Oldal: 1 / 3

2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2010.09.02. 13:22
Szerző: K. Linda
Sziasztok kedves Napfigyelők!
2013-as napkitörés előrejelzéssel kapcsolatban sokat hall az ember,ill. korábbi károkról.Az alábbi kérdésekre keresem a választ:
- Az elektronikus eszközök (PC-k)milyen meghibásodási kockázattal járnak napkitöréskor?
- Milyen védekezési technikák vannak minderre?
- Vizsgálják-e a napszél sugárzását hatását laboratóriumban?

Nagyon köszönöm válaszotokat, valamint további kutatáshoz szükséges megbízható szakirodalom javaslatotokat!
K.Linda

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2010.09.02. 13:49
Szerző: astrohist
Halló Linda! Napkitörléseket (flare-ket) nem hogy 3 évre, de még három napra sem lehet előre jelezni. Legszerencsésebb esetben egy aktív terület esetében megbecsülhető, hogy ott kitörés nekövetkezése várható, de milyen intenzitású, mikor, azt eddig még senkinek sem sikerült.
Semmi okunk azt hinni, hogy 2013-ban valamikor egy minden eddiginél nagyobb kitörés lenne!
A napkitörések hatásai eléggé jól ismertek, évtizedek óta - az utóbbi 15-20 évben mesterséges égitestekkel is - tanulmányozták. Ezek a hatások lényegében: a magnetoszféra átmeneti változása, ennek nyomán sarkifény fellépése, földmágneses háborgások, földiáram háborgások. Ilyen hatásokat már átéltél, de nyilván nem is vetted észre. Nincsen semmi okunk azt hinni, hogy most valami extra jönne.
Ha kiváncsi vagy, napról napra követhető pl. a googlen: a "www.SpaceWeather.com", vafy a http://www.SolarMonitor.org-on. Üdvözlettel: BQ.

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 13:07
Szerző: ananaszjoe
Sziasztok!

Valaki megmondaná, mi szól egy esetleges, 2013-körüli, 1859-es Carrington flare-hez hasonló kitörés valószínűsége mellett és ellen?

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 13:11
Szerző: mpt
Hello,

a naptevekenyseget nem lehet ennyire elorejelezni.
Annyi igaz, hogy a kovetkezo napciklus maximuma valamikor 2013 nyaran varhato, addig szepen emelkedik majd a foltok szama, illetve erosebb/gyakoribb kitoresek varhatok, de hogy ezek pontosan mikor es milyen erosseggel jelentkeznek, lehetetlen elore megmondani.
Egyebkent a legutolso elorejelzesek szerint a 2013-as maximum az elmult 100 ev leglanyhabb maximumanak igerkezik - persze ezt majd meglatjuk.

Szoval panikra nincs ok.

--mpt

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 13:30
Szerző: ananaszjoe
Bocsi nem láttam hogy máris válaszoltál. Köszi!
Megtennéd akkor hogy válaszolsz a szerkesztett hsz-emre is?

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 13:39
Szerző: mpt
Ott a valasz mar :) : nem tudni, de ha fogadnom kellene, en azt mondanam, nem lesz.

--mpt

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 13:44
Szerző: ananaszjoe
Köszi.

Azt el tudnád magyarázni, hogy a napfolttevékenység és a CME mennyire/hogyan függ össze? Egy CME-t akár csak kis idővel, előre lehet jelezni a napfoltok alapján?

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 13:47
Szerző: mpt
Elorejelezni nem hinnem. Epp ezert van egy csomo Nap-kutato szonda fent (SOHO, Stereo, SDO), hogy folyamatosan figyeljek a Napot, es lassuk, merre mozog a csomo, ha mar megtortent a kitores.
Messze vagyunk meg az elorejelzesektol szerintem.

--mpt

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 14:37
Szerző: ananaszjoe
Ok, köszi.
Találtam egy videót, a többieknek kiposztolom, erről írtál gondolom:
http://www.youtube.com/watch?v=VTj1yRA5IdU&feature=player_embedded

Ez alapján egy CME ~30 óra alatt teszi meg a nap-föld távot, tehát akkor max ennyire lehetne előre jelezni.
Mikortól lehet tudni hogy egy naplángból CME lesz?

Re: 2013-as napkitörés elekronikai vetületei

Elküldve: 2011.08.24. 16:48
Szerző: astrohist
Re: 2013-as naptevékenység max. - Az előrejelzések annyira bizonytalanok, hogy azt sem tudjuk hogy 2013-ban lesz-e. Eddig még egyetlen előzetes jóslat, mondjuk nyíltan saccolgatás sem vált be.
Az 1859-es nagy kitörés éppenséggel nem volt valami páratlanul nagy, nem érdemli meg, hogy extrának nevezzék. Csak azért érdekes, mert ez volt az első flare (flér = napkitörés) amit megfogyeltek. Különlegessé az teszi, hogy un. fehér flare volt, vagyis nem H-alfa, vagy más szürővel, ill. spektroszkóppal vették észre, hanem napkivetítő ernyőn. Azóta is észleltek vagy 150 hasonló fehér napkitörést. Én magam is láttam kettőt (hat évtized alatt). Szóval ritka szerencse kell a megfigyelésekhez, de azért nem is különlegesség. (Rajtam kívül még tudtommal Áldott Gábor is észlelt nálunk fehér flaret.)
Amennyire a cikkeket követni tudom, úgy látom, hogy az anyag-kidobás ugyan már előzőleg is gyanítható, a folyamatos napmágneses mérésekből. Úgy tudom, hogy a mágneses erőtér egy-egy foltcsioporton belül jellegzetes alakot vesz fel, mintegy gyorsítja a részecskéket. De azt, hogy ebből mekkora kilövelés lesz, azt még nem lehet megállapítani.
A napkitörések gyarapodása most csak azért kedvenc vesszőparipája egyes csillagászoknak is, mert egyre több elektronikus ketyere van az életünkben. Persze az sem rossz megoldás, ha elkapkodott sajtó nyilatkozatok helyett pl. az eszközeink biztonságos árnyékolásán törnék a fejüket. Hanem azért a világ nem dől még össze, szerintem a dél-amerikai öserdei indiánok fúvócsöveinek meg sem kottyan. Én meg beszereztem petróleumlámpát (no ez csak vicc volt!). Viszont érdemes rendszeresen észlelni a Napot, mert sok érdekességet észrevehetünk. BQ.
(Ps. A NASA-nyilatkozatban van jónéhány pontotlanság és túlzás. Pl. a nagy kitörést követő mágneses háborgás nem volt a legerősebb, amelyet valaha is észleltek, még öszehasponlítási alap sincsen rá, de egyazon flare okozta háborgás erőssége attól is függ, milyen mágneses szélességen mérik! A sarkifény-övben egy kisebb kitörés is nagyobb hullámot okoz, mint a nagy kitörés a mágneses egyenlítőn!)