Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.21. 17:29

a 200as newtonhoz szoktam használni polár szűrőt (jupiterre, de főleg holdra), talán csak a 4 milis ortho-nál hagyom ki, a hosszabb oksiknál kell. sőt, a 125-ös lencsénél is, legalábbis a hosszabb oksik esetében.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.21. 18:24

Nekem is adódtak hasonló furcsaságok.Eddig egy 50/600-as celestron lencsésem volt, és e mellé ismerőstől kaptam-mondván, hogy foglalja a helyet a pincében-egy mint kiderült 77/500-as tükröst.Ha jól számolom ez kb. f/6,5, ami az f/12-es lencséshez képest elég fényerős.Na és a múltkor megnéztem, holdon kicsivel jobb képet ad a tükrös, de pl. a Jupiteren borzasztó képe van a tükrösnek.Mint kiderült elég roszul volt bejusztírozva.Ezt sikerült orvosolni lézerrel.
Most így már jobb de még mindig jóval elmarad a lencséstől.Sajnos máson nem nagyon tudtam nézni, mint Hold és Jupiter, mert elég vacak egek vannak mostanában.
Újabb hibaforrása lehetett a newtonnak a belógó kihuzat, majdnem a segédtükörig ért.Egy sarokcsiszolóval ezt is orvosoltam :P
Erről a legújabb álapotról még nincs tapasztalat.Valószínű egyébként,hogy gömbtükrös mer ilyen nevenincs akármi.
Ha bármi más ötletetek lehet a problémára azt szívesen fogadom.
Majd próbálok képet csinálni róla, hogy mégis milyen távcső ez, hátha ismeri vki.Illetve jelentkezek, ha tudtam vele észlelni, hogy mien így most.
Üdv,
Bence
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.12.21. 19:15

Bence írta:Ha bármi más ötletetek lehet a problémára azt szívesen fogadom.


Fogni kell egy földi fix célpontot, pl. valami távoli lámpát éjszaka és ha megnézed a tükör belső zónájára és a külső zónára, hogy hol éles a kép, ha nem jó a tükör felülete a két zónát váltva ha egyiket élesre állítod, akkor a másik életlen képet fog adni és elég feltűnően. A kettő között az okulár pozícióit összehasonlítva pedig nem 1-2 század milliméter lesz a különbség, hanem mm nagyságrendű inkább.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.21. 20:07

Én is azt gyanítom, hogy inkább a fénygyűjtőképességgel kell számolnom, mert amúgy a távcső gyönyörű képet ad mindenről (gömbtükör ide vagy oda) A Holdon a rossz légkör ellenére is engedte a 240X, sőt a 280X nagyítást is! (7,5 és 6,5 Plössl)

Kedves Kaviat!

Milyen szűrőt ajánlanál? Neutrál, polár, esetleg az 1-40%-ig elforgatható?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2010.12.21. 22:01

Szia Atis!
Ahogy tudod, nekem egy 114/900 Newtonom van, de a Jupiter 90x-nél is határozottan sárgás, és elég sok részletet ad. (mondjuk most jöttem be az ég alól, mert beborult, de a Hold kissé(?) :shock: elnyomta a fényét, most nekem is fényes korong, 1 sáv, meg a holdak persze ;) ) ma erősödött meg bennem a gondolat, hogy kell egy holdszűrő is...
Itt jegyzetelgetek, de már átugrottam 50ezer HUF fölé kiegészítőkben. Sajna ez az összeg az Eon éves elszámolás különbözetébe folyik... :x Ennyit az idei fejlesztésekről.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.22. 02:38

Atis írta:Kedves Kaviat!

Milyen szűrőt ajánlanál? Neutrál, polár, esetleg az 1-40%-ig elforgatható?


köszönöm bizalmadat, de meg kell hogy valljam nem rendelkezem szűrők terén elég tapasztalattal hogy döntésedben rám hagyatkozz. magam egy polár szűrő párral sötétítek, amiből ha lehet csak egyet használok, de ha nagyon sokat kell vágni akkor egymás mögé tekerem őket és addig csavargatom egymáshoz képest, amíg kellő mértékben vág a holdon vagy jupiteren. viszont, azt tapasztaltam, hogy némi kontraszt veszteséget okoz ha minden egymásba tekerek, gondolom a plusz 4 levegő/üveg felület okozhatja. ezek alap szűrők (talán GSO), lehet hogy érdemes több félét is kipróbálni, talán a drágább darabok kevésbé rontanak. az a szerencse, hogy nagy nagyításnál már nem igazán kell, a 4es ortho-m tudja hozni amit várni lehet tőle.

mindenképpen érdemes nálam tapasztaltabb amatőr társak véleményét is meghallgatni.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2010.12.22. 08:24

Atis írta:
Nem találkozott senki hasonló problémával? (amikor a Jupiter csak egy nagyon fényes korong? fényerős Newtonok esetében)


Sziasztok!
Nekem is egy 130/900 SW Newtonom van, kb 1 hónapja. Első távcsövem és másikba még nem is néztem. A Jupiter nekem is csalódás volt kicsit, valószínűleg ugyanaz a helyzet nálam is mint nálad. Hold nagyon szép, földi objektumok is szépek, viszont a Jupi nekem sem részletgazdag. A gyári 10 és 25mm-es okksiaim vannak 2x-es barlow-al, a nagyításom max 180x-os. Holdon kíváló, mélyeget még nem néztem. Lehet, hogy tényleg egy szűrő lesz a megoldás a problémára.
Ezek szerint 240x-es nagyításig fel lehet menni ezzel a kukkerrel? Milyen okulárt érdemes beletenni ilyen nagyításhoz?
A porvédősapkán a nyitható lyukkal nem nézted még a Jupitert? Gondoltam már rá, hogy mivel így kevesebb fény jutna be, lehet szebb, de lehet rosszabb képet adna. Tegnap este akartam kicsit leskelődni, de negyon rossz volt az ég, Jupit amire megtaláltam volna már eltűnt a felhők mögött.
Üdv!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2010.12.22. 10:01

"Nekem is egy 130/900 SW Newtonom van, kb 1 hónapja. Első távcsövem és másikba még nem is néztem. A Jupiter nekem is csalódás volt kicsit"

Azért azt se felejtsük el, hogy az évek előrehaladtával, a tapasztalat megszerzésével az ember egyre több és több részletet vesz észre, például a Jupiteren, legalábbis nálam így volt. Ráadásul két egymást követő éjszakán is egészen eltérő lehet a részletgazdagság (pára, nyugodtság, horizont feletti magasság...). Egy mérés nem mérés!

Z
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.22. 12:17

Üdv Mindenkinek!

Érdekes ez az örök téma, mármint a lencsés és tükrös rendszerek összehasonlítása. Nekem első komoly távcsövem egy 14,5 centis Newton volt, melyet majdnem húsz évvel ezelőtt készítettem és nagyon elégedett voltam vele. Később, ahogy köztudatba került a diffrakció határolt, meg RMS kifejezés és egyéb finomságok, majd elterjedtek a lencsés csövek, már nem voltam elégedett annyira. Jó időre félrettem, és kizárólag 10 centis, szintén épített refraktoromat használtam.
Sokkal később jöttem rá, hogy nagy butaság volt a Newtont parkolópályára állítani. A tükrök főleg termikus és jusztírozási problémái könnyen hamis képet festenek egy egyébként optikailag jó távcsőről is. Tekintetem ismét a tükrök felé fordult, majd már magam is készítettem egyet, lassan függő lettem és most is egy üvegkorongra várok.
Az igazság az, hogy egy tükörből sokkal nehezebb jó távcsövet építeni mint egy lencséből, de fontos tudni, hogy a tükrök legtöbb, a lencsékkel szemben emlegetett hátránya kezelhető. Meg vagyok győződve róla, hogy egy jó tubusban, ésszerű kitakarással, (!közel az optikai tengelyhez!) egy !!!jó!!! tükör könnyen meglepetést okozhat akármilyen lencse mellett is. A jót azért hangsúlyozom, mert (nem sok gyári csővel szerzett tapasztalatom szerint is) az még manapság is elég ritka madár. A fizika minden optikára vonatkozik, ezzel egyszer s mindenkorra korlátokat állítva minden távcső elé. Azt kell azonban mondanom, hogy pl. a mérsékelt központi kitakarás első körben túllihegett fogyatékosság, ahogy a refraktorok színhibája is. Nem mindegy azonban pl; hogy egy éppen d. határolt tükör elé teszem azt a kitakarást, vagy mondjuk egy lambda /8 v.10-es elé, mert összességében a rendszer csak a második tükörnél marad meg d. határoltnak. Érdemes lehet tehát megnézni, hogy milyen tükörrel és tubussal szerelt távcsövet hasonlítunk össze egy refraktorral. (Itt kívánatos megjegyezni, hogy egy azonos átmérőjű lencse a kitakarás hiánya miatt mindenképpen jobban kell hogy teljesítsen, azonban nem annyival, mint azt sokan gondolják.) A gömbtükör csillagászatilag jobb ha nem játszik, legalábbis F/15 fényerőig.
Most 195 / 1300 Newtonomat használom legtöbbet, főleg bolygófotózásra. Nagyon sokat dolgoztam az építésén, mostanság nyerte el végleges formáját. Okulárkihuzata 360 fokban körbe forgatható, a főtükör csillagtesztje L/6-8 gömbi eltérésre enged következtetni. A Jupiter holdjain részletek látszanak ha jó a nyugodtság, és különösebb nehézség nélkül cibálja szét pl. az Éta Gem-ot (3m3 - 6m5 sep. 1,5").
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.22. 14:44

Gergelynek:
Igen, a 240x is kijön belőle a Hold esetében, megfelelő légkör mellett és nagyon pontos! jusztírozás esetén. Ráadásul nem is üres-nagyításban és élesen. Viszont a gyári Barium oksik már 180X-nél is nyöszörögnek. Ha ilyen magas nagyítást akarsz minimum kell egy Plössl Fully Multi Coated 7,5 mm okulár és egy jó minőségű Barlow kétszerező. Meg persze olyan körülmények, átlátszóság, nyugodtság, és stabil min. EQ3 mechanika, a remegés ellen.
Kitakarni próbáltam Jupiter esetében, de amennyit javult a fényerő annyit romlott a képminőség, mert redukálta a részleteket.

A többiek válaszaira: A rutin tényleg nagyon fontos, egyre több részletet lehet látni ha az ember belejön és tudja is, hogy mit nézzen. Az összehasonlításom azonos égen, egy időben, két különböző távcsővel történt. Az eredmény érdekes volt, de persze még próbálkozom majd, ha végre lesz egünk is, nem csak a felhők.

Nyilván ebbe a műszerbe nem a jobb tükrök kerülnek, hitelesen egy 130/650 parabola adná vissza ezen távcső teljesítményét a 13 centisek között. De van megoldás a problémára: venni kell egy 120/1000 refraktort! :) Akkor biztos szép lesz a kép. Most kelt el amúgy a Makszutov bazárban egy 150/1200 Black Diamond refraktor 130ezerért (újonnan 230ezer). ;) Az biztos üt néhány 200-as Dobsont is akár. (Persze ezt nem lehet így összevetni :) )
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”