Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.17. 02:14

Fokozódot a Nap tevékenysége, egyre több foltot látni, sőt, szép nagyokat is!
2013.03.17. vasárnap reggeli állapota a felső kép, alatta az egy nappal korábbi. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.17. 16:26

Márc. 17. Ma jó levegő mellett ujra szép voét a Nap- A DMy-i csoport folyamatosan váltouik. de már túl van élete delén. Az ÉMNy-i nagy folt, közel a peremhez, látványos, és amint Imre már megjegyezte tegnap, nagyon látványos fényes fáklya környezetben van. Érdemes követni a változást, míg rosszabbra nem fordul az idő. BQ.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2013.03.17. 16:29

Sziasztok !

Picit megkésve a tegnapi Nap. Sajna a mai felhők mögé bújt el...

Kép

Nagyobb méretben:
http://univerzumkepekben.hu/sun20130316/
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.03.17. 17:01

Délelőtt fátyolfelhős égen, nem túl jó nyugodtság mellett ismét volt alkalmam Napot észlelni.
Kelet felől nincsen utánpótlása a foltoknak. Érdekesnek találtam, hogy északon a centrálmeridiántól keletre megjelent egy apró, egyenes foltocska. A nyugatabbra lévő nagyobb folt penumbrája délkeleti irányba visszakunkorodva elkezdett terebélyesedni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.17. 22:31

Végre újra tudtam ma észlelni a Napot, nem is csalódtam a látványban! Néha enyhe széllökések zavarták az amúgy sem nyugodt képet, de vizuálisan akadtak hosszabb időszakok is, amikor kristálytiszta lett a kép. Kamerával ez sikerült:

Mozaik.jpg

Sajnos nem sokkal később visszatért a már igen jól ismert szürke vászon... Üdv,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.19. 13:52

Úgy látszik, hogy nem akar vége szakadni ennek a borongós rendkívüli változatos téli-tavaszi átmeneti időnek. A Nap is csak percekre tűnik elő a felhők között, akkor is többnyire vékonyabb réteggel takatan, de néha akad fél perc, amikor megnézhető, fényképezhető. 2013 tavaszi napéjegyeenlőség elötti napon, március 19-én dél után, azaz 11:20 UT időben készített felvételen a Nap felénk néző oldalának fele gyakorlatilag foltmentes. A két nagyobb folt egyelőre tartja magát, egyben van és lassan kiforog. Néhány aktív fáklyamező azért még jól láthatóan erős aktívitásban van. Ez az állapota nagyon emlékeztet egy hatalmas vihar előtti csendre! Majd meglátjuk, mi lesz belőle. A felvételt alább mutatom. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.04.01. 15:28

Végre egy kis napfény!

A korong délkeleti peremét az 1711-es folt uralja, körülötte fényes fáklyamező látható. A felszínen elszórva számos apró folt található, némelyik alig észrevehető. A nyugati perem mellett egy 3-asra emlékeztető fáklyamezőt láttam.
Hidrogén-alfában összesen 5 protuberanciát számoltam, melyek változatos formájúak voltak, volt visszazuhanó ívelt, volt parabola alakú, volt hegyes tüske-szerű. A keleti perem közelében látható 1711-es folt mellett a két protuberancia, az északabbi jelentéktelen kis pattanás, de a délebbre lévő heves tarlótűz szélfútta füstjére emlékeztet.

Az észlelés során a nyugodtság és a seeing szélsőségesen változott, felhők vonultak az égen, vadul táncoló napperem és nyugodt periódusok váltották egymást néhány percen belül is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.01. 17:52

Ápr. 1. Hú de megörültem Zoltán napképének. Én a nyugtalan levegő mellett a déli félgömbön a CM közelében levő kis foltot nagyon bizonytalanul láttam, de ez a felvétel megerősíti az én vizuális képemet. A nagy folt viszont a délkeleti részen mint ha puszta szemmel is látszana! Távcsőben nagyon szép, és minden adandó derült ég mellett érdemes megnézni, mert alighanem változékony lehet.
Nagyon gyenge a naptevékenység a max-hoz képest. A NASA közlemény most megpróbál a kettős maximum csúccsal magyarázkodni. Ezt ugyan én már egy éve itt leírtam, de ráadásul nem is az én találmányom, hanem idestova 60 éve W. Gleissberg is nagyon szépen leírta, mint egyes naptevékenységi ciklusokra jellemző jelenséget (én is tőle vettem). De azért szép, hogy az amerikai csillagászok újra felfedezték a jelenséget. - BQ.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.04.03. 14:49

Április elsején végre kisütött a Nap, és bár sajnos a körülmények elég rosszak voltak (pára, erős széllökések), nagy élvzet volt végre kiszabasulni a lakásból. A 11711-es foltcsoportot alaposan megnézve a 2x-esen nyújtott képen két mókás, integető hóemberkét fedezhetünk fel :)

2013.04.01. UT13_26-14_51 N.jpg

2013.04.01. UT14_51 11711.jpg

Üdv,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.04.07. 01:07

Midössze 20 másodperc video készítésre nyílt lehetőségem, és az is meglehetősen sűrű felhővonulások mögötti Napról, de talán mutat valamit a jelen állapotáról. Ha nem is sok látszik, de a közepén egy meglehetősen nagy kiterjedésű folt alakulgat. A videóból készített felvételt alább mutatom. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Nap”