Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gtr82
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.08.08. 09:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gtr82 » 2016.10.09. 08:57

Rendben.Amint az idö megengedi mar megyek is.
Koszonet addig is.

gtr82
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.09. 09:40

A távcsőben ha egy égi objektum éles egy adott okulárban, akkor a többinek is élesnek kell lennie.
Két esetben nem feltétlenül igaz ez:
- ha a távcső mechanikailag nincs rendben (pl. csúszik az okulárkihuzat, vagy támolyog a tükör),
- gyorsan csökken a hőmérséklet, s e miatt változik a tubushossz (de ez sem okozhat problémát 5-10 perces időtávon).

Ahogy Péter is írta alább, a légköri nyugtalanság sokat tud rontani az élességen (vagy inkább a képminőségen), de ezt újrafókuszálással sem lehet javítani.
S mivel halvány csillagokon, ködökön nagyon nehéz precízen élesre állni, én mindig egy közeli fényesebb csillagon fókuszálok, s utána állok rá a megfigyelendő objektumra; de akkor már TILOS a fókuszhoz nyúlni, mert ott már csak elrontani tudod az élességet...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.09. 11:25

Égnézegetés de már nem binoklival, hanem valami tőbb. Az ember egy olcso de már csillagászkodásra is alkalmas tukrőst akar mindenáron, mit választhat ma a kinálatbol hazánkban. Tippelgetek, talán az SW 114/500. Mert már parabola. Simán csak 42 centi, kétkilo alatt. Tőbbet lát (?) , mint a csillagászatinak javallt hasonlo áru binok (43e). Vonzo, a méretei miatt kéznél lehet tartani, szép is, egy muvesebb kertitőrpénél alig kőltségesebb. Komolyan fontolgatva irom ezeket mivel hétvégi bodé állando tartozéka - disze is lenne , ami oka lehetne a családi kőzőskassza igénybevételére ... Lábnak van éppen kivágando fa tőrzse. Tudnátok ennél (43) olcsobbat ilyen magas igényekre ? Nem használtrol lenne szo.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.10.11. 08:43

Attila írta:S mivel halvány csillagokon, ködökön nagyon nehéz precízen élesre állni, én mindig egy közeli fényesebb csillagon fókuszálok, s utána állok rá a megfigyelendő objektumra;


én sosem fényes, hanem inkább közepes csillagon szoktam fényesre állni, mert úgy tapasztaltam, hogy ha fényes csillagot használok - különösen rossz nyugodtság esetén - túlságosan "forrong" a csillag képe ahhoz, hogy tökéletes fókuszt lehessen találni. ezért általában egy közepesen fényes csillagot használok. ha ilyen nem áll rendelkezésre, csak pl nagyon halvány, mondjuk extrém nagyítás miatti kis látómező miatt, akkor igyekszem a látómező közepére állítani a kiszemelt csillagot, ahol legkevésbé befolyásolja az optika gyengesége a képét.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.10.11. 08:53

Nem tudja valaki, hogy a korábban megemlített Csillagok távcsővégen c. könyv friss kiadása különbözik-e valamiben a korábbi (talán 94 körüli) magyar kiadástól?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.11. 09:33

chip írta:... rossz nyugodtság esetén - túlságosan "forrong" a csillag képe ...


Ez optikai minőség kérdése (is); azaz milyen az Airy korong képe (mennyi fény megy oda, és mennyi a gyűrűkbe - épp ezt adja meg a Strehl: https://en.wikipedia.org/wiki/Strehl_ratio).

A diffrakciós gyűrűk valóban a légkör állapotának legjobb indikátorai, mivel kisebb-nagyobb mértékben mindig "lángolnak" vagy "forronganak", ahogy írod. Ráadásul egy fényes csillag körül pontosan ugyanannyira, mint egy halvány körül, csak ez utóbbit nem látod, mert halvány...

De a pontos fókuszban (nagyobb nagyítás esetén) maga az Airy korong mindig stabilan, fényesen és viszonylag éles peremmel látszik egy jó távcsőben, legfeljebb kicsit imbolyog a helyzete; azt kell nézni, és nem a körülötte ugráló diffrakciós gyűrűk táncát. Ehhez pedig a fényes csillag alkalmasabb.

Kis nagyítás esetén viszont (ahol nem látszik külön az Airy korong) kisebb a tűrése a fókusznak, így rosszabb égen is sokkal könnyebb fókuszt állítani.

MDA

u.i.: mindazonáltal "fényesebb" csillagról írtam alább, ami nem feltétlenül 0m körülit jelent... A fenti beállításhoz (távcső-átmérő függvényében) 2-4m körüli is elegendő.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2016.10.11. 10:56

chip írta:Nem tudja valaki, hogy a korábban megemlített Csillagok távcsővégen c. könyv friss kiadása különbözik-e valamiben a korábbi (talán 94 körüli) magyar kiadástól?


Két teljesen különböző könyv! Itt inkább figyelmetlen címadásról van szó!

Az 1994-es könyv:
https://moly.hu/konyvek/w-a-cooper-e-n- ... avcsovegen

A mostani egy amatőr csillagász kézikönyv:
http://tavcso.hu/index.php?o=termek&te=CsilTav
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.10.11. 12:08

áhh, köszönöm, így már értem, miért nem hasonlított egyáltalán a régi könyv az újból beollózott képre. nem néztem utána, hogy ez Sánta Gáborék műve.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.10.19. 20:11

A most leszálló Mars szondáról mi a hír ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.19. 20:29

tobe_ írta:A most leszálló Mars szondáról mi a hír ?


Nem tudom; az én figyelmemet teljesen leköti a kínai űrhajó követése.
Azon izgulok, hogy nehogy forgács kerüljön a csigahajtóműbe odafent... :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”