Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Gyulánk
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.03.08. 13:04

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Gyulánk » 2014.03.08. 14:00

Sziasztok!
Lenne pár kérdésem. Remélem tud valaki felvilágosítást adni.
Az egyik az, hogy mi alapján mondják, hogy távolodnak a galaxisok?
Milyen időközönként mérték, mihez képest, milyen technikával?
(pl. azonos pontosságú eszközökkel nézve, évente ugyanakkor, hogy legalább a Naphoz képest ugyanabban a pozícióban legyünk?)

A másik kérdésem a gravitáció által létrehozott időtorzulással kapcsolatos. Mennyi az 1G és 0G közti időtorzulás? Nem lehet, hogy azért tűnik gyorsulónak, mert a galaxisok tömege különböző, és egyikből nézek másik kettőt? És/vagy mert a távolodás iránya nem merőleges a nézőpont, és a megfigyelt rész közti vonallal?
Esetleg azért is láthatjuk gyorsulva tágulni, mert felénk jönnek. Mondjuk ugyanolyan sebességgel felém, de jobbra menne valami, és ugyanígy a másik oldalon is, akkor a kettő kis pont közti távolság egyre nagyobbnak tűnne.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2014.03.08. 14:26

Gyulánk írta:Az egyik az, hogy mi alapján mondják, hogy távolodnak a galaxisok?
Milyen időközönként mérték, mihez képest, milyen technikával?


Erre a kérdésre a válasz a vöröseltolódás, l: http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%B6r%C ... B3d%C3%A1s

--mpt
Balcsix
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.08.20. 11:28

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Balcsix » 2014.03.09. 01:10

Sziasztok!

Most vettem egy 150/750 SkyWatcher Newton távcsövet (Mira 150S).
Ma pont szép volt az idő, ezért kivittem a közeli határba. Kis városban élek (Mezőkövesd), annak is a szélén, szóval a határban csak nagyon minimális utca fény van az egyik irányban, de sajnos a hold az ég tetején nagyon "vakított". Összeraktam a távcsövet, és az 1. észlelésem a Jupiter volt. Mindegyik nagyítással (25, 10, 4...) nagyon szépen kirajzolódtak rajta a vöröses sávok, és 4 holdja is tisztán látszott. Aztán megnéztem a holdat is, de az teljesen elvakított. Majd áttértem az M31-re (Androméda galaxis). Gondoltam majd úgy fog kinézni, ahogy a képeken van... Mondták, hogy először örüljek ha megtalálom. Ez sikerült is egy rövid időn belül, de csak egy fehér felhő szerűséget láttam a közepén egy fényesebb résszel. Aztán jött az M51 (Örvény galaxis) is. Itt szépen kirajzolódott a 2 különböző "felhő", de semmi szín, se semmi.
Én csináltam valamit rosszul, vagy ez mindenkinek így volt kezdő korában?

A választ előre is köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.03.09. 02:51

Balcsix írta:Sziasztok!

Most vettem egy 150/750 SkyWatcher Newton távcsövet (Mira 150S).
Ma pont szép volt az idő, ezért kivittem a közeli határba. Kis városban élek (Mezőkövesd), annak is a szélén, szóval a határban csak nagyon minimális utca fény van az egyik irányban, de sajnos a hold az ég tetején nagyon "vakított". Összeraktam a távcsövet, és az 1. észlelésem a Jupiter volt. Mindegyik nagyítással (25, 10, 4...) nagyon szépen kirajzolódtak rajta a vöröses sávok, és 4 holdja is tisztán látszott. Aztán megnéztem a holdat is, de az teljesen elvakított. Majd áttértem az M31-re (Androméda galaxis). Gondoltam majd úgy fog kinézni, ahogy a képeken van... Mondták, hogy először örüljek ha megtalálom. Ez sikerült is egy rövid időn belül, de csak egy fehér felhő szerűséget láttam a közepén egy fényesebb résszel. Aztán jött az M51 (Örvény galaxis) is. Itt szépen kirajzolódott a 2 különböző "felhő", de semmi szín, se semmi.
Én csináltam valamit rosszul, vagy ez mindenkinek így volt kezdő korában?

A Hold sokat tud rontani a mély-ég objektumok megjelenésén, ettől függetlenül vizuálisan sosem fogsz olyan szintű képeket látni még egy 50 cm-es távcsőben sem, mint akár egy 8 cm-essel fotózva. (Ennek oka, hogy a szem nem tudja gyűjteni a fényt.)

Az M51 spirálkarjai holdmentes időben, átlagos vidéki égről némi tapasztalat birtokában 20 cm-es távcsővel megpillanthatóak. 15 cm-essel talán csak extrém jó átlátszóság és nyugodtság mellett sok-sok rutin és répafogyasztást követően. :) Az Androméda-köd sajnos elég jellegtelen objektum. Annyit megfigyelhetsz, hogy egyik felén sokkal gyorsabban olvad bele a háttérbe: ez porsávra utal.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.09. 10:06

K. Nacsix!
Nagyon meg lehetsz elégedve a távcsöved teljesítményével: a zavaró holdfényt figyelembe véve azt mutatta, amit elvárhatsz tőle!
A ködöket még nagyobb távcsővel sem lehet színesen látni, az albumok színes képei nagy távcsővel, felvett képek, ráadásul többnyire "hamis színekkel" (manipuláltak). Igazán jól működik a távcsöved, ha ebben a holdfényben az M51-et jól látod! Az M31-ből nem nagyon lehet egy elnyúlt fehér foltnál többet kivenni.
Tiszta estén próbáld kia a nyí,thalmazokat (M35, M44, M67), van belőlük elég. a Monocerosban is akadnak. És próbáld elcsípni kora este a Rák-ködöt (M1). Az albumokban levő színek persze itt sem láthatók, de az alakját talán kiveszed.
Egyszóval nem várj olyan eredményt, amit csak a fotó nyujt, viszont örüljél annak, ha mennél több objektumot megtalálsz! - BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.16. 22:51

Üdv!

Ha a youtube.com-ra tett videót jobb minőségben akarom, hogy ott legyen, annak mi a módja, a másik kérdésem pedig, hogy akármit írok a címkékre, semmi köze az ott megjelent hasonló videókhoz, a témában, azt is hogy lehet megoldani, hogy olyanok közé keveredjen, amik hasonlóak ?

Itt van a pár nappal ezelőtti Hold felvételem, ezt is ahogy feltettem, nem olyan a minősége, amilyen volt, ebben a madár átrepülés ott van 4:29 után kicsivel pl.

https://www.youtube.com/watch?v=4fn1lQSUsP8

Kösz.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.03.18. 12:28

Tanulmányoztam a planiszférát és azt szeretném megkérdezni, hogy jó értelmezem-e hogy a nyári és a tél égbolt igazából abban különbözik hogy nyáron a téli (átellenes) csillagképek nappalra esnek, télen meg a nyáriak vannak nappal az égen?
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.18. 12:47

Szalasz8-nek: Pontosan így van, jól értelmezted. Éjfélkor azok a csillagképek vannak a délvonal táján, amelyek helyzete éppen szemben van a Nap pillanatnyi helyzetével.
Ha megvan a Csillagatlasz kistávcsövekhez, annak a 8-12. oldalán negyedévről negyedévre megtalálod az éjszaka látható csillagképeket. Üdv: BQ.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2014.03.19. 18:50

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy miért van az, hogy a nappal és az éjszaka hossza március 17-én egyezett meg, míg a napéjegyenlőség csak holnap 20-án lesz? (mcse.hu->Jelenségnaptár)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.20. 04:25

Elég sok érdekes regisztráló van mostanában, ezek valami troll robotok lennének ? Létrehoznak csoportokat is, aminek nem sok csillagász jellege van úgy látom. :) Vagy az űrlények próbálnak velünk, a legértelmesebb ember csoporttal kommunikálni, olyan jó kedvem lett így 4 óra fele. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”