Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.09.10. 19:51

Ahogy látom a SOHO felvételén valami nagy készül befordulni.... majd kiderül mi lesz belőle.

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... t_304/512/
darci
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2010.01.01. 22:13

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: darci » 2010.09.10. 22:35

Üdv, lehet kicsit megszaladt nálam a pálinka :D de úgy emlékszem raktál fel egy érdekes általad készített képet, vagy mégsem :?:

NagyonAmatőr írta:Heló megint..
Most néztem az SDO, ma hajnali CET 3-kor készült (egyik)felvételét. Nagyjából azok vannak rajta amiket én is láttam, bár az égtájak kérdésében most még bizonytalanabb vagyok. Átlapozom az amcsill. kézikönyvet asszem.
Itt a kép: http://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/lat ... 6_4500.jpg
" Hamarosan elindul egy olyan folyamat a lelkekben és az ország minden településén, amelynek során minden magyar feleszmél és lerázza a hamis urak hamis hatalmát. TÜNDÖKLŐ FORRADALOM - így kerül majd bele minden
történelemkönyvbe."
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.09.11. 16:27

Sziasztok.

Helo Darci. A kép amit belinkeltem, egy SDO felvétel, ami elég jól visszaadja a sima, vizuális látványt. A Napról fotót eddig csak telefonnal készítettem, de az nem igazán értékelhető. A galériámban néhány homályos holdfotó meg talán egy korai M42 rajz van.
Ha jól tudom, én is szoktam érdekes dolgokat látni pálinkázás után. :P

Még valami: Ti szoktatok színszűrővel vagy neutrálszűrővel észlelni? Ha igen, milyennel?

Üdv: Joco
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2010.09.12. 10:07

Szia!

Én néha szoktam neutrál szűrőt is használni a Baader vizuális fólia mellé. A 170/1220-as Newtonom szűkítés nélkül használom "Napozáshoz" -is. Így néha nem árt a plusz fénycsökkentés. Három erősségű szűrőm van, amit éppen a légkör megkíván azt használom. Színszűrőt nem használok. Fotózáshoz is lesz egy neutrál szűrőm (néha nem ártana...), ha minden igaz egy hét múlva az is meg lesz (2"-es, hozatni kellett...).
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.12. 11:10

Halló észlelők! Szept. 12. 8:00 UT. Végre kisütött a Nap és bejött a nagy napfolt, szép eltorzult penumbrája van! Mögötte egy nagyon tarka fáklyamező, lehet hogy van bennük még folt. Lesz ebből még valami. Az északkeleti peremen megy kifelé egy aktiv terület, én nem látok benne foltot, de nagyon élénkek a fáklyák!
Remélem megindul megint az aktivitás. BQ
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.09.12. 17:26

IMG_1931k.jpg
Hali!

Végre láttam a napot tegnap és ma! Elkészült az második nap fotó és ezen már látszik is halványan a folt. :P
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.09.13. 00:23

Sziasztok.

Krároly, köszönöm. Egy neutrálszűrőt majd beszerzek, azt még a Holdon is használni tudom. :)
Ma délután 2-3 körül én is megnéztem. Látszott, hogy a folt umbrájának majdnem az egész keleti fele hiányzik. A nagy, kaotikus fáklyamező is látszott a peremen. Halványan láttam a nagy folt és a mező között kb. félúton egy kicsi halvány foltot. Látta még valaki?

Úgy érzem, nem fog "elkopni" mostanában a szűrőfólia a sok használattól. :cry:

Üdv: Joco
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.13. 14:28

Szép napfoltcsoport: 13-án 10:10-kor, délkeleten. A nagy folt valóban egészen asszimetrikus lett, mellette néhány kicsi. Mögöttük, a fáklyamezőben jön egy kis foltokból álló bipol. Tegnap még kétséges volt a számomra, ma már biztosan látom. Én két külön csoportnakk ítélem. De az északl félgömbön is van "valami" a keleti részen, a felhő vonuilás miatt nem tudtam biztosan észlelni. Láttatok ott valamit? BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.14. 18:49

Napfoltcsoportok. 14-én délelőtt már nagyon szépen látszott a déli félgömmbön a kerek, de már uinkább torz folt, két apró kísérővel. Mögötte a perem felé egy kicsi foltokból álló sorozat. A NOAA egyetlen sorszámmal jelzi (111006), én a zürichi kritériumok alapján kettőnek tartom. Nagy, pelyekből álló fáklyamező övezi ezeket. Az északi félgömmbön a szürke folt, kis fáklya mezővel eltűnt. Úgy látszik most a déli félgömb indult be.
Egyébként egy szürke szűrő mindig jól jön, nyáron magas napállásnál egy fóli mellett nagyon zavarja a szemet a napfémny, de ha ugyan ezen a napon reggel vagy este nézem, akkor jó a szürés erőssége. Jó a delelés körül még plusz egy gyengítés. BQ.
NagyonAmatőr
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:12

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: NagyonAmatőr » 2010.09.17. 01:04

Üdv mindenkinek,

Az információk megint az SDO weboldaláról vannak: http://sdo.gsfc.nasa.gov/data/
Egy, a 1106-os foltnál kb. háromszor nagyobb folt fordult be keleten, mögötte kissebb csoport. Ha a felhők elvonulnak, én még simán szabad szemmel+fóliával is megpróbálom majd, hátha ezt a méretet már így is látni. Tényleg óriási :shock:

Üdv: Joco
Válasz küldése

Vissza: “Nap”