Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.16. 17:27

Nem is rossz gondolat, én is jártam már úgy, hogy nem tudom hol van a látómező közepe, így nehéz eltalálni, ha hagy nagyításban vagyunk.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: algor » 2012.06.16. 17:49

Dlajos írta:Kedves barkácsolni szerető fórumtársak!
Készített-e már valaki, valamilyen, gondolom LED-es, szálkereszt megvilágítást keresőtávcsőhöz?
Ha igen, megosztaná velem tapasztalatait?
A fórum keresőjében nem találtam ilyen bejegyzést...
Köszönöm!
Üdv,
L.

Kedves Lajos! Nekem egy nagyon egyszerű (mondhatni gagyi) keresőtávcsövem van, és beleszereltem egy piros LED-et. A szálkeresztet itt egy vékony drót jelenti, ezért nem vált be az, hogy a dióda fényét közvetlenül ráirányítottam, mert a fény és árnyék hatások miatt használhatatlan volt. Végül a dióda fényét az objektív felé fordítottam, így szórt háttérfényt kaptam, ami előtt jól látszik a szálkereszt. Egy egyszerű elektronika segítségével gombnyomásra kb. egy percig világít a LED.
Ha üveg szállemezzel rendelkezel, akkor persze más a helyzet, azt oldalról kell megvilágítani tudomásom szerint.
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.06.16. 18:45

Üdv Atis!
Nekem van egy WO gyártmányú VRF-em.
Erősen sárgítja a képet, de pl. a Jupiteren általánosságban erősen megemeli a kontrasztot. A többi bolygónál is beválik, magam főleg fényerősebb lencséhez használom.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.06.16. 19:18

Dlajos írta:Kedves barkácsolni szerető fórumtársak!
Készített-e már valaki, valamilyen, gondolom LED-es, szálkereszt megvilágítást keresőtávcsőhöz?
Ha igen, megosztaná velem tapasztalatait?
A fórum keresőjében nem találtam ilyen bejegyzést...
Köszönöm!
Üdv,
L.


Én nem tudom mennyire jók ezek a világítós dolgok. Szerintem a kis halvány fény miatt vesztünk a látott képből. Nemrég mikor nem volt keresőm, akkor egy kis körben cérnaszálat feszítettem ki és azt világítottam meg piros leddel. Valahol láttam 1dollár körül olyan kis átlátszó kerek műanyagot amin voltak ilyen bemarások, okulárhoz vagy keresőhöz gondolom. Ha te is vágnál ki egy kerek műanyag darabot és abba belekarcolnál akkor az oldalról megvilágítva világítana.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.06.16. 21:25

Sziasztok!

Látom, illetve nézem, hogy nagyon jók a látási viszonyok.
Itt, Keleten 21:43-kor lesz a legmagasabban az ISS.
http://www.heavens-above.com/PassDetail ... 8218818634
A fényessége -2,4 m.
Ezt csak azért dobtam be, mert a Nyíregyhézi barátom talán elolvassa!
Jó észlelést!
Bogáncs.
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2012.06.25. 12:11

Sziasztok !

Optikai kérdés.
Adott egy 127/1500 MC / EQ-5 kombináció. Nem rég vásároltam egy Philips kamerát és elkezdtem bolygózni vele.
Elsőre nagyon meglepődtem a nagyításon mert mindenféle optikai elem nélkül is kb 150-170 szeres nagyítást adott a kamera 0 digitális zoommal.A monitoron egy hatalmas napfoltot láttam. Beszéltem Leventével és vásároltam tőle egy 1,25 fókusz reduktort.
Ezt beletekertem a kamera adapterébe és kb fele nagyítást kaptam. Így kb a fél nap belefér a látómezőbe.
Még egy fókuszreduktor behelyezése még felez a nagyításon ? Vagy így dupla reduktorral már nagyon sok az optikai elem?
A másik kérdés a vizuális használat. A kis MC-hez használok egy Williems bino benézőt. Kipróbáltam a reduktort a benézővel.
Ha a bino benéző kihuzat felőli részébe csavarom be akkor meglepetésemre nincs fókuszpont.Úgy látom a képet okulárokkal mintha csak úgy belenéznék a kihuzatba minden nélkül. Csak a segédtükröt látom a főtükörrel együtt. Gondolom ez azért van mert a fókuszpont a bino benézőbe képződik le és az elé becsavart fókuszreduktoron a fókuszálatlan kép megy át. Remélem nem nagyon hülye a kérdés :). De ha a fókuszreduktort a okulárba csavarom be (mivel csak egy van így csak egy okulárba ) és belehelyezem a bino benézőbe akkor egyből kapok egy feles nagyítású fókuszálható tiszta éles képet. Gondolom így még egy fókuszreduktor kell vásárolnom ha vizuálisan akarom csökkenteni a nagyítást. Mivel csak 6-15-20 mm oksi párjaim vannak így jobban kijövök egy reduktorral mint a párba vásárolnék nagyobb fókuszú okulárokat.

Üdvözlettet: Tom 1000
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.25. 12:54

tom1000 írta:Elsőre nagyon meglepődtem a nagyításon mert mindenféle optikai elem nélkül is kb 150-170 szeres nagyítást adott a kamera 0 digitális zoommal.A monitoron egy hatalmas napfoltot láttam. Beszéltem Leventével és vásároltam tőle egy 1,25 fókusz reduktort.
Ezt beletekertem a kamera adapterébe és kb fele nagyítást kaptam. Így kb a fél nap belefér a látómezőbe.
Még egy fókuszreduktor behelyezése még felez a nagyításon ? Vagy így dupla reduktorral már nagyon sok az optikai elem?

De ha a fókuszreduktort a okulárba csavarom be (mivel csak egy van így csak egy okulárba ) és belehelyezem a bino benézőbe akkor egyből kapok egy feles nagyítású fókuszálható tiszta éles képet. Gondolom így még egy fókuszreduktor kell vásárolnom ha vizuálisan akarom csökkenteni a nagyítást. Mivel csak 6-15-20 mm oksi párjaim vannak így jobban kijövök egy reduktorral mint a párba vásárolnék nagyobb fókuszú okulárokat

A fókuszreduktor csak bizonyos mértékű vignettálatlan LM-t ad. Kis chip esetén az teljes mértékben belül van, viszont ha egymás mögé tennél 2 ilyen reduktor a második már nagyon vignettálna.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.06.25. 13:19

tom1000 írta:Ezt beletekertem a kamera adapterébe és kb fele nagyítást kaptam. Így kb a fél nap belefér a látómezőbe.
Még egy fókuszreduktor behelyezése még felez a nagyításon ? Vagy így dupla reduktorral már nagyon sok az optikai elem?
A másik kérdés a vizuális használat. A kis MC-hez használok egy Williems bino benézőt. Kipróbáltam a reduktort a benézővel. Tom 1000


Próbáld meg a reduktort kicsit távolabb vinni a ccd-től (plusz toldat vagy valami házi megoldás is jó a tesztelésre) és akkor még nagyobb lesz a redukció, persze ezt nem lehet a végtelenig folytatni, mert akkor mindenki f/1-es távcsővel fotózna. ;)

A binó benézőnél pont ez a probléma hogy nagyon távol van a reduktor az oksitól és hatalmas lenne a redukálás (lehet nem jó szó erre, de remélem érthető) és emiatt nincs fókuszod.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2012.06.25. 13:30

Köszönöm válaszod!
A második reduktor vásárlásán még gondolkodom a bino benézőbe a második okulárhoz.
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2012.06.25. 19:30

Sziasztok!

Köszönöm,kipróbálom ezt a lehetőséget is.
Szétszedtem tisztítás céljából a kis MC - met és arra lettem figyelmes, hogy a árnyékoló cső ami a főtükörből indul a segéd tűkör irányába kb 20 cm hosszan abban is található menet amibe reduktor vagy bármilyen 1,25 szűrő illeszthető. De gondolom, hogy 20cm re a kihuzattól ilyesmit behelyezni nincs értelme. Csak kíváncsiságból érdekelne mi célt szolgálhat az a finom menet a árnyékoló csőben. Lehet , hogy a reduktor segítségével kapnék egy 127/750 , 5.9 f-es tubust?

Üdvözlettel: Tom1000
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”