Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
attikanagy
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.05.21. 08:17

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: attikanagy » 2016.09.02. 12:50

Köszi a véleményezést!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.09.02. 14:28

attikanagy írta:Üdv mindenki!

Azt szeretném kérdezni tőletek,hogy melyik távcső lenne az ideálisabb ha főleg vizuális megfigyelésre használnám.A két távcső közötti dilemma: 150/1800 M-C vagy 152/1300 R-C.A hosszabb fókusz nemgond,sőt.Mivelhogy inkább bolygózni szeretnék.A kihűléssel nem lenne gond,pára és pormentesen tudom tárolni légköri hőmérsékleten.Mindkettő viszonylag kicsi és könnyű,ez egy előny számomra.Aztán.Mi annak az oka,hogy az R-C távcsövek nincsenek elterjedve annyira az amatőrök között?

Az RC-k inkább fotózásra optimalizált eszközök, ahol a cél a minél nagyobb korrigált látómező. Emiatt nagy központi kitakarással rendelkeznek, ami vizuálisan nem a legelőnyösebb. A MC távcsövek inkább az optikai tengely menti kiváló leképezésre vannak "kihegyezve", emiatt a segédtükrük is mérsékelt méretű. Vizuális célra egyértelműen ezt javaslom.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.09. 10:41

Sziasztok!
A Palnetary okulárok felépítését szeretném megtudni valahonnan, de az internetet feltúrva sem jutottam információhoz. Nem akarom darabokra szedni a sajátomat. Ezt a képet találtam, nekem is van egy ilyen, de más fókusszal.

post-31177-0-40835800-1413923698.jpg


A kicsi elem gondolom a Barlow tag. A többit ha összerakom akkor egy RKE lencserendszer lesz?
Azért érdekelne, mert kipróbáltam a Barlow nélkül az okulárt és meglepően jó képet produkált. Úgy látom, hogy az összes Planetary azonos alaplencsékből áll, azonos fókusszal, csak a Barlow tagot variálják hozzá.
Van valakinek pontos infója erről?
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2016.09.09. 16:15

mizar írta:Sziasztok!
A Palnetary okulárok felépítését szeretném megtudni valahonnan, de az internetet feltúrva sem jutottam információhoz. Nem akarom darabokra szedni a sajátomat. Ezt a képet találtam, nekem is van egy ilyen, de más fókusszal.

A kicsi elem gondolom a Barlow tag. A többit ha összerakom akkor egy RKE lencserendszer lesz?
Azért érdekelne, mert kipróbáltam a Barlow nélkül az okulárt és meglepően jó képet produkált. Úgy látom, hogy az összes Planetary azonos alaplencsékből áll, azonos fókusszal, csak a Barlow tagot variálják hozzá.
Van valakinek pontos infója erről?


Itt van egy kis infó az oksiról, nem tudom ezt nézted már:
https://stargazerslounge.com/topic/1799 ... eyepieces/

Ha érdekel a barlow tag közé tehető toldat hogy rövidebb fókuszod legyen, akkor tudok adni neked 2db különböző méretűt amit még össze is tudsz tekerni.
unnamed.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Stefi 2016.09.09. 18:34-kor.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.09. 16:22

Stefi írta:
mizar írta:Sz

Itt van egy kis infó az oksiról, nem tudom ezt nézted már:
http://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/h ... 1472923528


unnamed.jpg


Szia Gyula!

Biztos, hogy erre a linkre gondoltál?
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2016.09.09. 18:36

mizar írta:Biztos, hogy erre a linkre gondoltál?


Igen arra gondoltam amikor írtam, de nem azt akartam bemásolni :D
Javítva
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.09. 23:04

Stefi írta:
mizar írta:Biztos, hogy erre a linkre gondoltál?


Igen arra gondoltam amikor írtam, de nem azt akartam bemásolni :D
Javítva


Szia Stefi!
Köszi a linket! Pont egy ilyen leírásra gondoltam.
Sajnos nem érdemes Barlow nélkül használni a Planetaryt, de ezt már azóta én is megtapasztaltam. Pedig ígéretesnek tűnt. Egyébként a véleményem az, hogy az eredeti TMB-s igen jó lehet, de ezek a másolatok lassan a bóvli kategóriába tartoznak.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.11. 11:16

mizar írta:
Stefi írta:
mizar írta:Biztos, hogy erre a linkre gondoltál?


Igen arra gondoltam amikor írtam, de nem azt akartam bemásolni :D
Javítva


Szia Stefi!
Köszi a linket! Pont egy ilyen leírásra gondoltam.
Sajnos nem érdemes Barlow nélkül használni a Planetaryt, de ezt már azóta én is megtapasztaltam. Pedig ígéretesnek tűnt. Egyébként a véleményem az, hogy az eredeti TMB-s igen jó lehet, de ezek a másolatok lassan a bóvli kategóriába tartoznak.

Mutatok egy példát.Idézek a frissen megjelent,és kezdőknek szóló Csillagok Távcsővégen című könyvből. 10.-ik fejezet,77-ik oldal. Mélyég-objektumok megfigyelése/Távcsöves kiegészítők és a nagyítás helyes megválasztása mélyég-megfigyelésnél: "A jelenlegi távcsőpiacon a Skywatcher Planetary sorozat rövidebb(9mm alatti) fókusztávolságú tagjai kiválóan használhatóak mélyég-észlelésre is,mivel a tapasztalatok szerint a remek kontraszt mellé igen jó fényáteresztés társul,és látómezejük is elég széles(58 fok)". Akkor mi lehet az igazság :?:
P1030295.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.11. 14:17

Mozdonyos írta:Mutatok egy példát.Idézek a frissen megjelent,és kezdőknek szóló Csillagok Távcsővégen című könyvből. 10.-ik fejezet,77-ik oldal. Mélyég-objektumok megfigyelése/Távcsöves kiegészítők és a nagyítás helyes megválasztása mélyég-megfigyelésnél: "A jelenlegi távcsőpiacon a Skywatcher Planetary sorozat rövidebb(9mm alatti) fókusztávolságú tagjai kiválóan használhatóak mélyég-észlelésre is,mivel a tapasztalatok szerint a remek kontraszt mellé igen jó fényáteresztés társul,és látómezejük is elég széles(58 fok)". Akkor mi lehet az igazság :


Az az igazság, hogy nekik volt lehetőségük eredeti TMB-t használni. (gondolom)
Én a mai mutációkról beszélek, ezeknek (a nálam lévő 6 mm-es és 3,2-es) a fényáteresztése átlagos, kettőscsilag észlelésre és mélyegezésre szerintem csak kompromisszumokkal használható. Ha a benne lévő Barlow tag optikailag jó lett, akkor bolygózásra egészen jó.

(Ez az én véleményem, másnak más tapasztalata lehet.)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.09.11. 14:49

mizar írta:
Mozdonyos írta:Mutatok egy példát.Idézek a frissen megjelent,és kezdőknek szóló Csillagok Távcsővégen című könyvből. 10.-ik fejezet,77-ik oldal. Mélyég-objektumok megfigyelése/Távcsöves kiegészítők és a nagyítás helyes megválasztása mélyég-megfigyelésnél: "A jelenlegi távcsőpiacon a Skywatcher Planetary sorozat rövidebb(9mm alatti) fókusztávolságú tagjai kiválóan használhatóak mélyég-észlelésre is,mivel a tapasztalatok szerint a remek kontraszt mellé igen jó fényáteresztés társul,és látómezejük is elég széles(58 fok)". Akkor mi lehet az igazság :


Az az igazság, hogy nekik volt lehetőségük eredeti TMB-t használni. (gondolom)
Én a mai mutációkról beszélek, ezeknek (a nálam lévő 6 mm-es és 3,2-es) a fényáteresztése átlagos, kettőscsilag észlelésre és mélyegezésre szerintem csak kompromisszumokkal használható. Ha a benne lévő Barlow tag optikailag jó lett, akkor bolygózásra egészen jó.

(Ez az én véleményem, másnak más tapasztalata lehet.)

A cikkben nem az eredeti TMB-kről írnak, hanem a SkyWatcher Planetary-król. Ezeket az okulárokat mi is forgalmazzuk, van amelyikre még a TMB logó is rá van irva. Nem rossz okulárok, de azért nem ortho minőségűek. Nem véletlenül van a dobozra irva, hogy WA Plössl. Mert azok, lényegében plössl okulárok nagyobb látószöggel, pupillatávolsággal cserébe kisebb fényáteresztő-képességgel.

Teszt itt van: Népszerű 10 mm-es okulárok tesztje
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”