Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.01.06. 11:45

2017.01.06.
Üres. Talán egy-két fáklya-foszlány a K-Ny-i peremek mentén. Talán.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.06. 13:45

Vizi Péter írta:2017.01.06.
Üres. Talán egy-két fáklya-foszlány a K-Ny-i peremek mentén. Talán.


Ny-DNy-on most fordul ki egy szép, kiterjedt, bár nem túl kontrasztos, de jól látható fáklyamező.
Néhány egyéb fáklya filament is látszik a peremek mentén, valóban, de a fenti - ezekhez képest - sokkal markánsabb.

Foltot én sem láttam, még egy irinyó-pirinyó pórust sem.

Deviszontámbárellenben!!! :mrgreen:

Már több alkalommal (és most is) láttam a granulák között "piszkosnak" látszó kisebb területeket, amelyek kb. 10-20 perces időskálán megjelennek, változik az alakjuk is, és eltűnnek. Most pl. a CM-on az egyenlítőtől kb. 10 fokra Északra volt egy. Biztosan nem hallucináció és szem/agy/távcső/okulár/Hershel-prizma stb. hiba, mert ilyen bizonytalan esetekben mindig elnézek másfelé, sőt, a műszert is elmozgatom kissé, majd visszatérés után is ott van, ugyanúgy. Aztán 5-10-15 perc múlva (de volt már fél óra is) eloszlik, és nem látom már.

Mi a túró lehet ez???

Talán protuberanciákat látni a fotoszféra fölött a fénygyengítő hatása miatt?
A peremen, "profilból" nyilván nem látni protuberanciákat (koronográf, vagy Halfa szűrő nélkül), mert a fotoszféra és a protuberanciák közötti brutál nagy a fényesség-különbség ezt lehetetlenné teszik a szem számára. De a fényes korong előtt magasabban, a protuberanciában lebegő nap-anyag (még ha nagyon ritka is) extinciós hatása vajon megfigyelhető lehet ilyen gyopár (értsd: nem spéci) eszközökkel is???

Vélemény? :?:


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukucska
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.09.30. 18:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kukucska » 2017.01.07. 13:27

Most néztem és nincs egy darab sem :(
Pedig egy kedves érdeklôdô rokonnak szerettem volna napfoltot mutatni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.01.07. 19:42

"Talán protuberanciákat látni a fotoszféra fölött a fénygyengítő hatása miatt?
A peremen, "profilból" nyilván nem látni protuberanciákat (koronográf, vagy Halfa szűrő nélkül), mert a fotoszféra és a protuberanciák közötti brutál nagy a fényesség-különbség ezt lehetetlenné teszik a szem számára. De a fényes korong előtt magasabban, a protuberanciában lebegő nap-anyag (még ha nagyon ritka is) extinciós hatása vajon megfigyelhető lehet ilyen gyopár (értsd: nem spéci) eszközökkel is???
"

Nem, a protuberancia a fénylő napkorong előtt integrált fényben (összfényben) nem látható. Monokromatikus szűrővel, pl. kalcium-fényben sötét csíkokként tűnnek elő: ezek a filementek. A peremre fordulva a sötét filament mint fénylő nyúlvány jelenik meg. (Fényi Gyula mutatta ki elsők közt, hogy protuberanciák vetülete a napkorong előtt sötétnek látszik, mivel csak hidrogénből és kevés héliumból állnak, ezért csak ezek sugárzásának hullámhosszán világítanak.) BQ.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.07. 20:13

astrohist írta:... Monokromatikus szűrővel, pl. kalcium-fényben sötét csíkokként tűnnek elő: ezek a filementek. ...


Most már biztos vagyok benne, hogy protuberancia filamenteket láttam, amikor "piszkos napfelszínről" beszéltem több alkalommal is alább.

Ugyanilyen sötét, diffúz íveket láttam, csak sokkal-sokkal rosszabb kontraszt-viszonyokkal, szinte alig észrevehető módon, de határozottan (mindig visszataláltam hozzájuk, ha odébb néztem):
solar_prom_full_710x540.jpg


Ugyanis én is majdnem "monokromatikus" fényben nézem a Napot, mégpedig Baader Solar Continuum szűrővel, ami csak 530 és 550nm között enged át; lásd az áteresztési görbéjét itt:
https://www.optcorp.com/baader-solar-continuum-filter-2inch-fsol-2.html

Nyilván nem olyan határozott a kontraszt-növekedés, mint amilyet pl. az említett kalcium-szűrő jelentene, de LÁTOM!!!

Legközelebb össze fogom hasonlítani a saját vizuális protuberancia megfigyelésemet azonnal észlelés után a Soho kalcium képével... Jujjjj, de lelkes lettem!!!! :D


MDA

u.i.: ja, és Fényi Gyula milyen szűrőt használt anno dacumal?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.07. 21:29

Prutuberancia spektroszkópot használt. Engem annyira lenyűgöz ez a szerkezet, hogy neki is álltam már építeni ilyet. Az a tervem, hogy 90 fokos prizmák 45 fokos élével oldom meg. Vagy sikerül vagy se, de az biztos. :)
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2017.01.07. 22:54

Én folyamatosan látom azt az "aktív zónát" É-on, most ért a CM-hez. Mindig bízom benne, hátha elcsípek egy folt születést. Talán H-alfával kéne megnézni, hogy mit tud.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.01.07. 23:15

MDA kérdi:
"u.i.: ja, és Fényi Gyula milyen szűrőt használt anno dacumal?".

A 19. sz végén, 20. sz. elején még nem tudtak szűk sávú monokromatikus szűrőket előállítani. A napészleléseket spektroszkóppal végezték Az igen nagy felbontású napspektroszkóp okulár-részét úgy állították be, hogy pl. a hidrogén alfa vörös, vagy a kalcium sárga vonala kerüljön középre, és a rést olyan szélesre nyitották, hogy a folytonos alap még ne nyomja el a beállított hosszúhullámú vonalat. A Népre állítva így voltaképpen a napkorong egy nagyon keskeny sávját látták a beállított elem fényében (hullámhosszán) Ekkor szépen végig pásztázták a napkorongot és ennek a keskeny sávnak a képsorát próbálták lerajzolni. Borzasztóan macerás munka lehetett, ezért nagy szó, hogy Fényi felfedezte a protuberanciák és a filamentek azonosságát. Ugyan ilyen módon vizsgálta Fényi a nagyobb napfoltok szerkezetét H-alfa fényben, és így sikerült neki először egy napkitörést (flare-t) spektroszkópikusan megfigyelnie. (Én 1950-ben egy protuberancia spektroszkóppal próbálkoztam, protut percekre tudtam is észlelni, de a pásztázás a teljes napkorongon nem sikerült, pedig nagyobb távcsövet használtam, mint a kalocsai! Fényi meg órákon át észlelte a protukat! Nagyon jól beállított óragép és jól kiegyensúlyozott távcső kell hozzá. Viszont nagy napfolt Zeeman-effektusát sikerült vizuálisan megpillantanom.)
Jánosnak: nem tudom a szögprizmák 45 fokos éle beválik-e, de nem tartom kizártnak. Bár ezeknek a prizmáknak a szórása aránylag kicsi, a napspektroszkópokban nagyobb szórású (nehéz üveg) prizmák vannak.
A legjobb protuberancia spektroszkópokat egyenes látású (á vision directe) prizmákkal készítették. ezekben egy nagy szórású prizma két befogó lapjához egy.egy kisebb szürásű prizmát ragasztottak. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.01.14. 13:11

17-Jan-14. Na végre kisütött a Nap, és megjöttek a napfoltok. Az ÉK-i peremhez közel, nagyon az egyenlítői sávban két szép folt is megjelent. A keletre eső (NOAA 12 626) ketté szakadtnak látszik, attól tartok már pusztulóban van. Alatta, délre mintha egy harmadik apró foltocska lenne, de nekem a láthatóság határán. Ellenőrizzétek. - BQ.
ottes
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.10.31. 16:13

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: ottes » 2017.01.15. 10:26

Ma reggel néztem először a napba :)....hopp, három folt. Kettő nagyon közel egymáshoz az ÉK-i peremen, 1 tőlük DNY-ra. Lenne viszont egy kérdésem: a napfoltok egyszer szép élesek-kontúrosak, máskor elmosódnak, mintha tekergetném a fókuszírozót. Ez a nap szerkezetéből adódik, vagy én néztem rossz helyről és a helyi esetlegesen felszálló meleg levegő zavart be? (tehát normális ez a pulzáló élesség vagy én csináltam valamit rosszul?)
Köszi
Válasz küldése

Vissza: “Nap”