Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.25. 22:23

Ha van egy hosszú fókuszú tükröm és a fókuszt szeretném rövidíteni, arra milyen lencsét lehet használni, hogy fotózzak pl, mert a fénygyűjtő képesség teszem azt meglenne, csak túl nagy a képméret. Egy 76/70-as tükröm van pl. azt le lehetne csökkenteni értelmesen jó sokat ?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.10.26. 01:59

tobe_ írta:Ha van egy hosszú fókuszú tükröm és a fókuszt szeretném rövidíteni, arra milyen lencsét lehet használni, hogy fotózzak pl, mert a fénygyűjtő képesség teszem azt meglenne, csak túl nagy a képméret. Egy 76/70-as tükröm van pl. azt le lehetne csökkenteni értelmesen jó sokat ?

Gondolom 76/700-as newton távcsöved van. Az egy dolog, hogy kicsi a fényereje, de önmagában sem a felbontó-, sem a fénygyűjőképessége nem túl nagy. Newton távcsövekre kevéssé terjedtek el a fókuszreduktorok, alapjában véve az alábbi lehetőségeid vannak elméletben:
- GSO 0.5x-ös reduktor: kb 10 mm-es képátlójú érzékelőig javasolt. DSLR kamerákat felejtsd el. 2"-es reduktor ráadásul bele sem megy a kihuzatodba
- SkyWatcher kómakorrektor: kb 10%-kal csökkenti a fókuszt, DSLR kamerákkal is használható, bár 2"-es kihuzatot igényel.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.10.28. 02:57

Karbantartási kérdés: rozsdás színű itt-ott darabkás olajos anyag jelent meg az eq2 mechanika egyik (de csak az egyik) tengelyén a fokbeosztás fölötti illesztésnél. Mi okozhatja és mit kell tenni ellene? Elvileg csak bent volt a szobában, legalábbis szerintem észrevettem volna már ha már máskor is ilyen lett volna. Köszönöm
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.28. 22:13

Hónapok óta azon hezitálok, hogy megkérdezzem-e, vagy sem a következőt :
mire szolgál, illetve mi a funkciója az EQ mechanikán a rekta tengelyt
mozgató "csavarnak" nekiszorítható fémlemeznek. Hogy egyértelmű legyen
melyik fémlmezre gondolok, ezért a csatolt képeken megmutatom.
/lehet, hogy kinevettek a tudatlanságomért/.
Üdv, Obszidián.
PA280007.JPG
PA280008.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Obszidián 2013.10.28. 22:59-kor.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2013.10.28. 22:54

Szia! Ha én jól láttam egy fotón, akkor azt hiszem a rácsatlakoztatható óramotor ellentartója vagy valami ilyesmire szolgál. Ilyen ráfeszítő alkatrész.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.29. 00:07

Ez engem is érdekelne, mert én meg a tengely másik oldalára tettem azt az irtózatos nagy motort meg nagy kereket, jobb lenne az eredeti helyére tenni egy olyat, ami oda való. Az enyém is ilyesmi EQ3 féleség.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.10.29. 00:25

Csillagos Pisti írta:Szia! Ha én jól láttam egy fotón, akkor azt hiszem a rácsatlakoztatható óramotor ellentartója vagy valami ilyesmire szolgál. Ilyen ráfeszítő alkatrész.

Majdnem. Ha felszerelsz egy motort a tengelyre, akkor ezzel a kallantyúval bonthatod a kapcsolatot a csigaorsóval, azaz tudod manuálisan finommozgatni a tengelyt (és nem a motor tengelyét tekered).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.29. 00:53

Az EQ2 rekta tengely egyik végén a tengely kúpos. Erre tették rá a képen látható fémkereket, amely nem más, mint egy pontatlan fogaskerék utánzat. Az a mozgatható kar mellette, meg a tervezett hajtómű elemelő szerkezete. Eredetileg egy kis motoros áttételt raktak egy dobozkába, amelyből kilógott egy kisebb átmérőjű fogaskerék utánzat, amely illeszkedett a tengely végén található kerék fogazatához. A szerkezetet egy rugó húzta össze, és amikor a kis excentrikus karral elemelték, akkor lehetett kézzel forgatni a tengelyt a másik oldalára szerelt forgatóval. Ha jobban szemügyre vesszük azt a kis karral ellátott lemezt, akkor elárulja, hogy mire való! A forgáspontjához képest excentrikus a külső vonala, és ahol az a beharapás látszik, abban állt meg a doboka elemelésére szolgáló bütyök a hajtószerkezet elemelt állapotban. Magát a dobozkát, amibe egy motoros áttételt építettek, és kilógott belőle egy, a nagykereket hajtó fogastengely, avagy egy nyílásán belógott a nagykerék. Sajnos nem láttam, és nem tudom, hogy hogyan, mihez rögzítették, de van ott egy nagy átmérőjű fényes csavar, avagy tengely, aminek szerintem a szerkezet tartása lehetett az eredeti funkciója. Elég robosztus, és jelenleg semmi feladata nincs. A hajtószerkezetből kilógó fogas tengelyvég alulról hajthatta a nagykereket, és a tengelyhez húzhatta felfelé egy rugó. A tengelyen van egy műanyag csúszó henger is, feltehetően arra szolgált, hogy az elemelő kar ne koppanjon a tengelyen, amikor szabadon leng, és nem feszíti a rugó. A doboz oldalán lehetett egy bütyök, amivel az excentrikus karos szerkezettel el lehetett emelni a keréktől az egész szerkezetet, amely azon a robosztus tengelyen billegett, illetve az tarthatta az egészet. Lehet, hogy valaha létezett ilyen hajtás, de végül az egyenáramú motoros szerkezet, illetve a léptető motoros kvarcvezérelt terjedt el. Ez utóbbiakat viszont a tengely másik végére kell szerelni, mert ezen az oldalon a kúposság miatt nem illeszthető! A rögzítő csavarhely is a túloldalon van! Ha viszont a hajtás rajta van, akkor már kézzel nem tekerhető a tengely ebben a megoldásban. Az eredeti elemelhető hajtás esetében tekerhető lett volna. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.29. 05:47

Köszönöm a válaszokat.
Imre, neked külön megeköszönöm a részletes szakmai leírást.
Erre az EQ 2 mechanikára milyen mozgatómotor pászol rá?
Ha lehet, akkor konkrét típustjelzést adjatok meg.
A képeken a másik oldalról láható a mechanika.
A szíves segitséget előre megköszönöm.
Obszidián.
PA290006.JPG
PA290013.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.10.29. 08:45

Obszidián írta:Erre az EQ 2 mechanikára milyen mozgatómotor pászol rá?
Ha lehet, akkor konkrét típustjelzést adjatok meg.


http://lmgtfy.com/?q=eq2+%C3%B3rag%C3%A9p

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”