Napfoltok

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.07.25. 11:23

Jul. 25. Érdemes volt panaszkodni! Tegnap, mint ha egy születő foltcsoportot láttam volna DK-n, most ma már 2 új csoport is kialakult. Pici foltok, érdemes figyelmi, fejlődnek-e.
Ilyenkor kell nagyon figyelni, mert a születű (vagy bejövő) apró fooltok felületes átnézéskor elkerülhetik a figyelmet. Hát csak rajta, gondos észleléssel: BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.08.03. 13:37

Augusztus 3. - Az elmúlt napokban látható foltok alaposan visszafejlődtek. No, de sebaj: keleten megint bejött egy szép kis folt (csoport). A keleti és nyugati peremen nagyon látványos fáklyák is feltüntek. - BQ.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.08.06. 07:55

Egy reggeli kép:
sw90/900 + házi prizma ND3+ Basler 640 + 2x TV
20150806_064244
Névtelen.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.08.06. 11:35

Aug. 6. Jünnek-mennek a foltok: a DK-i nagyobb csoport rohamosan megnnőtt, a vezető nagy folt mint ha széthasadna. Érdemes követni a fejlődését. DNy-en egy nagyon pici (zsugorodó) foltocskát látok, de nagyon biizonytalanul. Nagyobb távcsővel látható?
Keleten alig van fáklya, a nyugati peremen kisebb, de fényes fáklya mező.. További szép napsütést: BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.08.07. 18:02

Aug 7. Néhány kicsi magányos folt mellett egy nagyon szép, összetett nagy csoport is tartózkodik a Nap déli féltekéjén, majdnem a CM-en. Talán most van a fejlődése csúcsán. Lehet, hogy szabadszemes csoport, érdemes lenne ellenőrizni. BQ.
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.08.15. 14:36

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy egy 90/900-al, ha nem a foglalatos szűrőt használnám (ami ugye átmérőben 2 centivel leszűkíti az átmérőmet), hanem csinálnék nagyobbat házilag, akkor vizuálisan valamivel jobb képet kapnék? Vagy kár ezzel foglalkoznom? Valakinek van ebben tapasztalata?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.15. 22:11

lukxy írta:Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy egy 90/900-al, ha nem a foglalatos szűrőt használnám (ami ugye átmérőben 2 centivel leszűkíti az átmérőmet), hanem csinálnék nagyobbat házilag, akkor vizuálisan valamivel jobb képet kapnék? Vagy kár ezzel foglalkoznom? Valakinek van ebben tapasztalata?



Arányosan nő a fényesség négyzetesen, illetve a felbontás egyenes arányban a két átmérő arányában. Biztos van olyan megfigyelhető részlet, ahol pont ennyi különbség miatt már szétválik valami pl. 2 csillag, de azért óriási különbségre nem lehet számítani ezáltal.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.08.21. 11:39

Aug. 21. - Pár nap kiesés után megint jó észlelési lehetőség! A felhők ellenére kora reggel még meglepóen nyugodt levegő.
DK-en egy nagyon érdekes, szokatlan napfolt csoport. Sok aőró, szép, elnyúlt ellipszis területén elosztva. Nagyon érdekes látvány, és úgy látom gyorsan változik Érdekes lenne jó fénykép sorozatban megörökíteni a változást.
Meglepően kevés erősebb fáklya látszik. - BQ.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.08.22. 15:40

astrohist írta:Aug. 21. - Pár nap kiesés után megint jó észlelési lehetőség! A felhők ellenére kora reggel még meglepóen nyugodt levegő.
DK-en egy nagyon érdekes, szokatlan napfolt csoport. Sok aőró, szép, elnyúlt ellipszis területén elosztva. Nagyon érdekes látvány, és úgy látom gyorsan változik Érdekes lenne jó fénykép sorozatban megörökíteni a változást.
Meglepően kevés erősebb fáklya látszik. - BQ.


Gondoltam, hogy eleget teszek Lajos Bácsi kérésének. Délelőtt szép idő ígérkezett ezért kihurcoltam a távcsövet. És rögtön akadt egy kis gondom. "Huston, we had a prloblem", hogy klasszikusokat idézzek. Az új, januárban vásárolt EQ5 mechanika kihúzható lábat rögzítő egyik csavarház menet megszakadt. :evil: Pedig nem is szoktam erősen meghúzni, csak annyira, hogy tartson. Valószínűleg az öntvény lehet gyenge. Nos elő a fúrót, menetfúrót stb. Szépen megcsináltam a 8-as lukat 10-re.
A "kis kaland" után végre felállítottam a távcsövet, belőttem a Napot. A hatalmas foltcsoport a D-i féltekén nagyon mutatós volt. Végre kipróbálhatom az új ASI120 kamerát. Készítettem felvételt a nyújtás nélkül a primer fókuszban és 2X nyújtással. Mire mindennel végeztem, a folt az élőképen volt, már csak a felvétel gombot kellett volna nyomni, addigra fátyolfelhők úsztak be a képbe. :twisted: Az egész déli égboltot cirruszok borították be. De azért a folt csak ott volt. :)

Íme a kalandos körülmények között elkészült kép a 12403 sz. foltról:
Kép

A kép 120/1000 akromáttal készült, ASI120MC kamerával 2X nyújtással, Gain:15, gamma:38, time:7,15 ms. 1500 képkockából AviStackkal feldolgozva, PS-el feliratozva. A kis kör jobboldalt lent a Földet jelképezi.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.08.22. 15:41

szamosv írta:
astrohist írta:Aug. 21. - Pár nap kiesés után megint jó észlelési lehetőség! A felhők ellenére kora reggel még meglepóen nyugodt levegő.
DK-en egy nagyon érdekes, szokatlan napfolt csoport. Sok aőró, szép, elnyúlt ellipszis területén elosztva. Nagyon érdekes látvány, és úgy látom gyorsan változik Érdekes lenne jó fénykép sorozatban megörökíteni a változást.
Meglepően kevés erősebb fáklya látszik. - BQ.


Gondoltam, hogy eleget teszek Lajos Bácsi kérésének. Délelőtt szép idő ígérkezett ezért kihurcoltam a távcsövet. És rögtön akadt egy kis gondom. "Huston, we had a prloblem", hogy klasszikusokat idézzek. Az új, januárban vásárolt EQ5 mechanika kihúzható lábát rögzítő egyik csavarház menete megszakadt. :evil: Pedig nem is szoktam erősen meghúzni, csak annyira, hogy tartson. Valószínűleg az öntvény lehet gyenge. Nos elő a fúrót, menetfúrót stb. Szépen megcsináltam a 8-as lukat 10-re.
A "kis kaland" után végre felállítottam a távcsövet, belőttem a Napot. A hatalmas foltcsoport a D-i féltekén nagyon mutatós volt. Végre kipróbálhatom az új ASI120 kamerát. Készítettem felvételt a nyújtás nélkül a primer fókuszban és 2X nyújtással. Mire mindennel végeztem, a folt az élőképen volt, már csak a felvétel gombot kellett volna nyomni, addigra fátyolfelhők úsztak be a képbe. :twisted: Az egész déli égboltot cirruszok borították be. De azért a folt csak ott volt. :)

Íme a kalandos körülmények között elkészült kép a 12403 sz. foltról:
Kép

A kép 120/1000 akromáttal készült, ASI120MC kamerával 2X nyújtással, Gain:15, gamma:38, time:7,15 ms. 1500 képkockából AviStackkal feldolgozva, PS-el feliratozva. A kis kör jobboldalt lent a Földet jelképezi.


http://astricus.blogspot.hu/2015/08/napfolt-kaland.html
Válasz küldése

Vissza: “Nap”