Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.23. 08:39

Biztos működik, mert látni ilyen fotókat. Még a Vénusz esetén is láttam UHC szűrős felvételeket is, de szerintem egy jobb vörös szűrő is sokat dobhat-már csak a nyugodtság miatt is. Nekem nincs, a vörös eddig kimaradt a készletből. Az UHC-n kívül nincs másik keskeny -vagy még keskenyebb- sávúm, de én is tervezem kipróbálni. Van olyan amatőr is, aki a városi fénybúra alól készít jó mélyeges fotókat vörös szűrővel, pedig az nem is annyira keskeny sávú.

(Ez még a kaleidoszkóp akromátokat is távcsővé varázsolná... :D )


Sőt, még a negatív tagot ha kiveszed, még fényerősebb lesz! :lol:
Guest

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.12.23. 09:14

Természetesen kipróbáltam (SII) KAF8300 ccd-vel.Nem nagy durranás,mert sok idő a letöltés (nincs avi lehetőség),no meg borzasztó érzékeny 0.001 sec is szinte beég még SII-vel is.Nem is erre talalták ki a KAF ccd-t.A "normális"DMK41 kamerát meg nem szedem le az OAG-rol..Ez viszont tökéletesen hozná a holdat,IR áteresztő,és fókusznyújtással eggyütt.Szóval a lehetőség meglenne,de 2 éve nem holdaztam.
---Szóval most egy egység az ATIK-SX váltó-OAG-DMK41mono.Ez alá nem lehet betenni barlowot,nem fér be.Hi hi bonyolult :lol: :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.23. 09:28

GEBE írta:Természetesen kipróbáltam (SII) KAF8300 ccd-vel. ...


Nem a Kodak chip-pel gondoltam...

A video-felvételt kellene azzal készíteni (ha lehet), pl. ASI120MM-mel.
Kérdés, hogy ott mennyivel hosszabbítaná meg az expo-t.
Menne-e még min. 15 fps-mal? (Legfeljebb a gain-t kellene tökig felhúzni?)

Erre értettem a próbát.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Guest

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.12.23. 09:37

Értettem hogy mire gondoltál. :)
En viszont ezt próbáltam.
DMK41 camerával sokszor holdaztam
ASI kemerások rajta! ;)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.23. 11:09

A Hold minden alkalommal nekem kalandos utazás, a bolygók, mélyegek, csak látvány. Ezt a Hold-utazási izgalmat a legkisebb távcsövekkel is érzem. Az a "valósidejűség" nekem itt, érvényes. Érdekes, mikor a közölt képeket (nem valósidejű) nézem, nem érzem ezt a megkülönböztetést. Játékból kézinagyítóval nézegettem a két képet, valósidejű képet éreztem (GEBE képe). Jánosé izgatóbbnak tűnt, a nagyítás miatt . Sokféle látásmód létezik. Ezért nehéz tanácsot adni optikai ügyekben. Sz.,...........dec.24. GEBE képei nekem jobban tetszenek esztétikailag - autentikusabbak. A szinek tudományossá teszik a dolgot, általában elvesztik a sulykot a használatakor. Gebéé mérhetetlen nyugalmat sugallnak ezért szépek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.12.24. 11:33-kor.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.23. 11:35

Ez csak azért van Géza, mert az én Cassegrainemben minden a felbontásnak van alárendelve. Nem jelentős kitakarás, nyújtó tag nélküli használat, meg szerintem némileg gyakrabban adódnak jobb körülmények itt. Három segédet csiszoltam hozzá, az utolsót már azzal tervezett hibával, ami a főtükör amúgy is pici alulkorrekcióját is kiegyenlíti. (Ebbe különben bele lehet bolondulni és nincs kiút...)
Szerintem a Newton valamivel nagyobb kitakarással és a Holdnál-bolygóknál eleve nyújtótaggal -tehát legalább némi hátrányban- dolgozik. De az mélyegezni is jó. Vagyis -ahogy látod a másik topikban-, igen jó! :)
Amúgy meg ha a jó körülményeket fog ki valaki, az mindennél többet ér.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2017.12.24. 16:21

géza írta:A Hold minden alkalommal nekem kalandos utazás, a bolygók, mélyegek, csak látvány. Ezt a Hold-utazási izgalmat a legkisebb távcsövekkel is érzem.


Meginvitállak Géza egy kistávcsöves Hold útra: :) 60mm Circle-T refi, 75x nagyítás, Cordillera és Rook hegység:

http://eszlelesek.mcse.hu/open.php?obsid=34623

Egyúttal kívánok boldog, békés karácsonyi ünnepeket az összes égleső-fotózó kollégának!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Guest

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.12.25. 07:59

Theopilus

Észlelő: Szehofner József
Észlelés helye: 2030. ÉRD CSILLAGDA.

Dátum: 2011-08-18
Idő (UT): 00 10 13 (avi kezdete)

Átlátszóság: 7/10
Nyugodtság: 7/10
Hőmérséklet:21 C fok
Távcső adatai: 250/1600 Carbon NEWTON
Szűrő: IR PASS
Fókusznyújtó tag fajtája, nyújtás mértéke: 2x ED barlow.

Kamera:DMK41AF02 firewire
Érzékenység/gain: 800

Kép exponálási ideje (s): 1/45
Frame/sec: 15

Képrögzítő program: IC CAPTURE
Képfeldolgozó program/ok: IRIS,PS
Felhasznált képkockák száma: 1000 (10 000-bol átválogatva)

Megjegyzések, rövid leírások: ritka jó égbolt

Kellemes Ünnepeket mindenkinek :)

THEOPILUS+NAGYÍTÁS-2011_08_18---0h.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.25. 09:33

Szép képek. Tegnap este mig lehetett követtem épp ezt a "három szent" vidéket a szobadísz SW 70/500 Kisvacakkal. Ez kinn áll, kényelmes, univerzális. Egy érdekes leírása a vidéknek : https://www.astronomyclub.xyz/toucam-mosaic/info-vou. .............egy saját érzelmi dolog, mindíg a Hypatiat keresem elsőre. Sok évvel ezelőtt egy csillagászó társasági esti beszélgetésen az amerikai vendég felhívta a figyelmünket a vidékre. Mintha itt lenne majd a jövő nagy bányavidéke, városa. Nem megy ki a fejemből.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.12.25. 10:49

Géza, a link nem található. Az alábbi hibaüzenet jön:

Not Found The requested URL /toucam-mosaic/info-vou was not found on this server.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Hold”