Napfoltok

Napészlelők fóruma
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2011.05.14. 09:53

Sziasztok!
Már nálam vannak az áprilisi képek, észlelések, de nem volt mindet módom feltenni (külföldön voltam...) az MCSE-s oldalunkra. Ahogy időm engedi szerkesztem fel őket...

Kkaresz
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.15. 18:37

Az északi napfélgömb foltjai soványodnak, de a délin máj. 14-én egy szép új keletkező csoportot láttam. Ma, 15-én csak percekre villant elő a Nap, bizonytalan a megfigyelés. Látta valaki az új csoportot?
Egyébként a sorszámozást illetően: csütörtökön Debrecenben az MTA Napfizikai Obsz. vezetőjével beszélgetve megemlítettem, hogy néha sorszám nélküli napfoltokat is bemutat a NOAA-napkép, és van eset, hogy később sem kap sorszámot. Közölte, ezt ők is tapasztalták, ilyenkor saját sorszámiot adnak, oly módon, hogy a megelőző legmagasabb sorszám után egy "a" betüt tesznek. (Pl. már szerepelt egy legnagyobb sorszám: NOAA 11205, utána jön egy új folt, amely sem a feltűnéskor, sem a következő napokban nincs számozva, akkor az 11205a jelet kap.)
Üdv: BQ.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.15. 21:27

Kkaresz írta:Sziasztok!
Már nálam vannak az áprilisi képek, észlelések, de nem volt mindet módom feltenni (külföldön voltam...) az MCSE-s oldalunkra. Ahogy időm engedi szerkesztem fel őket...

Kkaresz


Szia Karesz!

Örömmel láttam, hogy a márciusi észlelések felkerültek. Azt megkérdezhetem, hogy a honlap többi része mikor frissül? Például az észlelők résznél több éves adatok vannak. Szívesen látnám kik észlelnek most rendszeresen.

Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
ylaszak
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.05.16. 11:42

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: ylaszak » 2011.05.16. 12:45

Üdv mindenkinek,totál kezdő vagyok, de most olvastam Maurice Cotterellnek a Maja Proféciák c. könyvét.
A kutatócsoportja 1986-ban kifejlesztett egy olyan számítógépes programot, amely a Nap mágneses mezeje és a Föld közötti kapcsolatot vizsgálja. A modelje igazolta, hogy a napfolttevékenység ciklusa valóban 11,1/2 éves. Cotterell benizonyította, hogy a Maják naptári periodusai nem véletlenszerüen kivállasztott számokon, hanem a napfolttevékenység ciklusainak ismeretén alapulnak.
Na és itt van az az i.e.3114-től i.sz.2012-ig tató ciklus.Mit hoz vajon az égitestek együttállása?
A Maják szerint galaktikus együttállás révén a Nap valamilyen plusz energiát nyer és ennek hatására erősödni fog a fénye.
Ha ez a Nap saját mágneses mezejét is befolyásoják, akkor a Föld forgásában is zavar lép fel.
A Nap mágneses energiájának változása 2000-ben olan naptevékenységet inditott el, melynek betetőzése 2012-re várható.
Ezt a jóslatot a NASA kutatásai is alátámasztják, miszerint 2012-ben különösen erős napviharokkal számolhatunk.
Remélem nem rontottam el senkinek a kedvét !
Ragyogjon sokáig a Nap.
Kaszály Gyula.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.05.16. 13:09

Szerintem nem ártana kicsit utánaolvasni a dolgoknak....

ylaszak írta:...A kutatócsoportja 1986-ban kifejlesztett egy olyan számítógépes programot, amely a Nap mágneses mezeje és a Föld közötti kapcsolatot vizsgálja. A modelje igazolta, hogy a napfolttevékenység ciklusa valóban 11,1/2 éves.


A ciklus sosem volt ilyen pontosan meghatározva, ennél rövidebb és hosszabb periódusok is előfordultak. A Nap nem működik ennyire kiszámíthatóan. Legutóbbi jó példa éppen az elhúzódó legutóbbi minimum, de érdemes utánanézni a Maunder-, vagy Dalton-minimumoknak is.
Érdekes módon az egyéb periódusok (többszáz évesek esetleg) sosem bukkannak fel az ilyen számítgatásokban.
Amúgy ez 25 évvel ezelőtt volt, azóta ki tudja, merre fejlődtek a modellek...

ylaszak írta:Na és itt van az az i.e.3114-től i.sz.2012-ig tató ciklus.Mit hoz vajon az égitestek együttállása?


Semmit.
Milyen égitestek együttállása?

ylaszak írta:A Maják szerint galaktikus együttállás révén a Nap valamilyen plusz energiát nyer és ennek hatására erősödni fog a fénye.


Mi áll együtt, mivel? Mikor? Honnan nézve?

ylaszak írta:A Nap mágneses energiájának változása 2000-ben olan naptevékenységet inditott el, melynek betetőzése 2012-re várható.


Utána kell nézni: a legutóbbi maximum-előrejelzés a 24-es ciklusra 2013 közepét jelöli meg, l. pl: http://solarscience.msfc.nasa.gov/predict.shtml

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.16. 15:15

Üdv mindenkinek,totál kezdő vagyok, de most olvastam Maurice Cotterellnek a Maja Proféciák c. könyvét.
"A kutatócsoportja 1986-ban kifejlesztett egy olyan számítógépes programot, amely a Nap mágneses mezeje és a Föld közötti kapcsolatot vizsgálja. A modelje igazolta, hogy a napfolttevékenység ciklusa valóban 11,1/2 éves. Cotterell benizonyította, hogy a Maják naptári periodusai nem véletlenszerüen kivállasztott számokon, hanem a napfolttevékenység ciklusainak ismeretén alapulnak.
Na és itt van az az i.e.3114-től i.sz.2012-ig tató ciklus.Mit hoz vajon az égitestek együttállása?
A Maják szerint galaktikus együttállás révén a Nap valamilyen plusz energiát nyer és ennek hatására erősödni fog a fénye.
Ha ez a Nap saját mágneses mezejét is befolyásoják, akkor a Föld forgásában is zavar lép fel.
A Nap mágneses energiájának változása 2000-ben olan naptevékenységet inditott el, melynek betetőzése 2012-re várható.
Ezt a jóslatot a NASA kutatásai is alátámasztják, miszerint 2012-ben különösen erős napviharokkal számolhatunk
."

Kedves Gyula! Ez az egész egy tudománytalan fantazmagória, ne vedd komolyan. Csak be van csomagolva "ál-szakkifejezlsekbe", hogy a jószándékú, érdeklődő laikus komolyan vegye, "Számitógépes program, Nap mágneses mezeje," és persze "kutatócsoport", meg a hivatkozás a "NASA-ra" ezek mind nagyon tudományosan hangzanak, de nincsen mögöttük semmi. Az olyanféle kifejezések, hogy a "Nap mágneses energiája", és a"Galaktikus együttállás" semit sem jelent, nincsen értelmük.
Az egy Drezdai kódex (ez az a bizonyos "Maja naptár") semmi féle kapcsolatban nincsen a naptevékenység ciklusaival. A "Nap mágneses terének kapcsolata a Földdel", no ez sem létezik így! A Nap mágnessége a Föld távolságában közvetlenül nem érzékelhető. A földi hatás a Nap részecskesugárzás nyomán lép fel. A Nap mágneses tere a Föld forgásában semilyen változást nem okoz.
Sem a Majáknak, sem más ókori népnek sem a Tejútrendszerről, sem a naptevékenységről fogalmuk sem volt.
A naptevékenység hullámait ma még nem tudjuk előre kiszámítani. A hozzávetőleges napfolt-válrozást kb. Kr.e. 200-ig tudjuk, nagy közelítéssel követni!
Remélem, néhány valódi szakkönyvet is átnézel (pl. Mitton "A nappali csillag" könyvtárban, antikváriumban hozzáférhető, Kálmán Béla "A heliofizikai év" a Meteor csillagászati évkönyv 2007. évi kötetében talán az MCSE-nél még kapható.) Szívélyes üdvözlettel: BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.17. 10:40

Kicsit megélénkült a Nap, délkeleten egy szép kerek folt jött be, látható a Wilson jelenség is (az umbra mélyebben fekszik a környező penumbránál) Délnyugaton a kis foltokból álló bipol élénken nyüzsög, alatt egy másik foltsor fejlődött ki, tegnapelőtt még nem láttam.
Mit dfog csinálni a két új?
Halló napészlelők! Kicsit élénkítenui kellene a Meteor Nap-rovatát! BQ
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: aplena » 2011.05.17. 10:45

havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2011.05.17. 19:12

aplena írta:Sziasztok! : )
Ma reggeli foltok..
http://www.csillagvaros.hu/images/origi ... 8dcf63.jpg

Le a kalappal, nagyon jók a fotóid!
Szerintem érdemes lenne Klárinak beküldeni.
Üdv.:
Csaba
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: aplena » 2011.05.18. 11:42

Sziasztok!
Ma reggeli Napfoltok.. : )
http://www.csillagvaros.hu/images/origi ... f39580.jpg

Csaba: Köszi, még jobban utána kell járnom a dolognak, de igyekszem csatlakozni az észlelőkhöz! : )
Válasz küldése

Vissza: “Nap”