Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.03. 09:37

Nagyon tanulságos számomra visszaolvasni ezt a témát.
A vélemények többsége a "hozzá ne nyúlj", és a "szedd szét bátran" két pólusban koncentrálódik, sőt, inkább már-már verseng.

Szerintem pedig bízzuk ezt a kérdezőre. Elég annyit tennünk, hogy felhívjuk a figyelmét a házilagos szétszedés veszélyeire, de a lehetőségeire és az ezzel elérhető eredményre is. Főleg annak ismeretében, hogy - a szélsőséges hibákat kizárva, mint pl. összetöri/megkarcolja valamelyik tagot - nem visszafordíthatatlan a folyamat. Ráadásul a kudarc is eredmény, abból is lehet tanulni; sőt, talán abból a legtöbbet.

Aki mer, az nyer. Vagy nem... :oops: :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.03. 11:24

Úgy általánosságban az okulárok szétszedéséről.
A mechanikai szerelés nem szokott gond lenni, habár óvatosan kell a pici menetes gyűrűkhöz nyúlni, nem megsérteni a matt fekete bevonatot a fém alkatrészeken, stb. Szóval finom kéz és jó nagyító kell a művelet biztonságos és sérülésmentes kivitelezéséhez. No meg alkalmas szerszám.
A lencsék tisztítása sem okozhat gondot pl. a bolti cuccokkal.
Ha odafigyelsz, a lencsék sorrendje és állása is meglesz.
De a tisztatér akkor sem biztosítható odahaza a konyhaasztalon, ha egyedül vagy és senki sem mozog a lakásban, minden nyílászáró zárva van. A szálló por és szöszök (textíl szálak, szőr, por, haj, korpa, akármi) ott lebeg mindenhol és biztosan jut belőle a lencsékre is az összeszerelésnél.
Nekem - bevallom - még soha nem sikerült nagy elővigyázatossággal sem pormentesen összeszerelni egy okulárt sem.
Kell az a kis túlnyomásos, szűrt levegős tisztatér-doboz vagy kamra, amivel ez maradéktalanul megoldható.
Viszont ajánlom Rózsikát vagy a fotósok közt jól ismert Hispano-t, akik 100%-os minőségben dolgoznak. Én odahaza már nem vacakolok, hogy utána évekig csodálhassam a kis kunkorit a látómezőben :-)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.03. 12:08

Vizi Péter írta:
2020.11.03. 11:24
...
De a tisztatér akkor sem biztosítható odahaza a konyhaasztalon, ha egyedül vagy és senki sem mozog a lakásban, minden nyílászáró zárva van. A szálló por és szöszök (textíl szálak, szőr, por, haj, korpa, akármi) ott lebeg mindenhol és biztosan jut belőle a lencsékre is az összeszerelésnél.
Nekem - bevallom - még soha nem sikerült nagy elővigyázatossággal sem pormentesen összeszerelni egy okulárt sem.
Kell az a kis túlnyomásos, szűrt levegős tisztatér-doboz vagy kamra, amivel ez maradéktalanul megoldható.
...
Ez valóban sarkalatos kérdés, és - ideális esetben - a lamináris kamra valóban az optimális megoldás.
De ha valaki nem "életvitel-szerűen" bütyköl optikákat, vagy merevlemezeket, akkor ez is megteszi (legalábbis én tökéletesen pormentesen tudok összerakni ezzel mindent): https://www.mediamarkt.hu/hu/product/_v ... 35119.html
Por- és nyálmentesen fúj, nagyon erősen. (Csak függőlegesen kell tartani, mert különben foltot hagy - ami nem eltávolíthatatlan, de külön macera).

Szereléshez pedig ezt használom: https://www.amazon.com/Neewer-Professio ... B00J5F6O92


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.03. 12:57

Én néhány műszerész csavarhúzóval és egy olajmentes kompresszorral szoktam megoldani a "lencsés problémákat". A kis 8x30-as Zeiss binokuláromat is "szétdobtam" (az okulárjait is), mert belül igencsak gombásodott, és összerakás után még a pici kettőzése is megszűnt.

Ahogy már korábban írtam, szerintem mindenki érzi mire képes, mit tud bevállalni.

Én pl. ha ilyesmire készülök, mindig a nyugodt körülményekre várok; nálam az a "szűk keresztmetszet".
Még valami eszembe jutott: összerakáskor különösen vigyázni kell, nehogy a zsírt a menetekről/okulárház oldalfaláról a lencsére vigyük, különben szinte biztos, hogy újra szét kell szedni lepucolni...

Péterrel egyetértve: valóban néha igen nehéz szöszmentesen összerakni pl. egy okulárt, néha 15x is ki kell fújni a szemetet a lencsékről. Ilyenkor a nyomást igyekszem a "szükséges és elégséges" szintre belőni, nem érdemes túlzásba vinni. Az sem mindegy, milyen ruha van az emberen: lehetőleg ne legyen szöszölős...

Amúgy éppen a porosodás/párásodás problémakör miatt jutottam oda, hogy ma már főleg ES okulárjaim vannak. Légmentesen zárt kis csodák. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.03. 13:51

Annyi infót dobtatok össze, hogy egy Tutorial lehetne belőle a főoldalon!!!
Nagy köszönet minden hozzászólónak!
SW 90/900 , Scopium 10*50
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.03. 14:43

Lovász András írta:
2020.11.03. 12:57
... egy olajmentes kompresszorral ...
Melyikkel? Net-link-et tudnál ide tenni?
Vagy valami házilagos buher cucc?
Érdekelne (ámbár nem optika tisztítás miatt).

Vagy inkább magánban, hogy ne itt offoljuk.

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.03. 17:05

Attila írta:
2020.11.03. 14:43
Lovász András írta:
2020.11.03. 12:57
... egy olajmentes kompresszorral ...
Melyikkel? Net-link-et tudnál ide tenni?
Vagy valami házilagos buher cucc?
Érdekelne (ámbár nem optika tisztítás miatt).

Vagy inkább magánban, hogy ne itt offoljuk.

Kösz,
MDA
A Festo cégnek vannak különböző méretű víz és olajleválasztói. Ha esetleg ilyesmire szükség van, tudol segíteni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.03. 17:19

AtiCelestron5091 írta:
2020.11.03. 17:05
A Festo cégnek vannak különböző méretű víz és olajleválasztói. Ha esetleg ilyesmire szükség van, tudol segíteni.
Kösz!
De magánban válaszolok, mert ennek semmi köze a csillagászathoz...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.04. 13:00

Nem tudsz egy képet feltenni az objektív koszosságáról?
[/quote]

Használtan vettem 5 éve de sokáig állt a többszöri költözések miatt, csak néha vettem elő.
Így néz ki most az obijektív.
IMG_20201104_102028.jpg
Az okulárok és a barlow is maszatos.

Nappali fényben,

A Duna túloldalán szépen élesre állt az 5mm Planetary.
A fókuszírozó rögzítő nem volt teljesen meghúzva, így pár mm-t elmozdult, valószínű emiatt, és a lencse állapota miatt nem tudott éles fókuszt adni.

Mindenki megnyugodhat, aki nem akarta,hogy szétszedjem az okulárt, Nem fogom! :roll:

Viszont "megsikálom" az üveg felületeket, amihez megérkezett a Lacerta szett.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SW 90/900 , Scopium 10*50
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.04. 13:27

Ilyen lett :D
IMG_20201104_132549.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SW 90/900 , Scopium 10*50
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”