Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.05.15. 22:14

Elég érdekesen hangzik így húsz év után, de épp az ismeretlen ismerős Holdon kalandozok én is. Csak most került a kezembe a Rükl-féle könyv, de kérdem én - miért nem húsz éve? Mekkora baklövés!!!

Végig azonosítottam a terminátor környékét, (195/1300N, 200x) a Lacus Mortisnál meg jól leragadtam. Km nagyságrendig megvannak a kráterek meg a legapróbb rianások is, pedig közepes a légkör és romlik a horizont felé.
Átlopóztam a sötét oldalra keresni az Aristarchust. Egyből tovább is siklottam a perem mellé, mert épp mögé bújni készült egy csillag (még nem azonosítottam) már csak kb. 2 percnyire volt. Nem először láttam ilyet, de mindig valahogy megilletődöm a látványtól. Pár perc replay a fejben, majd vissza az Aristarchusra. Most nem látszik olyan erősen mint már sokszor láttam. A tengerek körvonalai megvannak, de bizonytalanok. Kisebb nagyításnál (80x) már jobb a helyzet.
Vissza a Halál Tava környékére, az árnyékok már jól láthatóan elmozdultak, előbújt pl. még egy apró kráterecske alóluk. Lentebb még egy pillantás a Teophilus környékére, és megint leragadtam.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.05.16. 10:22

Nagyon szép kalandozás! A csillag "elbújását" érdemes lett volna legalább másodpercre feljegyezni.
Re: Aristarchus. Általában a sötét oldal fényesebb foltjai úgy közepes nagyítással érzékelhetők a legjobban. Nagy nagyitásnál a kis kiterjedésű, de mégis csak kiterjedtebb felületek fénye nagyon megoszlik. Érdemes lett volna a sötét oldalon megnézni, hogy a Copernicus és Keoler feltűnik-e. Ezek standard fénylések, ezekhez érdemes az Aristarchust hasonlítani.
A hamuszürke fény is érdekes: szabadszemmel, binokulárral és távcsővel: nem egyformán jól látszik. A szine eléggé változákony, a szürkétől a vöröses árnyalatig. A Föld változó erősségű visszaverésétől függ.
További jó nézegetést: BQ.
No, még a Rüklről. 20 éve nem nagyon volt nálunk ismerős, nehezen lehetett hozzá jutni (német kiadása volt, a magyar most Vizi P. érdeme, mert bizony neki ez holt tőke, nem kapkodják szét napok alatt, lassan térül meg.) Én általában amikor Holdat nézek, először egy teljes korong térképen tájékozódom (most már a Rükl-falitérkép is megvan), zután, ha egy részlet jól beazonosított, megblzem a "nagy atlaszban". - BQ,
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.05.19. 21:10

Tegnap nagyon kellemes tavaszi este volt, engedtem a Hold csábításának.
Az első negyedben járó, majdnem 9 napos Holdat észleltem. Az ismerkedést 40x-es nagyításon kezdtem, majd a 10-es orthom adta 100x-os nagyításon folytattam, de mivel a légkör engedte, ezért az 5mm-es Planetary-ra váltottam és 200x-os nagyításon kalandoztam végig a terminátor mentén.
Északon kezdtem, a Platoban éppen hajnalodott, csipkézett árnyékcsúcsok szabdalták a kráter belsejét. A Vallis Alpes völgye, mint egy hatalmas vágott seb hívta fel magára a figyelmet. Nem messze tőle a Cassiniban már magasan járt a Nap, a két belső krátere, mint fürkésző szempár hívta fel magára a figyelmet.
Az Eratosthenes mély, teraszos szerkezetet mutatott, mint egy gigantikus külszíni fejtés, középen a sötétségben tűhegyként fénylő csúccsal.
A szerencsételnül járt Surveyor 2 "leszállóhelye" környékén azonosítottam a Gambart C, B és H krátereket.
A Mare Nubiumban markánsan látszott a Rupes Recta, alakja egy puskára emlékeztet, a déli végénél levő dombok jelképezik a tust. A Rima Birt nagyon kontrasztszegényen, a megpillanthatóság határán látszott.
A Tycho mélyén még sötétség volt, a közepének csúcsa emelkedett ki az éjszakából.
A Clavius is sötét foltként látszott, egyedül a C és D krátereinek csúcsai világítottak fénylő gyűrűként.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: bognart » 2013.05.22. 21:24

Én is egy 18.-i észlelést, rajzot mutatnék. A dologban az a szép hogy Bánfalvy Zoltán is fotózta ezt. :)

Rupes Recta

Kép

http://univerzumkepekben.hu/moon-hold-rupes-recta/

A kép fekete fotókartonra fehér pasztellceruzával készült. Közben kicsit agyoncsipkedtek a szúnyogok. De így utólag megérte ! :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.05.23. 22:59

Üdv Mindenkinek!
Nagyon szép ez a rajz, meg a képek is, különösen a színes ,,egész alakos"!
Ha már sláger lett a Rupes Recta, elődúrtam én is egy fotót a nagyon kevés Holdképem közül (erről pont van egy régebbi). Mostanában kezdek elmerülni a Hold dolgaiban.
Az Aristarchus vidéke nem hagy nyugodni. Tegnap a kobra orra és Herodotus közötti keskeny rész úgy nézett ki, mintha egy dús, barna fűcsomót látnék felülről. Színben is elütött, meg úgy egyáltalán, olyan nem oda való érzésem támadt tőle. (A fotózást sajnos a felhők meghiúsították.)
(195/1300N+3x+Scopium)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
chatul
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.02.22. 09:47

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: chatul » 2013.05.28. 23:52

Sziasztok! Igaz, hogy nem mostani a kép, de feltölteném, ha nem probléma. A kép, 20-án készült!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.06.23. 14:57

Üdv Mindenkinek!
Manapság fórumszerte elég kevés a megfigyelés mindenféle más témák javára, ezért íme egyik újabb szerzeményem: A Nyugalom Bázis környéke, Aldrin, Collins, Armstrong kráterek, valamint a leszállási hely. (195/1300N+4x+Scopium kamera)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
barthamate
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.06.28. 15:50

Egy fényképész kérdése

Hozzászólás Szerző: barthamate » 2013.06.28. 15:57

Tisztelt Fórumozók!

Fényképezéssel foglalkozom. Júni 26.án nagyjából 22:20-kor Budapesten, a Blaha Lujza téren állva, a Népszínház utca végében, alig egy picivel a házak felett "lebegett" a már fogyó, de még mindig "nagy" Hold. Gyönyörű látvány volt, de sajnos mire visszaértem a fényképezőgépemmel, már arrébb állt.

Hasonló méretű Hold Júli 21 és 24 között lesz megfigyelhető. Tanácsukat szeretném kérni, hogy miként állapítsam meg a Holdkelte irányát, hogy a horizont melyik pontján fog kelni azokon a napokon, hogy aztán a megfelelő irányú utcát megválasztva elkészíthessem a kívánt fényképet.

Előre is köszönettel,
Bartha Máté
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.06.28. 16:19

Üdv,

A Cartes du Ciel vagy a Stellarium nevű programokkal (ingyenesek) minden égitest helyzete pontosan megállapítható, jelenleg, a múltban vagy a jövőben is. Így megkomponálhatod a képedet (az utcák, épületek pontos helyzetét iránytűvel célszerű meghatározni). Amúgy itt a Fórumon mindenki tegeződik :)
barthamate
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.06.28. 15:50

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: barthamate » 2013.06.28. 16:26

Köszönöm szépen! Utánuk nézek.

Közben találtam egy ilyet is: http://www.largeformatphotography.info/sunmooncalc/

További kellemes napot Nektek :)
Válasz küldése

Vissza: “Hold”