Napfoltok

Napészlelők fóruma
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.04.13. 14:45

Mindkét kérdésedre a válasz, igen.
Üdv,
L.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.13. 17:27

K. Kriván! egyszerüen hagyod, hogy a napkorong menjen kifelé a látómezőből. Ahol a napkorong pereme érinti a látómező peremét, az a nyugat, de vigyázz, mert ez a "földi koordináta rendszer"-ben érvényes. Emellett, az óraszögtől függően hajlik a horizont síkjához, ha pl. 10 perccel később határozod meg, már kicsit feljebb lesz (délelőtt) vagy lejjebb (délután(. Ezért, ha pontosabban akarsz eljárni, az irányokat meghatározod az észlelés kezdetén, és újra az észlelés végén, a kettő közti középső helyzetet veheted érvényesnek. Deleléskor az északi irány fent, a keleti balra, a nyugati jobbra van.
A Nap gömbjének tengelye azonban hajlik az Ekliptikához, ezért a Nap forgási északi pólusa többnyire nem esik egybe az azimutális koordináta rendszer északi irányával, hanem attól kissé elhajlik, kelet vagy nyugat felé.
Ha okuláron át észleled a Napot, és nem kivetítéssel, a rajzolással ne sokat bíbelődj, úgy sem lehet ránézésre méréshez alkalmas pontos rajzot készíteni. Nagyjából jelöld be a foltok/csoportok helyzetét, és inkább arra fordíts figyelmet, hogy az egyes csoportokban levő kisebb-nagyobb foltok számát pontosan igyekezz meghatározni. Érdekes lehet egy-egy nagyobb folt változása, pl. a mag ketthasadása, a folt szétválása. Ezeket már érdemes részlet rajzokban is pontosan rögzíteni! BQ.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.04.15. 16:00

Sikerült először egymást követő napokon négy napfolt észlelést elvégezni és megtapasztalni, milyen az amikor folyamatában látni a történéseket. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Tibor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.15. 18:12

Jól van Tibor, szépen kezdesz belejönni. Hanem két dologra felhívnám a figyelmedet: 1. Próbáld meg kicsit kisebbre (a napkorong méretéhez arányosan) berajzolni a foltokat. Ezek nagyon nagyon még, valóságban fela, hatmada akkorák, mint a rajzon. 2. Mindig gondosan nézzed át a peremet is, mert a napperem közelébe bejövő (vagy nyugaton az éppen keletkező) foltok dokdzor a napkép rezgése folytán elmosódnak, nehezen vehetők észre. Célszerű lassan, figyelmesen átpásztázni a korong peremét.
Szépen látszik a sorozaton, hogy hogyan fordul el a Nap gömbje, és hogyan változik az egyes csoportok szerkezete. . Sok sikert BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.16. 14:49

Szépen nyüzsög a Nap! Ápr. 16: a D-i centrálmeridiánon a nagy csop. sok aprót produkált, tőle északra a tegnap még kicsike foltokból álló csop. szépen megnőtt. De tevéklenykedik DK-n is a hosszú, nagy vezető folttal rendelkező csoport is. Most érdemes a részletekre figyelmet fordítani! A sok folthoz képest a fáklya tevékenység eléggé gyenge. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.18. 12:20

Ápr. 18. Szépen neki lendült megint a Nap. Egy-két apró csoprt megvastagodott, az ÉNy-i csop. vezető foltjának magja pedig 3 részre szakadt. Fog még produkálni egy pár szép jelenséget a naptevékenység. Megint ilyan, hogy órák alatt látható változás következik. Használjátok ki a jó eget és szabd időt, érdemes nézni!
KELLEMES HÚSVÉTI ÜNBNEPEKET: bq.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2014.04.19. 21:58

2014.04.18.: A vonuló frontok felhőlyukaiban, egy viszonylag derült időszakban észleltem. A nyugodtság rossz volt és a nyárfák szálló pihéi megnehezítették a dolgomat, vizuálisan a fáklyamezőket nem is láttam. A korongot számos kiterjedt, összetett foltcsoport borítja, amelyek főként a délnyugati negyedre koncentrálódnak.

Napmozaik_20140418_03s.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára BZd 2014.04.20. 19:34-kor.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: BZd » 2014.04.20. 19:01

2014.04.20.
Az észlelés során erőteljes felhősödés kezdődött, ami végül meg is hiúsította a további videózást. Északon az AR12042 folt alakja megnyúltabb lett az egy nappal korábbihoz képest és umbrája három részre szakadt. A fáklyamezők fényesebbek és kontrasztosabbak, mint 19-én voltak.

Nap_2014_04_20_083329_L_g3_.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.04.21. 14:14

Azt mi okozza hogy tarka fényfoltot láttok a lencseközepén napmegfigyeléskor? Valószínűleg a szememben kivetülő fényt látom, a szempilláim árnyékát látom benne... A napfólián van egy ici-pici pukli nem tudom hogy az okozza-e. Méretre vettem a fóliát én csináltam hozzá harmatsapkaszerű keretet neki. Vagy a távcsövemmel van valami baj, remélem nem... Ma volt a 2. napmegfigyelésem legutóbb mint ha nem lett volna ilyen szembetűnő. Köszönöm!

SZERK Rájöttem hogy az kicsi sérülés is sokall több fényt enged át, elég érzékeny ez a fólia. Amit keretben árulnak is ilyen gondolom, vagy annak van valami kis tárolófedele?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára szalasz87 2014.04.23. 00:58-kor.
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.04.21. 14:22

Zoli ezek a képek megvannak valahogy fordítva ugye? Én "bal lent" láttam ma nagyobb csoportosulást, az lenne keleti, dél keleti rész ha jól gondolom, de nem vagyok még benne biztos. :) Csak összevetném a haladásukat az én képeimmel.
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Válasz küldése

Vissza: “Nap”