Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
viragviko
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.08.04. 21:44

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: viragviko » 2017.12.04. 16:37

Balage írta:
géza írta:A hangulat miatt telefonos képet ide be sem mertem volna tenni. Még szerencse, hogy bátor vagy...

Ekkora szentségtörés telefonnal próbálkozni? :)


Szia!

Nekem is tetszik a képed amit a hétvégén készítettél a Holdról. Pénteken én is megnéztem, bár fotót nem készítettem. Néztem az Instagram oldalad is. Szabad kérdezni, hogy sikerült ilyen jól telefonnal a fotó? Okuláron keresztül? Nekem is volt okuláron keresztül gyenge próbálkozásom, de csak kicsi paca lett belőle.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.04. 17:03

A nélkül, hogy fogadatlan prókátor akarnék lenni, szerintem Géza "óvatossága" mögött az állhat (aztán vagy megcáfol vagy nem...), hogy volt egy diskurzus a közelmúltban valamelyik topic-on itt, hogy az általa preferált eV okulár (ami tulajdonképpen - ha jól értem - egy pici érzékelő és egy pici monitor egybeépítése egy okulár tokozásán belül) és egy kis méretű távcső együtt mennyiben lehet vetélytársa egy nagy műszernek, nagyobb érzékelős fényképezőgéppel.

Ott többen is a mellett tették le a voksukat (magamat is beleértve), hogy a nagyobb műszer nagyobb felbontóképessége és fénygyűjtőképessége, a nagyobb méretű érzékelők kisebb zajával együtt a miniatürizálással nem váltható ki (optikai-fizikai okok miatt).

De természetesen ez nem jelenti azt, hogy okostelefon kamerájával ne lehetne képet készíteni egy távcsövön keresztül. Sőt, ha valaki abszolút minimum budget-tel kénytelen kezdeni az asztrofotózást, akkor ez egy teljesen járható kezdés, és - fényesebb objektumok esetén - a kép is egészen tolerálható. Ráadásul folyamatosan fejlesztik őket (bár a DSLR-eket is...), tehát várhatóan a képminőségük is fog még javulni.

Egyébként magam is - Gebéhez hasonlóan - régebben egy SPC900 webkamerával fárasztottam az eget (pontosabban a Napot és a Holdat)... :D

Talán még mélyég-objektumokra is érdekes lenne kipróbálni a telefonos kamerákat.

Ámbár a magam részéről a telefonnal továbbra is telefonálni fogok, a fényképezőgéppel pedig fényképezni.
Én már csak ilyen régimódi vagyok... ;)


MDA

u.i: azért talán érdekes lehet ezeket elolvasni:
https://ferdzdecena.com/photography/asus-zenfone-3-laser-smartphone-vs-dslr-astrophotography/
https://www.lonelyspeck.com/photographing-the-milky-way-with-a-smartphone/
http://www.flinntrospection.com/smartphone-astrophotography-novagrade/
https://www.dpreview.com/forums/post/59391219
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.04. 18:08

Igen, Balage képei lovat adtak alám, véleményemhez. Most látom, versenylovat. Megint, nem bosszantásból : földi hobbi megfigyelés céljából a nagy apertúrák, 500mm feletti fókuszok ideje lejárt. Az okulárok szerkesztése is ehhez kezd igazodni (újszerű konstrukciók). A fejlesztő ne feledje. Várom a vicsorgó kis képecskéket... Sz.,............'gébek kedvéért. Ez a lódolog magyar közmondás (van értelmező szótár erre).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.12.04. 18:43-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.04. 18:31

géza írta:Igen, Balage képei lovat adtak alám, véleményemhez. Most látom, versenylovat. Megint, nem bosszantásból : földi hobbi megfigyelés céljából a nagy apertúrák, 500mm feletti fókuszok ideje lejárt. Az okulárok szerkesztése is ehhez kezd igazodni (újszerű konstrukciók). A fejlesztő ne feledje. Várom a vicsorgó kis képecskéket...


Feladom ... :? tolmácsot kérek ... :evil:
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.04. 19:05

Balage írta: A telefon persze nem adja vissza a szabad szemes látványt, de a Pythagoras teraszai itt is látszódnak :)



Szia Balázs!
Telefonnal ez nagyon durva! Szerintem Te egy guru vagy!
Először azt olvastam a Babbage kráter neve helyett, hogy Balage. :lol:
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.04. 19:05

Osztom Sanyi véleményét!

Géza! Ez az Aristarchus Fennsík 249/5000-es Cassegrain távcsővel, meg Scopium kamerával. (A fókusz itt még kétszerezve is volt.) Akkor most ez egy elmaradott rendszerrel készült kép, aminek nincs már igazi létjogosultsága? :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.04. 20:03

Szép kép mindkettő, de ez a cső (itt az olcsóbb tükör) igen drága mulatság lesz mindíg. Ez a látvány most "zsebközelbe" került az eV-al. Azt a SETI hálózat közeledő meteor felismerésre használja, kizárt a "konzerv" kép. Le van írva.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.04. 20:12

géza írta:Szép kép mindkettő, de ez a cső (itt az olcsóbb tükör) igen drága mulatság lesz mindíg. Ez a látvány most "zsebközelbe" került az eV-al. Azt a SETI hálózat közeledő meteor felismerésre használja, kizárt a "konzerv" kép. Le van írva.


Zsebközelbe ? Kétezer dollárra taksálják azt az eV csövet , amit belinkeltél ... annyiból már rendes csövet is lehet kapni , amin te határozod meg a képet és nem egy kész átlagolt valamit nézel .
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.12.04. 20:20

Hát, Géza, ha le van írva, akkor biztos úgy van. Remélem autentikus forrás által van leírva.
A motyó ára nekem továbbra is a kávézóban felvetett képet igyekszik alátámasztani.
Üdv: Frigyes
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.12.04. 22:32

Géza!

Üzletileg nem vagy érdekelt ebben az eV okulár dologban? Csak mert annyira reklámozod.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Válasz küldése

Vissza: “Hold”