Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
mőnich lászló
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2014.01.15. 09:18

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mőnich lászló » 2015.04.13. 22:42

Elképesztő fénykép! Álam leesett!
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2015.04.14. 23:54

Én kicsi fogyatkozásom :)

Kép

Az előző képekre ráeresztettem egy Little Planet-effektet csak a móka kedvéért. Nagy volt a kísértés hogy más szögbe forgassam be de aki akarja így is kiveheti a vigyorgó afroamerikai srácot. :D
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2015.04.18. 20:20

Üdv !
Használ valaki Baader solar continuum szűrőt nagyobb akromáttal , Herschel-prizmával ? Valóban annyit javít a látványon , mint amit a marketing szöveg sejtet ?
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2015.04.19. 09:08

Végh Zoli írta:Üdv !
Használ valaki Baader solar continuum szűrőt nagyobb akromáttal , Herschel-prizmával ? Valóban annyit javít a látványon , mint amit a marketing szöveg sejtet ?


Szia! Egy (nem túl nagy)100/900-as apo-val használom. Igaz, kezdő vagyok, de gyönyörű a kép, hihetetlen részletek jönnek elő. Néztem már akromátba is ilyen felszereléssel, és hasonlóan gyönyörű volt a látvány. Ahhoz még binobenéző is volt, ami még csak fokozta a kép mélységét és kontrasztját. Én is innen kaptam kedvet a szűrőhöz, meg is vettem. Nem bántam meg. Ki is próbálhatod: jön a Csillagászat Napja, biztos lesz rá lehetőséged valamelyik járdacsillagászat alkalmával. :)
TT
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2015.04.19. 13:42

Török Tünde írta:
Végh Zoli írta:Üdv !
Használ valaki Baader solar continuum szűrőt nagyobb akromáttal , Herschel-prizmával ? Valóban annyit javít a látványon , mint amit a marketing szöveg sejtet ?


Szia! Egy (nem túl nagy)100/900-as apo-val használom. Igaz, kezdő vagyok, de gyönyörű a kép, hihetetlen részletek jönnek elő. Néztem már akromátba is ilyen felszereléssel, és hasonlóan gyönyörű volt a látvány. Ahhoz még binobenéző is volt, ami még csak fokozta a kép mélységét és kontrasztját. Én is innen kaptam kedvet a szűrőhöz, meg is vettem. Nem bántam meg. Ki is próbálhatod: jön a Csillagászat Napja, biztos lesz rá lehetőséged valamelyik járdacsillagászat alkalmával. :)
TT


Szia!
Köszi a megerősítést :)
Egyébként a 100-as APO kis hazánkban már szép méretnek tekinthető . Én egy 150/1200-as akromátot nyúzok Rózsika-féle Herschel-prizmával . Ehhez gondoltam ezt a szűrőt , hogy jelentősen javítaná a látványt a meglévő VR-1-es szűrőhöz képest . Az ára kicsit visszatartott idáig :?
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.05.17. 10:46

Sziasztok!

Kaptam a távcsövemhez foglalatban napszűrőt ami már kicsit elhasználódott. Van rajta 3-4 "mikro lyukacska" amik minimális mértékben, de rontják a kontrasztot. Lehet ezekkel valamit kezdeni, esetleg van valami bevált módszer amivel be lehetne foltozni őket?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.02. 19:37

http://www.optikpraxis.de/astro-optik/astro-optik.php Van valakinek tapasztalata evvel a szűrőüveggel ?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.07. 13:28

Ezekkel a napszűrő (árban alig különböző) szűrőkkel az a gondolatom, az Orion sárgája és a jénai (itt fent) zöldese színezésben, jelentős hullámhossz áteresztési eltérést jelent. A zöld, hullámáteresztésben talán a B.Continuum felé közelít (?). Vajon a képalkotásukban is lehet eltérés bizonyos napszerkezeti jelenségek irányában ? Nem találok rá ilyen összehasonlító leírásra. Nincs?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.11.08. 07:59

Az emberi szem a zöld fényben a legérzékenyebb.

A Continuum színszűrő a granulációk és a napfoltok szerkezetének a vizsgálatához lett kifejlesztve. A szűrő a 540 nm-es hullámhosszon működik.

Egy 1 1/4"-es szűrő kb. 25.000 Ft/db árban beszerezhető a távcső boltban. Használtan ennél olcsóbban is hozzá lehet jutni. A színszűrő magában még nem elég, mert napfóliát is kell hozzá használni!

Az említett üvegszűrőkhöz még nem volt szerencsém, hogy kipróbálja. Nem ismerem őket!

Én a Thausand Oaks Opticalnak a 2+ és a 3+-os szűrőit használom ill. van egy német nyelvű felirattal felmatricázott üvegszűrőm is. Ezt utóbbit a Bajai Asztofizikai Intézettől vásároltam még a 1999-es, teljes napfogyatkozás előtt a Telemátoromhoz. A három szűrő közül kettő vizuális napészleléshez, egy pedig fotografikus észleléshez készült. Mindegyik szűrő a Napot a saját színében mutatja. A német nyelvű felirattal ellátott üvegszűrő képe szebb. Jobban kiemeli a fáklyákat. Típusát nem ismerem, mert csak annyi van a dobozára ráírva filc tollal, hogy "CL B". Ez számomra nem sokat mond... sajnos. Így a gyártóját beazonosítani nem tudtam.

vizuális napszűrő.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.08. 08:53

A kérdésemben egyszerűbb dologról van szó. Ezek az üvegszűrők a rendszer bemeneténél vannak alkalmazva. Kiváltásuk az olcsó fólia. Hasznosabbnak tartják a prizmás napfigyelésnél. Meggondoltan akarok vásárolni egyszerű napnézegetőt, csak ennyi. A piacon Orion és Optikpraxis az elérhető.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”