Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.02. 20:22

"A 70/500-as cső, úgy tudom f4-es, vagy 5-ös. Az enyém f7.9-es, közel fele olyan érzékeny. Gondolom ezért nem találtam, ellenben veled (önnel)."

A fényerő nem jelent 'érzékenységet", hanem csak a gyújtótávolság és az objektív nyílásarányát A 70/500-as refraktornál ez egyszerűen annyit jelent, hogy a gyújtótávolság az objektív átmérő 7,1-szerese. A Te esetedben a fókusztávolság a nyílás 7,9-szerese, vagyis alig van különbség a két távcső fényereje közt! (Reflektornál valamennyit a segédtükör elvesz a szabad felületből, ezért tekinthetjük kereken F/8-nak.) Viszont nagyobb az átmérője, vagyis több fényt gyűjt össze! Lényegében ma már csak egy babona, hogy a kis fényerejű (F/10-F/15( távcsövek elsősorban Hold-Nap-bolygó észlelésre, a nagy fényerejűek (F/4-F/6) pedig halvány ködös objektumokra alkalmasak. Abból a korból ered, amikor nem tudtak jó leképezésű rövid fókuszú okulárokat készíteni, általában a 10 mm alatti gyújtótávolságú okulároknál a kép minősége romlott. Mivel a bolygókat, Holdat igyekszünk a megengedhető nagy nagyítással nézni, ezért ennek eléréséhez hosszú fókuszú távcsöveket alkalmaztak, amelyek a 10-12 mm-es vagy hosszabb fókuszú okulárokkal is könnyen adtak nagy nagyítást. (De azért a hosszabb fókusz alkalmazásának voltak más indítékéi is.) Ma már, amikor nagyon jó minőségű 6 és 4 mm-es okulárokat is készítenek (igaz nagyon drágák), ez a probléma nem áll fenn.
A hosszabb fókusszal más a probléma. A gyújtópontban keletkező virtuális kép, kiterjedt objektumnál annál nagyobb, mennél hosszabb a fókusz Ez annyit is jelent, hogy az objektum fénye nagyobb felületen oszlik meg. Ezért két egyforma méretű, de különböző fókuszú objektív esetében a kiterjedt felületű objektumok észlelésére a fényerős objektív valóban kedvezőbb. Ez a Holdnál, bolygóknál nem jelent problémát, mert azoknak bőven van fénye, de halvány objektumnál már számításba kell venni. Mivel azonban a Te objektíved nagyobb az enyémnél, ugyan arról az objektumról több fényt gyűjt Az a megoldás, hogy a !legkisebb nagyítást használd a halvány fényfoltok kereséséhez. Ez nagy mértékben gyakorlat dolga. Próbáld csak újra és újra. Biztos vagyok benne, hogy másodszorra, harmadszorra megpillantod az a ködöt, amit elsőre nem láttál meg. Csak legyen derült idő és tiszta levegő. - BQ.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2014.03.03. 10:42

Bigi írta:üdv!

Az M81-82-őt kb este 10 körül keresgéltem. Nálunk annyira jó volt az ég, hogy szabad szemmel észleltem az NGC 884-869-et. Ezért is fordítottam oda a csövemet, hogy megnézzem mi az a folt az égen. Persze a szűkítést levettem, csak a Jupiterrnél alkalmaztam. 36x nagyítással, tehát e legkisebbel szoktam pásztázni az eget, és utána növelem, ha szükséges. Egyébként Gyöngyös külterületén lakom. A legközelebbi közvilágítás 200 méterre van, déli irányban. Az UMA északra volt zenit határon. A 70/500-as cső, úgy tudom f4-es, vagy 5-ös. Az enyém f7.9-es, közel fele olyan érzékeny. Gondolom ezért nem találtam, ellenben veled (önnel). A Jupiter, igen első kísérlet volt, egy barkácsolt adapterrel, közvetlen az okulárba fotózva, követő motor nélkül. Törekszem jobb képre, és ahogy ismerem magamat, addig nem adom fel, amíg nem lesz jó.


Ezekben a napokban este 10 körül az UMA és a M 81-82 a zenit körül van! Vagy én tévedek? :o
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.03. 10:48

Ott vannak.
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.03. 19:29

Üdv Bartha Lajos!

Rendben, próbálkozom akkor még az m81-82-es felkeresésével. Gondolom kettő egymáshoz közeli homályos foltot kell keresnem, mert eddig így kezdtem neki az észlelésnek a szóban forgó objektum keresésénél.

Üdv: Bigi
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Bigi 2014.03.03. 20:21-kor.
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.03. 19:33

mizar írta:
Bigi írta: A 70/500-as cső, úgy tudom f4-es, vagy 5-ös. Az enyém f7.9-es, közel fele olyan érzékeny. Gondolom ezért nem találtam, ellenben veled (önnel).


Üdv!

Ez nem így van, elsiklottál felette. Keresd tovább, és meglesz.



Rendben, nem adom fel!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.03. 20:28

Halló Bigi!
Az M81-82-nél maradva:ha az UMa bal alsó csillagát (gamma) a jobb felsdő (alfa) összekötöd, akkor tovább haladva ugyan akkora távolságra, bele találsz a két extragalaxisba. Az M81 eléggé fényes (7 magn) kis ellipszis alaku foltocska, a 82-es halványabb (8,5) és nagyon vékony hosszúkás folt, nehezebb észrevenni.
Megvan neked a Vizi P. Csillagatlasz kistávcsövekhez? Ott eléggé jól megtalálod a keresés módját!
Nagyon célszerű ha alaposan megismered a szabadszemmel látható csillagképeket. Azokból kiindulva könnyebben rábukkansz a halványabb objektumokra (térképpel).
Egyébként ha van jó kilátásod délkelet-dél felé, ajánlom, keressed meg az M35 nyílthalmazt az Ikrek "lábánál", ott van a mű és az éta meghosszabbításában, nyugat felé. Egyike a legszebb nyílthalmazoknak!
Csak szép egünk is legyen hozzá:
Lajos
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2014.03.04. 09:33-kor.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.04. 01:07

Én nem tudom már melyikkel sikerült meglátnom, azt hiszem binokulárral talán, de lehet valamelyik csővel is a 7 centis Vixen refraktorommal lehet, ha jól emlékszem, igen az lehetett, vidéki égen, szép tiszta időben, szépen látszik mind a kettő.
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.04. 19:28

astrohist írta:Halló Bigi!
Az M81-82-nél maradva:ha az UMa bal alsó csillagát (gamma) a jobb felsdő (alfa) összekötöd, akkor tovább haladva ugyan akkora távolságra, bele találsz a két extragalaxisba. Az M81 eléggé fényes (7 magn) kis ellipszis alaku foltocska, a 82-es halványabb (8,5) és nagyon vékony hosszúkás folt, nehezebb észrevenni.
Megvan neked a Vizi P. Csillagatlasz kistávcsövekhez? Ott eléggé jól megtalálod a keresés módját!
Nagyon célszerű ha alaposan megismered a szabadszemmel látható csillagképeket. Azokból kiindulva könnyebben rábukkansz a halványabb objektumokra (térképpel).
Egyébként ha van jó kilátásod délkelet-dél felé, ajánlom, keressed meg az M35 nyílthalmazt az Ikrek "lábánál", ott van a mű és az éta meghosszabbításában, nyugat felé. Egyike a legszebb nyílthalmazoknak!
Csak szép egünk is legyen hozzá:
Lajos


Üdv Lajos!

Már egész jól elboldogulok az égen, igaz néha bizonytalan vagyok, és megnézem a könyvemben, melyik csillagkép is az. Ha tehetem, kint vagyok, és szabad szemmel keresem ezeket.
Az én térképem szerint, igen csak mellétrafálnék, ha így keresném az M81-82-őt. De van egy könyvem is, "az univerzum közelről", ami nagyon részletes, és ez szerint helyes az irány. :D Ma tűrhető az ég, de rádió-műsorvezető is a hobbim, így majd legközelebb. Az ikrek csillagképben az NGC 2392-est sikerült megpillantanom már a harmadik kitelepülésem alkalmával. most még inkább ködöket, galaxisokat kutatok fel, de egy jó kis nyílt halmaznak sem tudok ellen állni! :lol:
További szép eget!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.07. 23:20

A csillagászoknak mi a védőitala elalvás ellen, van valami speciális ? :) (Ja és hideg ellen.)
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2014.03.08. 08:38

Az észlelő kávé, tepikakaó..........
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”