen kezdő de nagyon lelkes vagyok ami a csillagászatot illeti. Nagyon boldog lennék ha segítene valaki azzal hogy leírna ide néhány olyan látnivalót az égen amit megpillanthatnék egy 10x60 as binokulárban is. A tájékozódás az égen már megyeget de eddig csak az andromeda galaxis,pleiadok,Jupiter és holdjai voltak számomra felfedezettek.Igaz csak most kezdtem bele de nekem ezek nagyon tetszettek.Biztos sok más látnivaló is van.Kérem írjon egy kis listát bárki aki szánna erre egy kis időt. Minden érdekel.Halmazok,ködök stb. Elölre is köszönöm. Üdv mindenkinek.



Ajánlom a Stellarium nevű planetárium programot, nekem nagy segítség a keresgélésnél. Valós időben mutatja a csillagok bolygók helyzetét.

http://www.stellarium.org/hu/
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.01.12. 09:07

Szia Gyula (Gyulafi12)!

Készíthetsz saját "atlasz"-t is amit kivihetsz magaddal észleléshez, nem kell beszaladgálni megnézni a monitort!
Internetről letöltöd valamelyik ingyenes térkép-programot (pl.Cartes Du Ciel)
Feltelepíted a számítógépedre és elindítod.
Elvégzed a Neked tetsző beállításokat, majd pedig keresgélsz a térképen pl. csillagképeket vagy egyéb objektumokat. Kinagyítod (vagy lecsökkented) tetszés szerint.
Ezután a Startmenü/programok/kellékek közül elindítod a Paint nevű progit.
Ki fog nyitni egy üres fehér lapot.
Visszaváltasz a térképre és megnyomod a billentyűzeten a Printscreen (Prt Sc) gombot.
Ha ez megvan, vissza a Paint-re, a fejlécben a szerkesztés/beillesztésre.
Beilleszti a térképnél a monitorodon megjelent teljes képet. (ez lényeges, hogy teljes, mert ha pl. valamilyen egyéb információ is felbukkan a térképen, akkor az is átkerül)
Ezután elmented a Paint-ből a Fájl/mentés másként paranccsal akár jpeg formátumba is.
Annyi és olyan képet csinálhatsz a térképprogiról amennyit a kedved tartja.
Kapsz egy csomó fájlt, amiket azután kinyomtathasz pl. A4-es méretben, összefűzöd őket, és kész a "Saját atlasz"

Üdv.
Gábor
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2013.01.12. 10:25

gvm57 írta:Szia Gyula (Gyulafi12)!

Annyi és olyan képet csinálhatsz a térképprogiról amennyit a kedved tartja.
Kapsz egy csomó fájlt, amiket azután kinyomtathasz pl. A4-es méretben, összefűzöd őket, és kész a "Saját atlasz"

Üdv.
Gábor


Sziasztok, szia Gábor!
Az alapötlet kitűnő, mert az ég megismerésében sokat lehet a segítségével tanulni, de szerintem ennél lényegesen olcsóbb, és jobb megoldás egy szakkönyv... Szerencsére még magyarul is van egy pár.
Üdv.: Szilárd
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.01.12. 13:45

Egyetértek szilárddal. Egy kész, kinyomtatott csillagatlasz sokkal haszosabb, de még olcsóbb is, mint gépről levadászott és kinyomtatott lap. (Add össze a papirt, a nyomtató festék árát és a ráfordított munkaisőt, kiderül, hogy drágább egy atlasznál, ami viszont már a hazai piacon is van bőven). Ráadásul a planetárium programok a csillagok jelölését is gyakran rosszul tüntetik fel: a szabályos és nemzetközileg használt görög kisbetűs és a sorszám-jelölés helyett torz "arab" neveket adnak, amit a szakirodalom nem használ, és hortelenjében azt sem tudom a legtöbbről, hogy melyik csillagkép mely csillagáról is van szó. - BQ.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.01.12. 17:57

Sziasztok!

A nyomtatáshoz csak egy szót:
kapcsolatok!

Üdv.
Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”