Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.07.29. 12:14

Nézd meg újra, teliholdkor is, de a csatolt képed alapján nem lesz nagy gond. Vannak sokkal brutálisabb kromatikus aberrációval rendelkező tubusok.

http://arnholm.org/astro/mars/mars_20030714_0119ut.jpg

Ezen a képen egy tükrös távcsővel fotóztak, de Barlow lencsés taggal nyújtották a fókuszt,
és (ez) a Barlow nem APO lencse, tehát jól bekékült tőle a Mars pereme.
VargaZsolt
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.05.02. 00:17

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: VargaZsolt » 2014.08.06. 23:19

Sziasztok!
Van egy skywatcher 90/900-as távcsövem. Szeretnék hozzá venni egy okullárt amivel jó nagyítást el tudnék érni. Neztem SW Planetary okullárt is. Szerintetek? Vagy ti mit ajánlotok?
harcos00
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.09.06. 19:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: harcos00 » 2014.08.11. 16:11

Sziasztok!

Vettem egy Optus 76/700-as távcsövet használtan.
Érdekel a csillagászat, de eddig nem igazán foglalkoztam vele, így nem is értek hozzá igazán. Valójában teljesen kezdő vagyok.
Azt tudom, hogy ez nem egy jó műszer, de szeretném a legtöbbet kihozni belőle. Majd ha úgy tűnik valóban érdekel, akkor váltok jobbra.

A Jupitert és holdjait már megnéztem vele, na meg persze a Holdat is. Csináltam rá napszűrőt, és napfoltokat is lehet vele látni :).
Még nem vagyok jó az objektumok ismeretében. Érdekelne, hogy konkrétan miket lehet még ezzel az eszközzel észlelni? Konkrét objektumok érdekelnének. Ködöket lehet?
Ha lehet olyan tippeket szeretnék, amitől még jobban megjön a kedvem. :)

Előre köszönöm!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2014.08.11. 16:53

"Azt tudom, hogy ez nem egy jó műszer"

Ezt ki monda? :roll:

Szerintem az Aszterizmusok elég mókásak és most telihold idején hasznosabb felkeresned mint Messier-katalógusban keresgélni. De ha már nem lesz hold, ami lemossa a csillagokat az égről akkor nagyon sokat megtalálhatsz sötét égről a te távcsöveddel is.
Esetleg még a kettősök vadászása is jó ha érdekel a bontogatás. (kezd az albireóval)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
harcos00
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.09.06. 19:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: harcos00 » 2014.08.11. 18:50

Stefi írta:"Azt tudom, hogy ez nem egy jó műszer"

Ezt ki monda? :roll:

Szerintem az Aszterizmusok elég mókásak és most telihold idején hasznosabb felkeresned mint Messier-katalógusban keresgélni. De ha már nem lesz hold, ami lemossa a csillagokat az égről akkor nagyon sokat megtalálhatsz sötét égről a te távcsöveddel is.
Esetleg még a kettősök vadászása is jó ha érdekel a bontogatás. (kezd az albireóval)


Hát sokan, akiknek jobb van rögtön lealázzák, és azért én is látom, hogy van ennél sokkal jobb is, de nekem akkor is sok örömet szerzett már :)
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.08.11. 19:57

Sokan vannak, akik úgy vélik, hogy nekik sokkal jobb van, és vannak, akiknek tényleg jobb a távcsövük. Olyan is akad, aki szemüveglencsével kezdte, és sosem fogja ezt elfelejteni, és nem alázza le, akármilyen távcsövet lát. Én magam igen kíváncsi lennék, hogy valamelyik ismertebb keleti gyártó objektívje vajon tényleg sokkal jobb-e, mert nem csodálkoznék, ha pont ugyanonnan (vagy a szomszédból :) ) származna ez is.
Húsz éve egy akármilyen műszert is csodáltunk, amelyikben valódi akromát volt. Egy sereg dolog megfigyelhető vele, és ha szereted használni, akkor mindegy milyen a kis műszered. Majd később ráérsz válogatni, mikor már tudod, hogy mit is akarsz rendszeresen vizsgálgatni.
Eléggé látványos vele pl. az M42, M45, M57 -van több látványos is-, meg egy csomó mélyég elérhető, legfeljebb nem olyan látványosan és még a Hold, Nap, a közelebbi bolygók, szép sztenderd kettősök -ahogy az fentebb is említésre került.
Távcsövezz sokat! :)
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2014.08.12. 10:11

Először kis nagyítással nézd meg ezeket a nagy kiterjedésű nyílthalmazokat.
Talán még telihold idején is élvezhetőek.

M39
IC4756
NGC6633
IC4665
NGC 884, NGC 869 - Perseus ikerhalmaz (Ha elég sokáig fent maradsz, akkor látható)
NGC 457 - Repülő bagoly halamaz (Itt már nagyíthatsz kicsit).

És még ezt a ködöt is. Ha jó kilátásod van a déli horizont felé.
M8 - Lagúna köd.

Ezt már érdemes lesz nagyítanod. Mindkettő sűrű nyílthalmaz:
M11 - Vadkacsa halmaz.
M52 -

És két gömbhalmaz is. Sajnos ezeket csak homályos foltnak fogod látni.
Nagyíthatod őket, de akkor csak nagyobb homályos foltok lesznek.
A gömbhalmazok csillagokra bontásához nagyobb műszer kell.
M13 - Herkules gömbhalmaz.
M5

És hogy legyen egy galaxis is.
M31 - Nagy Androméda köd. (A legkisebb nagyítással, vagy ha van binokulárod, akkor azzal.)

A Stellarium program segítségével megkeresheted őket.
Remélem ízleni fognak.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.12. 12:02

"van ennél sokkal jobb is, de nekem akkor is sok örömet szerzett már "

Nos, ez a lényeg! "Minden távcsőnek megvan a maga ege"" - tartották a XIX. sz amatőr (és tudomány-népszerűsítő szak-) csillagászai. Egy 6-7 cm-es távcső már rengeteg mindent megmutat az égi látványosságokból. Az előbbiekben már felsoroltak jó néhány halmazt, ködöt, amit ilyen távcsővel érdemes megnézni. Most vedd még hozzá a kettőscsillagokat. (Vizi P. "Kisatlasza ezekből is sokat felsorol) és próbáld ki, melyeket bontja fel szépen a távcső! Persze azt is nézzed meg, hogy a kísérő milyen fényes, mert lehet, hogy a csillag-pár eléggé tágas, csak a kísérő annyira halvány, hogy a műszereddel már nem látható.
A béta Cygni (Albireo), gamma Delphini, később éjjel a gamma Andromedae, éta Cassiopeiae eléggé jó a kezdéshez.
Ne azt nézzed, hogy másnak 30 cm-es reflektora van, motoros fókuszírozóval, stb., hanem hogy mit tudsz felkeresni és megpillantani a saját műszereddel. - BQ
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.08.26. 21:30

Adás-vétel, csere-bere témakör van itt valahol ? Lenne egy "A távcső világa" könyvem pl. és egy hosszú fókuszú okulárra lehet elcserélném, ha érdekelne valakit, arra gondoltam.
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: UBI » 2014.09.20. 09:58

Szevasztok!

Lehet hogy nem megfelelő helyen teszem fel a kérdésem, ezért előre is elnézést!
Jelenleg egy 200x1000 N távcsövem van, nem mai darab, 2011-ben lett vásárolva, ezért elég sokat volt kint ég alatt. Egy olyan gondom van, hogy a csillagok nem pontszerű, hanem kissé kásásan jelennek meg, nem kontrasztos mint a lencsés csőben, ez a megvétel óta így van. Ez nem is olyan zavaró, /nem csillagokat nézegetek/ mélyég látványánál nem jelentkezik ez a jelenség. Planetary, és Plössl okulárjaim vannak, ezeket is régóta használom.
A jusztírozás okulárral, és lézerrel is minden esetben megfelelően lett elvégezve. Defokuszálásnál tökéletes kör, de...gyürükben nem homogén fény jelenik meg, hanem apró körök, szálak, alaktalan egyéb jelenségek.
Évekkel ezelőtt egy 114x1000-s volt a "fő műszerem" annál ilyet nem tapasztaltam! Ennyi idő után gondoltam, megkérdezem: természetes ez az állapot, vagy nekem tűnik rendellenesnek.
Ubi

200/1000 SkyWatcher Newton 1:10 Crayford
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”