Szuperhold

Holdészlelők fóruma
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.11.05. 10:24

"ha és amennyiben" jól emlékezem, volt a közelmúltban egy "szupermars" kifejezés is. Itt olvastam, ha minden igaz. Egyesek Telihold méretű Marsot emlegettek.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.11.05. 14:51

Attila írta:Egyébiránt én már túllihegett szélmalomharcnak érzem ezt a szuperhold kifejezés elleni hadjáratot.

MDA



Maradjunk annyiban, hogy szuper A Hold, kész-passz :) ki kell menni, (tiszta ég esetén :mrgreen: ) aztán észlelni azt távcsővel, ennyi.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.11.13. 07:47

Super Moon vs. Micro Moon

http://apod.nasa.gov/apod/ap161113.html
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.11.13. 12:24

Elképesztő, hogyan lehet az abszolút bárgyúságot még fokozni! Valaki(k) az ismertségüket ilyen népbutítással akarják megnövelni. (Javasolhatnám, hogy az apogeumban levő "mikrohold" mellett vezessük be az "average moon" = átlaghold fogalmát.)Ezek a tudatos butaságok NEM a csillagászat iránti érdeklődést keltik fel, hanem tévhiteket terjesztenek a tudományokról. Érdekes, hogy pl. Sir Arthur Eddingtonnak, George Gamownak, vagy akár nálunk Konkoly Thegének nem volt szüksége áltudományos fantazmagória elismertségük terjesztésére. Igaz, ők "valódi tudósok" voltak. BQ.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2016.11.13. 18:53

Egyébként lemaradtunk egy brosúrával, mert már az októberi holdtölte is szuperhold volt, mi több, a decemberi is szuperhold lesz. A november 14-i pedig "extra-super moon". Itt mondja a NASA: https://science.nasa.gov/news-articles/ ... supermoons
Bámulatos, hová fejlődött a tudomány!
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.11.13. 19:03

Attila írta:Egyébiránt én már túllihegett szélmalomharcnak érzem ezt a szuperhold kifejezés elleni hadjáratot. ...


Szerintem akár tetszik nekünk, akár nem - mivel a NASA gyakorlatilag letette a voksát a fogalom mellett - el kell fogadnunk, hogy a kifejezés hivatalossá vált.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.13. 20:59

Nem is értem...
A perihéliumot miért nem hívjuk szupernapnak???

"Ha és amennyiben" sokkal közelebb van hozzánk és sokkal nagyobbnak látjuk a Napot, akkor a "legoptimálisabban" perzselheti fel az egész Földet!
Bár a "szupernap" is hülyeség, "deviszont" egész jó kis újságcikk lehetne...

Javasolhatná ezt az MCSE a NASA-nak, hivatalos levélben.
Szerintetek rájönnének, hogy mekkora marhák? :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.13. 21:46

Sajnos nem valószínű.
Ugyanakkor nem biztos, hogy nincs-e benne tudatosság is. A minap az jutott eszembe, hogy már reklámot is vetíteni akartak a Holdra, meg még egy sor értelmetlenséget kiötlöttek már elvi síkon. Valószínűleg az USA átlagpolgára se különösebben követi a valódi tudomány eredményeit. Az Apollókkal kapcsolatban is sokan nem értették, hogy minek a 12-es expedíció, mikor már úgyis első az USA. Pedig akkor azért tényleg emelkedett hangulat, lelkesedés volt, akkoriban nagyon sokan fordultak az űrkutatás felé.
A NASA költségvetését alaposan megnyirbálták az utóbbi időben, gondolom a többség ezzel egyet is ért. Szóval olyan hírekkel kell előállni, amire mindenki felkapja a fejét, megjegyzik, beszélnek róla. Ha a közvélemény ettől azt hiszi, hogy tudományos -pedig inkább népszerű, de jelentéktelen- híreket kapott, akkor talán idővel a pénzosztással kapcsolatos vélemények is változnak, ami végül megjelenhet a költségvetésben is.
(Írom mindezt úgy, hogy a legteljesebb mértékben járatlan vagyok a marketingfogásokban, csak próbálom kitalálni, hogy miként gondolkodhatnak a NASA menedzserei. Ez csak egy spekuláció.)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.11.13. 23:24

Sidius alighanem jól fogalmazta meg az egész őrület jellegét. Én egyetértek vele. Egyébként itt egy másik (nem a Holdhoz kapcsolódó) cím, hogy mivel lehet etetni a nagyközönséget:

Juhász-Schletter Viktor : A rádium jegyében. Mme Curie horoszkópja
1 300 Ft


A baj ott van, hogy a jóhiszemű, de járatlan ember azt hiszi, hogy ilyesmivel foglalkozik a tudomány! Ezért kell a "mega" és a "mikoro-hold," meg a "vérhold" és egyéb mesterségesen kiagyalt butaságokat irtani. (Arról nem beszélve, hogy a pl. a NASA szavahihetőségét is alaposan megkérdőjelezi.) - BQ
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Szuperhold

Hozzászólás Szerző: mpt » 2016.11.14. 08:32

mephi írta:Szerintem akár tetszik nekünk, akár nem - mivel a NASA gyakorlatilag letette a voksát a fogalom mellett - el kell fogadnunk, hogy a kifejezés hivatalossá vált.


Szerintem nem vált hivatalossá. Nem vettük át vérholdat, kék holdat, fekete holdat se. NASA = Nemzeti Űrkutatási intézmény. Majd ha az IAU (nemzetközi, csillagászati) definiálja, akkor hivatalos.

A terjesztése csak a NASA PR-szakembereinek a munkáját dícséri.

Szerintem a szuperhold valójában egy csillagászati celeb: azért híres, mert azzá tették. Szerintem senki nem szervez önként távcsöves bemutatót telehold időpontjára.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Hold”