Napfoltok

Napészlelők fóruma
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2013.10.05. 11:43

A napfoltszámok havi átlagát közli a http://solarscience.msfc.nasa.gov/greenwch/spot_num.txt . Az utolsó ciklusok lefutása az adatok alapján itt http://www.szolcs.hu/Napfolt/Havi_atl.jpg látható. Elemezgetni lehet. Kétségtelen, hogy csöndesedik Helios barátunk. A havi átlag ebben a ciklusban egy hónapban sem haladta meg a 100-as értéket.

Üdv: Szolcs
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.07. 13:03

Okt. 7. - Háááát nagyon vézna a naptevékenység, tegnap éppen hogy volt "valami". Mára kicsit megélénkült, délnyugaton, a CM közelében született egy csoport, és délkeleten jön befelé egy nagyon szép, piskóta alakú fáklyamező, a közepe kis foltot rejteget. Az aktivitás határozottan délre került át.
Az új foltok még fejlődhetnek!
Aki napfoltok statisztikájával szórakozik, célszerü a bruxellesi honlapot megkeresni (vagy az AAVSO nap-szakosztályát), mert azok külüön feltüntetik hogy mekkora volt az R-széám az északi és mekkora a déli féltekén! Szép, egymást tükrözö görbéket lehet rajzolni! Ebből kiadódik a kettős csúcs a naptevékenységi hullámban. - BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.08. 11:41

Érdemes egy kicsit panaszkodni a Napra, máris összekapja magát. A tegnapi vézna aktivitás után ma (okt. 8) kicsit feljavult, GK-m jön be egy nagyobb bipol, fölötte két kis nagyon tág apró bipoláris a CM-en egy nagyobb folt még tartja magát. A keleti perem teli van erős fáklyákkal. Lesz-e folytatása? BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.13. 13:51

Okt. 13. Két napi kihagyás után megint kibújt a Nap. Már tegnap is (okt. 12) csinos csoportok mutatkoztak, a déli félgömbön a CM? előtt nagyon szép nagy napfolt csoport fejlődött, talán most van a csúcs. Ma a követő féltban egy eléggé fényes csík tűnt fel (10:15 ut), de az én távcsövemmel már nem tudom eldönteni, hogy hasadozik-e az umbra, vagy valami más jelenség. Ki látta? Egy csinos, de picike foltokból álló csop. északi is kialakult.
Vissza nézve, látom, hogy augusztus, szemtembe hónapokban egy-egy nap kimaradással, teljes havi napfolt észlelés sorozatom van. Sok év óta nem volt ilyen hosszú töretlen sor! Suta egy idő: nappal szinte minden nap elcsiptem a nafoltokat, estére gyakran beborult.
Lehet, hogy a déli napféltekén most jött a maximum? No, ezt persze majd visszamenőleg állapíthatjuk meg. Egyébként a kettős csúcsú max. nem ritkaság, főleg akkor feltűnő, amikor a naptevékenység maxima gyenge (de az előző hullámban közepes erősségnél is érzékelhető volt.) Bizonyára az észak-déli foltszámok asszimetriája miatt mindig fellép, de ha erős a maximum az abszolut számokhoz képest a kis visszaesés és újra emelkedés nem túnik fel, bele mosódik az erős egész-hullámba. Ezért nem tarom észveszejtő szenzációnak, hogy most is kettős csúcs legyen% BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.17. 02:29

Most a felhők mögött szépen szaporodnak a foltok! Időnként, sikerül meglesni, és nem túl jó minőségben lefényképezni, de ízelítőnek talán elfogadható. Eléggé zajos, nem túl éles, de megmutatom, hátha máshol még ennyire sem látszik. Szemmel sokkal jobban lehet követni mostanság, amennyiben sok időnk van a megfigyelésre, és türelemmel kivárjuk a felhők vonulásakor azt a néhány másodperces időtartamú lehetőséget. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.10.20. 22:08

Az AR11877 körül nagyon feltűnő, fényes fáklyamezőt lehetett ma látni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.10.20. 22:57

Az AR11877 melletti fáklyamező helyén hidrogén-alfában aktív terület látszott. Az AR11875-től nyugatra egy érdekes, íves filament helyezkedik el, jól látható ahogy kinyúlik a "szarvai" közti fényesebb területből.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.10.21. 15:16

Ma ilyen a 2 nagy csoport 200/1000 Newtonnal és Philips TouCam Pro webkamerával.40 db. kép összeadva Registax programmal.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.21. 18:28

Okt. 21. Eléggé aktiv lett a Nap, a nagy DK-i folt magját ketté vágó fény-híd érdekes. Én 10:30 UT-kor kettősnek láttam foltot de fénysáv nélkül.
Érdekes lesz párhuzamosan felrajzolni az északi és a déli félgömb aktivitását! BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.22. 18:53

Ma sikerült megfigyelnem ezt a két napfolt csoportot, csak sajnos a felvétel közben történt két nem várt dolog, a felvevő program elszállt és nem tárolta el a felvételt, a másik pedig, hogy befelhősödött, így utána nem tudtam meg sem ismételni. Plusz még egy repülő is áthaladt pedig a Nap előtt és így nem örökíthettem meg, pedig szép lett volna nagyon, a képernyőn láttam ahogy átmegy ... :(
Válasz küldése

Vissza: “Nap”