Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.06.09. 14:29

KVI írta:Az én személyes véleményem, hogy a távcsövezés nemhogy nem rontja a szemet, de a szemizmokat kifejezetten edzésben tartja.


egyetértek. csak a magam tapasztalata alapján: bár sosem volt rossz a szemem, mikor elkezdtem intenzíven észlelni, kb 14 magni-ig láttam le a távcsövemmel. ma ugyanez az érték 15.5, közvetlen látással. ráadásul egy jó ideje már az ep.lyr-t is kétfelé bontom szabadszemmel (négyfelé sajnos még nem :D), a szemésznél pedig a legeslegalsó sor elolvasása sem okoz gondot.

szerintem is inkább a túl ritka pislogás, fáradó szem lehet az ok. esetleg érdemes észlelés előtt használni - nem rendszeresen - szemcseppet (én visine-t szoktam, ha előtte végigdolgozom a napot monitor előtt), nagyon hasznos. nekem is szokott olyan lenni, hogy egy idő után könnybelábad a szemem, de szinte mindig a fáradtságra vezethető vissza. vagy mert - nem röhögni - csipás... és nem tud elfolyni a fölösleges könny. mondjuk ez azért ritka, de fordult már elő, mert néha lefekszem észlelés előtt pár órára, míg hül a tükör.
nincs aláírás
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.06.09. 16:07

Akkor valószínű nekem is az a baj, hogy egész nap monitor előtt ülök. Kipróbálom a szemcseppes megoldást!
Az epszilon lyrae kettébontása szabad szemmel szép teljesítmény szvsz! ;)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.09. 17:25

Én még a Mizar-t se tudom szabad szemmel ketté bontani! :D
A Vénusz most közeledik, vagy távolodik tőlünk? Szinte szabad szemmel látom a fázisát, mintha nőne...

Ha itt tartunk: van köztetek szemüveges? Mert én minden egyes benézésnél küzdök a szemüveg levétellel/lerakással. Utána pedig a szabad szemes tájoláshoz ismét fel kell venni, hogy lássam az eget.
Van valami technika arra, hogy ne kelljen levenni? :)
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.06.09. 18:36

Arpstronomer írta:A Vénusz most közeledik, vagy távolodik tőlünk? Szinte szabad szemmel látom a fázisát, mintha nőne...


Úgy látszik jó szemed van! Most közeledik a Vénusz. Én úgy szoktam az ilyen kérdéseimet eldönteni, hogy a Stellariumban kijelölöm az adott objektumot, aztán figyelem, hogy a "Distance" sorban az érték csökken, vagy nő. (Esetleg lehet lépkedni időben, és akkor még egyételműbb ahogy változik az érték.)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.09. 20:11

... vagy belegondolsz, merre keringenek a bolygok a Nap korul. A "felulrol" (az eszaki polus iranyabol) neznenk a bolygorendszert, akkor az oramutato jarasaval ellentetesen mozog minden bolygo. A Venusz beljebb kering a Foldnel, igy ha meggondolod, akkor ha keletre ("balra") latszik a Naptol, akkor kozeledik, ha nyugatra ("jobbra") akkor meg tavolodik. Persze mivel - korulbelul - korpalyan mozog, a Foldtol mert tavolsag valtozasa akkor a leggyorsabb, amikor a legtavolabb latszik a Naptol.

--mpt
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.06.10. 14:45

Az Alcor-Mizar kettébontása nekem megy szabad szemmel. ;) Asszem a katonákat is így tesztelték anno, hogy ketté tudják-e bontani...
asx
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.15. 15:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: asx » 2010.06.10. 14:47

f1angel írta:Asszem a katonákat is így tesztelték anno, hogy ketté tudják-e bontani...


Én erről egy spártai történetet hallottam, hogy aki nem tudja ezt felbontani, az sajnos nem lehet katona.

Egyébként nekem a Alcor-Mizar és az eps Lyr is "jön" szabadszemmel.

Ottó
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.06.10. 14:49

f1angel írta:Az Alcor-Mizar kettébontása nekem megy szabad szemmel. ;) Asszem a katonákat is így tesztelték anno, hogy ketté tudják-e bontani...


Pontosan!

"A Göncölszekér rúdjának törésénél található az Alcor-Mizar kettős. E két csillag kb. 80 fényévre van tőlünk, egymástól pedig kb. 3 fényévre vannak. Látszólagos távolságuk kb. 12 szögperc, amit minden jó szemű ember képes szétválasztani - állítólag az ókorban a katonák látását vizsgálták e két csillag segítségével."

Különben, nekem tegnap este sikerült az epszilon Lyr-t is kettébontani. Nem olyan nehéz!
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.06.10. 15:06

az eps lyr-nél azt hiszem az a trükk, hogy nem szabad erőltetni, egyszerűen csak hagyni kell, hogy megtörténjen... :) bár ez a halvány mélyegekkel is így van.
nincs aláírás
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.06.10. 16:36

Egy átlagos ember szemének felbontóképessége 1', a legjobbaké lehet akár 40" is.
Ehhez képest az eps Lyr 3,5', ami nem okozhat gondot. Az Alcor-Mizar meg pláne nem.

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”