Napfoltok

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.11. 00:35

Sebaj, lesz ez még szebb is! Ma nagyon üres volt a Nap, bízzunk benne, hogy bejön még valami szép nagy folt.
Hanem ilyenkor is lehet fáklyákat látni, ami sokkal kevésbé látványos, de érdekes eredményeket adhat. BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.08.11. 00:51

Én még ilyen fáklyát biztos nem láttam, úgyhogy ez érdekes, mennyi mindent nem látott még az ember. :)

Egyébként olyan eszközt lehetne készíteni, ami a napba merülne és egy ideig túlélve mintát venne belőle vagy mérne ott valamit, persze lehet hülyeséget kérdezek, ha nincs ilyen anyag se nagyon ami ezt kibírná, illetve a nap felett a millió fokos plazmákon vagy nem tudom mik vannak még ott át se tudna menni ... :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.08.11. 13:51

Most sikerült ránézni a Napra és ha jól láttam irányilag, a déli félteke részen a keleti oldal fele találtam kisebb foltokat, vagy 6-7 darabot, képet egyelőre nem készítettem, még kint van a cucc, csak a kamerás laptopot még kihordom, aztán megpróbálom azzal, hátha sikerül némi felvétel is. Bár a szél fúj eléggé, de hátha nem lesz amiatt láthatatlan a képen a folt.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.08.11. 14:37

tobe_ írta:... és ha jól láttam irányilag, a déli félteke részen a keleti oldal fele...

Jól láttad (11814,-16,-17,-19,-18 csoportok), de most már legyen végre egy rendes, tobe_ féle beszámoló fotóval... :)
Üdv,
L.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.08.11. 17:00

tobe_ írta:Egyébként olyan eszközt lehetne készíteni, ami a napba merülne és egy ideig túlélve mintát venne belőle vagy mérne ott valamit, persze lehet hülyeséget kérdezek, ha nincs ilyen anyag se...


Google?

http://en.wikipedia.org/wiki/Melting_point#Examples

tovabba: http://hu.wikipedia.org/wiki/Spektroszk%C3%B3pia

--mpt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.11. 18:08

tobe_ írta:Egyébként olyan eszközt lehetne készíteni, ami a napba merülne és egy ideig túlélve mintát venne belőle vagy mérne ott valamit


Mi sem egyszerűbb, hát éjjel menne! ;)

Az elmúlt napok lagymatag aktivitása után megint kezd mocorogni a Nap, a déli foltcsoportok gyors fejlődésnek indultak, a peremen kiterjedt, fényes fáklyamezők láthatók.

Hidrogén-alfában fényes aktív terület látható a keleti foltok körül.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2013.08.11. 18:44-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.11. 18:28

Sziasztok,

nem vagyok otthon a Nap megfigyelésében. A fáklyamezők azok a világosabb területek, amik a foltok között, környékükön, de tőlük távolabb is láthatóak? (Itt pl a kép felső részén.) Esetleg valaki rá tudna mutatni egy képen?
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.11. 18:46

SzZoli írta:Sziasztok,

nem vagyok otthon a Nap megfigyelésében. A fáklyamezők azok a világosabb területek, amik a foltok között, környékükön, de tőlük távolabb is láthatóak? (Itt pl a kép felső részén.) Esetleg valaki rá tudna mutatni egy képen?


Igen, ezek a fényes területek azok. A Nap peremén lehet őket látni és nem szükségszerű, hogy folt is legyen bennük.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.08.12. 12:07

Előbb rám jött az ötperces ... napészlelési roham. :) A tegnapi foltokból, illetve ezek lehet nem is ugyanazok, de egy csoport kialakult, meg a többi arrébb van ettől. Most már azt mondom, hogy nem csodálom, ha valaki ebbe bele tud zúgni, mert nagyon jól mutatnak ezek a pici kis fekete pettyel teleszórt képződmények, ráadásul ezek hálásabbak is, mint a szép csajok. Csak még az erősebben szűrő fóliát fel kell majd ragasztanom, mert ez még a régi és túl erős a fény így. Kamerázni még nem tudtam, de fogok azt is csak türelmesen ki kell várni.

Most egy 4 mm -es okulár van rajta meg 700 a fókuszom, akkor az mennyi is ? 175-szeres nagyítás ez pont jó ehhez a 76 mm-es tükörhöz elég éles a képe így.

Közben ki is pakolom a laptopot, nehogy azt mondja valaki, hogy lusta vagyok ... és lehet kép is lesz hamarosan, úgy látom nem akar most elborulni az ég sem.

Feladtam, majd szóljon valaki, ha ebben az életben valami egyszer össze is jön nekem, nem szoktam panaszkodni, de most ez a kamera nem tud éles képet adni, mivel vagy 1 centivel még beljebb kéne tekerni az okulár tartóba, de azt sajnos nem lehet, mert ahhoz le kéne vágni vagy nem tudom mi, de én most ezzel nem érek rá foglalkozni se, meg nem is igazán látom a megoldást hirtelen.

Mégse adom fel, de csak miattatok. A másik féle ethernetes kamerát kiviszem akkor majd valahogy és azzal próbálok képet csinálni, mint régebben.

15:17 Ennyit sikerült kihozni a jobban szűrőfólia még nincs rátéve, így leszűkítve a nyílást meg életlenebb a kép is sokkal, meg piszkok mentek rá a bekarikázott részben van egy folt a többi az képhiba rajta.

nap.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.12. 23:51

Délen az AR11817 egyre jobban szétterül, tőle északabbra az AR11818 nagyobb foltja pedig elkezdett szétszakadni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”