Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.05.25. 16:17

Attila írta:
tobe_ írta:Érdekes lehetett.
Mit szólsz az ún. "telefon"-hoz (SMS) ??? ;)
MDA


Pár hete androidozgatok, ennek még lenne is némi értelme, egy ilyen programnak, ami mondjuk annyit csinálna, hogy van egy pár esemény, azt a gombot megnyomnánk és az érintetteknek küldene jelzést, TLP a Holdon, meteorit becsapódás a Jupiteren, stb, pár főbbet, illetve egy egyéb esemény jelzést és ezt elküldené az érintetteknek, vagy egy websitera töltve, onnan a többiek programja azt figyelve megkapná, ha van valami érdekes.
bigcser
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.06.02. 00:47

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: bigcser » 2015.06.02. 01:09

Sziasztok!
Nekem egy olyan kérdésem lenne, van-e olyan esemény, mikor a hold ugyan olyan sebességgel halad mint egy csillag?
Nem vagyok csillagász sem semmilyen tudós vagy ilyesmi. Egyszerűen csak ma este arra lettem figyelmes, hogy mikor körül belül 21:20-kor ki mentem az utcára és felnéztem a teliholdra, egy csillag volt mellette jobbra egy kicsivel lefele. Majd 22:34-kor megint felnéztem, és az a csillag még mindig ugyan olyan pozícióban volt a holdtól számítva. ezek után nagyjából negyed óránként néztem és mindig ugyan ezt láttam. Azt tudom hogy a hold keringési sebessége nem egyezik meg a föld forgási sebességével.
A kérdésem az lenne, hogy van-e olyan csillagászati jelenség mikor az látszik hogy a holddal látszólag együtt mozog egy csillag?
Keresgéltem a neten, de nem találtam választ.
Légyszíves ne nevessetek ki, teljesen amatőr vagyok. Viszont nagyon érdekel a téma.
Előre is köszönöm a válaszokat.
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.06.02. 02:01

bigcser írta:Sziasztok!
Nekem egy olyan kérdésem lenne, van-e olyan esemény, mikor a hold ugyan olyan sebességgel halad mint egy csillag?
Nem vagyok csillagász sem semmilyen tudós vagy ilyesmi. Egyszerűen csak ma este arra lettem figyelmes, hogy mikor körül belül 21:20-kor ki mentem az utcára és felnéztem a teliholdra, egy csillag volt mellette jobbra egy kicsivel lefele. Majd 22:34-kor megint felnéztem, és az a csillag még mindig ugyan olyan pozícióban volt a holdtól számítva. ezek után nagyjából negyed óránként néztem és mindig ugyan ezt láttam. Azt tudom hogy a hold keringési sebessége nem egyezik meg a föld forgási sebességével.
A kérdésem az lenne, hogy van-e olyan csillagászati jelenség mikor az látszik hogy a holddal látszólag együtt mozog egy csillag?
Keresgéltem a neten, de nem találtam választ.
Légyszíves ne nevessetek ki, teljesen amatőr vagyok. Viszont nagyon érdekel a téma.
Előre is köszönöm a válaszokat.


Hello!
Szerintem a Szaturnuszt láttad-most voltak szépen szorosan egymás mellett az éjjel, kb. 1 fokra ("jobbra lent"), ha jól emlékszem és mivel mindkettő az ekliptikában van, azért lehetne az, hogy feltűnően együtt mozogjanak, de pl. a Stellarium nevű programban is modellezheted ezt az éjszakát, és ott is (jobban) látszik, hogy azért közel sem voltak annyira ugyanabban a pozícióban, a Hold jóval gyorsabban mozgott a Szaturnuszhoz képest, csak feltűnő volt az együttállás és minimális még így is a látszólagos mozgási különbség.
De ha valaki jobban érti az elméleti alapokat, az javítson ki:)
Üdv: Dávid
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.02. 13:08

david írja:
"21:20-kor ki mentem az utcára és felnéztem a teliholdra, egy csillag volt mellette jobbra egy kicsivel lefele. Majd 22:34-kor megint felnéztem, és az a csillag még mindig ugyan olyan pozícióban volt a holdtól számítva. ezek után nagyjából negyed óránként néztem és mindig ugyan ezt láttam."

Nem, nem mozogtak együtt. A Hold egy óra alatt kb. 30 tízpercet mozdul kelet felé, vagyis akkor látszó utat tesz meg, mint amekkorának a saját átmérője látszik. A Szaturnusz most egy nap alatt kb. 3 ív-percet mozdul el, , ezt puszta szemmel nem is lehet érzékelni. Talán azért érzékelted úgy, hogy "együtt mozognak", mert az ég napi mozgása során mind a kettő nagyjából azonos látszó ívet ír le, (a Hold picikével nagyobbat). Közben azonban a látóhatárhoz viszonyítva az egymáshoz viszonyított látszólagos iránya is folyamatosan változik, és a földi szemlélő számára a két mozgás látszólag kiegyenlithette egymást. Ha valamilyen egyszerú módon, pl. egy kinyujtott kézben tartott vékony pálcán megjelölve a két égitest látószögét,, és egy-két óra múlva újra megméred, akkor már észrevehető az egymáshoz viszonyított elmozsulás. BQ.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.02. 15:20

astrohist írta:Nem, nem mozogtak együtt. ...


Sőt, mostanság épp ellentétes irányban mozognak a csillagos égháttérhez képest. Azaz a látszó relatív sebességük még nagyobb is.

Amit láttál, az csupán optikai csalódás volt, mivel az égen, ahol nincsenek a földi szemlélő által megszokott viszonyítási pontok, a "kicsi" és "nagy" fogalma még viszonylagosabbá válik. Hasonlóan ahhoz, hogy a Hold és a Nap nagyobbnak látszik a horizont közelében, mint az ég magasabb régióiban, mivel odafönn nincsenek fák és házak, amikhez viszonyítani lehetne...

Ilyen esetben - ahogy alább is írták már - pl. egy kartávolságra kitartott hüvelykujj (ami cca. 2,5 fok szélességű) nagy segítséget jelenthet a "méréshez".

Egyébként pedig nem kell szabadkoznod, Dávid, mert az ilyen megfigyeléseket nem kinevetni kell, hanem gratulálni hozzá!!!!!!!!
Ezer emberből 999 szarik rá, hogy mi történik körülötte, vagy adott esetben az égen... Gratula a megfigyelésedhez (még ha nem is helytálló)!

Mottó: coito ergo sum! A többiek csak káposztafejek a mezőn...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.06.02. 16:52

((Azt hiszem torzult már kicsit az info: én is csak reagáltam rá, Péter volt az eredeti kérdező én pedig csak minden lenézés és irónia nélkül írtam, amit írtam, csak én hirtelen nem láttam át az okát a jelenségnek, inkább csak sejtettem, én is azért írtam mert figyelemre méltó az érdeklődés. Csak nem igazán látom most át, melyik komment kinek szól..:D))
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.02. 18:46

Elnézést, lassan összekeverem a levelezőket. Az én leírásom, és utána Műdai Attiláé is nyilván "bigcser"-nek szólt. És abban is egyetértek Attilával, hogy örüljönk, ha mennél többen nézik az eget, főleg olyan figyelemmel, mint a kérdező. Üdvözlettel: Lajos
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.02. 18:59

DavidE írta:((Azt hiszem torzult már kicsit az info: én is csak reagáltam rá, Péter volt az eredeti kérdező én pedig csak minden lenézés és irónia nélkül írtam, amit írtam, csak én hirtelen nem láttam át az okát a jelenségnek, inkább csak sejtettem, én is azért írtam mert figyelemre méltó az érdeklődés. Csak nem igazán látom most át, melyik komment kinek szól..:D))


Bocsi, én is kevertem (ahogy Lajos már jelezte).
Természetesen Péternek írtam, amit írtam.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.08.05. 18:28

Sziasztok!

Az éjszakát holdsétával töltöttem, pedig nem is vagyok holdkóros! :-) (Vagy mégis?)
Sikerült megfigyelnem és lencsevégre kapnom kedvenc holdi alakzatomat a Theofilus,Cirill és Catarina kráterereket és vidékét. Drámai látványt nyújtottak a lemenő nap fényében:

Kép
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.08.05. 19:56

Nagyon szép a kép.
Tetszik hogy olyan természetes és nem az a túlélesitett fajta.
A napnyugtát nem a keltével tévesztetted össze? (mármint ha tegnapról van szó és Mo-n voltál)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Hold”