Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.05.11. 09:38

Kedves Lajos!

Had köszönjem meg ismét ezt a számomra igen hasznos hozzászólásod!
Észleléseim (bár egyenlőre inkább tanulás célzatú nézelődésnek nevezném) nagy részét egy erkélyről Óbudán és Déli irányban végzem. Azt gondolom ennél mostohább már csak egy pincéből lehetne :-)
Mindig megpróbálom behatárolni, hogy kb. mi az a fényesség amit még látok. Tegnap este sikerült az M5 (NGC 5904) gömbhalmazt meglelnem. Csodálatos élmény volt a (halovány) látvány és nem kis sikerélmény, hogy könnyen megtaláltam.
Általában a Péter könyvéből illetve a Stellárium-ból indulok ki, majd ha meg van a célpont, még utána nézek a interneten.

Az M5 Látszólagos fényesség adatai:
Vizi Csillagatlasz: 6,2
Stellárium: 5,8
Sinbad: 6,65
Wiki: 7,12 (a Sinbad-ra hivatkozva) :-)

Eléggé megnehezíti az égbolttal való ismerkedésem mikor egy egy objektumot három estén keresztül keresek (Pl: M104 - Sombrerro) majd feladom és kiderül, hogy az én technikámmal és körülményeimmel nem is látható.

A kérdésem az lenne, hogy ez a bizonyos "látszólagos fényesség" adatok mennyire pontosak legalább egymáshoz képest?
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.05.11. 09:51

csoknyai attila írta:
Az M5 Látszólagos fényesség adatai:
Vizi Csillagatlasz: 6,2
Stellárium: 5,8
Sinbad: 6,65
Wiki: 7,12 (a Sinbad-ra hivatkozva) :-)



Bocs, hogy én válaszolok előbb.
Annyira megbízhatók a megadott vizuális fényesség-adatok, mint amennyire megbízható fogalom pl. a "sötét égbolt". Neked sötét lenne az én pomázi udvarom égboltja is, de egy vidéki észlelő az én 5-5,5m határfényességű egem alá már csak fanyalogva tévedne ki. Maradjunk annyiban, hogy a Kisatlaszban igyekeztem koherensen megadni a fényességeket (amiket természetesen nem én találtam ki, adatbázisból származnak!), tehát két 6,2m-s kb. azonos méretű mélyég objektumot kb. azonosan kell látnod (azonos körülmények mellett!). Amik Óbudáról jól látszódhat a Te műszereddel, azok a Kisatlaszban kövéren szedett és vastag vonallal rajzolt objektumok. Ilyen az M5, de az M104 már egy kategóriával "lejjebb" van, oda sötétebb ég kellene.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.11. 10:06

Fényességek:
Általánoságban a csillagok fényadatainál arra kell figyelemmel lenni, hogy melyik hullámtartományban adja meg a magnitúdót. A V-vel jelölt fényesség közel áll a szemmel érzékelthez, de egy szükebb hullámtartományban (550 millimikorn) adja, ami a szemmel érzékelthez kissé éltér, mert a szem nagyobb hullám-területet fog át. A B (blue) a kék hullámhosszon, az R (red) a vörösben adja. A különböző katalógusok néha nem egységesen tüntetik fel, milyen tartományra vonatkozik az érték. (Amikor nincsen feltünntetve a hullámtartomány, akkor többnyire vizuális, szemmel érzékelt fényességre vonatkozik.) Innen vannak az eltérések.
A kiterjedt objektumoknál több a zavar. A régebbieknél a szemmel érzékelt összfényeségt adja. Az összefényesség azonban attól függ, hogy mekkora felületről érkező fényt tünteti fel. A modern fotometrikus mérések "belemérik" azokat a halvány részleteket is, amelyek kis távcsővel már nem láthatók. Különösen feltűnő ez pl. az Andromeda-ködnél, amelynél a modern, nagytávcsöves mérések nagyobb fényeséget tüntetnek fel, mint a régebbiek, amelyek csak a belső fényes részt adják. Szokás ma már a felületi fényességet feltüntetni (a terület egységről érkező intenzitást), amely azonban az amatőr távcsöves észlelőt félrevezetheti!
Általában a SIMBAD az legjobb. A Vizi Kisatlasz értékei többnyire az amatőr távcsövekkel érzékelhető értéket adják. A STELLÁRIUM ma már megbízhatatlan! (Más adatai is elavultak, én nem is használom.) - BQ.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.05.11. 11:01

Köszönöm a válaszokat!

....Maradjunk annyiban, hogy a Kisatlaszban igyekeztem koherensen megadni a fényességeket (amiket természetesen nem én találtam ki, adatbázisból származnak!), tehát két 6,2m-s kb. azonos méretű mélyég objektumot kb. azonosan kell látnod (azonos körülmények mellett!)...


Péter neked ismét csak dicsérni tudom a könyvet én is ezt vettem észre amit írtál.
És ez a lényeg, hogy egymáshoz képest jók az adatok. Számomra a magnitúdó egyenlőre akár Liter is lehetne. :-)
Főleg a Stellárium pontatlansága zavart meg.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
psyche
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.07. 12:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: psyche » 2012.05.15. 09:05

Üdvözletem!

Érdekelne, hogy van -e olyan oldal, amely megmutatja egy adott dátumra aktuális égbolt állását, és rá lehet-e keresni arra is, mikor volt / lesz egy másik, ugyanolyan csillagállás!

Fontos lenne! Köszönöm.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.05.15. 09:09

Oldalt nem tudok, de a lent említett Stellarium nevű ingyenes program erre kiváló:
http://www.stellarium.org/hu/
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
psyche
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.07. 12:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: psyche » 2012.05.15. 09:55

Kössz!

Na megvan a kérdéses csillag és bolygóállás. De hogyan tudnék rákeresni, mikor volt illetve lesz ugyanilyen?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.15. 10:35

Ez igy nagyon általános. Milyen "csillag állásról" van szó. Konkrétan: mit keresel? BQ.
psyche
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.07. 12:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: psyche » 2012.05.15. 10:48

astrohist írta:Ez igy nagyon általános. Milyen "csillag állásról" van szó. Konkrétan: mit keresel? BQ.


Konkrétan arra lennék kiváncsi, hogy mikor volt illetve lesz ugyanolyan csillagállás mint 1983 május huszonötödikén, Miskolcról nézve, éjjeli 2:30-kor.

Megvan az akkori Jupiter, Szaturunusz, Hold, Arcturusz, Antaresz pozíciója. Nem tudom, hogy ez elég-e. Igazából az egész galaktika állását meg tudom mondani.

Mondjuk i.e -90.000 - től i.u. 90.000-ig tartó idő intervallumban.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára psyche 2012.05.15. 10:55-kor.
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2012.05.15. 10:54

Születésedkor volt az adott együttállás ?
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”