Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.13. 12:27

Pitya78 írta:
2020.11.13. 11:24
MDA!
Itt mondanék köszönetet a jól összerakott blog-ért! :ugeek:
Nagyon szívesen, és őszintén örülök, ha hasznosnak találtad. Jól esett, hogy megemlítetted... Én is köszönöm! :D
Igyekszem majd még bővíteni, ahogy időm engedi.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.11.13. 15:06

"Ha jól meg van építve, akkor könnyű, ha pedig van eq platform, akkor az követi helyetted. :)"

Egy SW 250/1200 Dobson zsámoly megfelelő, vagy tunningra szorul? Egy ilyen Eq platform beszerzése milyen forrásból lehetséges?
Köszi
SW 90/900 , Scopium 10*50
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.13. 17:19

Pitya78 írta:
2020.11.13. 15:06
Egy SW 250/1200 Dobson zsámoly megfelelő, vagy tunningra szorul? Egy ilyen Eq platform beszerzése milyen forrásból lehetséges?
Köszi
Én még ugyan nem próbáltam, de mások szerint nagyon akadozva forog. Kis nagyítások mellett el lehet navigálni vele, de 200x fölött nagyon pöpec zsámolyra van szükség. Javaslom, hogy a "Dobson-távcsövek műszaki megoldásai" topicot olvasd át.

Tudom, hogy nagyon jó platformot készít Horváth Tamás, az enyém is tőle származik. Könnyen kezelhető és pontosan követ. Ráadásul az ára is jó.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.15. 11:26

Sziasztok. Segítsetek légyszives.
Akármivel tisztítom a főtükröt, ilyen kékes szinezettség látszik rajta. Próbáltam langyos vízzel, szappannal, pH8-as ablaktisztítóval. Mindíg ilyen foltos marad. Baj ez? Vagy mással kéne csináljam? Ja és mikroszálas törlőkendővel itattam fel az anyagot.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.15. 11:50

AtiCelestron5091 írta:
2020.11.15. 11:26
Sziasztok. Segítsetek légyszives.
Akármivel tisztítom a főtükröt, ilyen kékes szinezettség látszik rajta. ...
Azt gyanítom, ha ezek a mintázatok mindig ugyanott és ugyanúgy látszanak, akkor ez kopás. Valamelyik tisztítószer túl agresszív volt.
Szerintem mehet vissza a gőzölőbe.

De nem vagyok tükör-tisztító szakértő; lehet, hogy tévedek...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.15. 12:18

Attila írta:
2020.11.15. 11:50
AtiCelestron5091 írta:
2020.11.15. 11:26
Sziasztok. Segítsetek légyszives.
Akármivel tisztítom a főtükröt, ilyen kékes szinezettség látszik rajta. ...
Azt gyanítom, ha ezek a mintázatok mindig ugyanott és ugyanúgy látszanak, akkor ez kopás. Valamelyik tisztítószer túl agresszív volt.
Szerintem mehet vissza a gőzölőbe.

De nem vagyok tükör-tisztító szakértő; lehet, hogy tévedek...


MDA
Nem ugyanott vannak. Ahogy törölgettem, úgy változott. A tisztítószer maradványa okozott valamiféle fénytörést. Erősebben törölgettem, és lejött. Olyan mintha zsíros lett volna. A zsír az árnyékolócsőről kerülhetett rá. Pedig teljesen szétszedtem. Mindegy. Legközelebb viszem Kurucz Jánoshoz új bevonatot kap. 23 éves a mostani...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.15. 12:24

Konyhai mosogatószer kell a langyos vízbe, pár csepp. Abban áztatni pár órát.. Törölgetni nem szabad, már látod, miért. Meg felesleges is.
Utána csapvízzel leveretni, minden oldalát! A végén patikai desztvízzel leöblíteni a tükröző felületet és kész. Semmi hozzáérés, mert annak ez a következménye, de ezt itt is sokszor leírtam már.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.11.15. 13:00

Ha a tükör hátoldala nincs semmivel kezelve, hanem csak matt, akkor egy erős lámpán átnézve következtetni lehet a bevonat éppségére. Ahol maga a bevonat sérült, ott erős féyncsík látszik. Ha ilyet nem látni akkor semmi szükség nincs az új bevonatra. Tisztítani kell, de úgy ahogy előzőleg leírták! Idő kell, ameddig feloldódik a zsír. Többször mosott vékony zsbebkendővel az oldószeres áztató folyadékban szabad gyengéden áttörölni a felületet, esetleg egy vattapamaccsal is, de csak nedvesen! Ha tiszta lesz, akkor a desztillált víz csepphagyás nélkül a szélére csurog majd, a végső leöblítéskor. Ezt egy fülpucolóval fel lehet itatni, de alkalmas erre a négyrét hajtott tiszta zsebkenő is. Dörgölni nem szabad, csak a cseppet felitatni!!! Tökéletes lesz, ha nem volt szárazon törölgetve, mert az valóban karcot is hagyhat rajta. A vékony áztató oldószeres vízréteg alatt is látszik, ha valahol maradt rajta folt. A szivárvány színű elszíneződés a maradék zsírréteg vastagságát mutatja, ahol ez látható. Ez csúszik ide-oda a törölgetéskor, és mindig fog mintázatot hagyni a felületen, ameddig le nem oldjuk róla.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.15. 14:19

Vizi Péter írta:
2020.11.15. 12:24
Konyhai mosogatószer kell a langyos vízbe, pár csepp. Abban áztatni pár órát.. Törölgetni nem szabad, már látod, miért. Meg felesleges is.
Utána csapvízzel leveretni, minden oldalát! A végén patikai desztvízzel leöblíteni a tükröző felületet és kész. Semmi hozzáérés, mert annak ez a következménye, de ezt itt is sokszor leírtam már.
Sajnos eddig még nem találkoztam az említett írásoddal, bár nem is kerestem kifejezetten a témában. Amatőr hiba... legközelebb úgy teszem ahogy írtad.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.15. 14:21

Imre írta:
2020.11.15. 13:00
Ha a tükör hátoldala nincs semmivel kezelve, hanem csak matt, akkor egy erős lámpán átnézve következtetni lehet a bevonat éppségére. Ahol maga a bevonat sérült, ott erős féyncsík látszik. Ha ilyet nem látni akkor semmi szükség nincs az új bevonatra. Tisztítani kell, de úgy ahogy előzőleg leírták! Idő kell, ameddig feloldódik a zsír. Többször mosott vékony zsbebkendővel az oldószeres áztató folyadékban szabad gyengéden áttörölni a felületet, esetleg egy vattapamaccsal is, de csak nedvesen! Ha tiszta lesz, akkor a desztillált víz csepphagyás nélkül a szélére csurog majd, a végső leöblítéskor. Ezt egy fülpucolóval fel lehet itatni, de alkalmas erre a négyrét hajtott tiszta zsebkenő is. Dörgölni nem szabad, csak a cseppet felitatni!!! Tökéletes lesz, ha nem volt szárazon törölgetve, mert az valóban karcot is hagyhat rajta. A vékony áztató oldószeres vízréteg alatt is látszik, ha valahol maradt rajta folt. A szivárvány színű elszíneződés a maradék zsírréteg vastagságát mutatja, ahol ez látható. Ez csúszik ide-oda a törölgetéskor, és mindig fog mintázatot hagyni a felületen, ameddig le nem oldjuk róla.
Köszönöm szépen. A legközelebbi szétszedéskor kipróbálom a hátulról megvilágítást is!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”