Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.27. 00:48

Holdtölte, erősen párás időben, és nyugtalan, széllökésekkel nehezített környezetben készített felvétele.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.27. 01:16

Ez a kép átesett valami manipuláción ? Amúgy elég erősen világít most, de csak nagyítás nélkül néztem rá ahogy kijöttem a fúrás után.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.27. 04:52

Ez utóbbi is, de kicsit másféle módon. Szerinted melyik feldolgozáson látható több részlet?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.02.27. 05:28

Véleményem szerint a második kép természetesebb - színében és textúrájában - és legalább ugyan olyan részletes.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.27. 05:32

Köszi, én is így vélem. Viszont maradt benne több zaj, de nem annyira zavaró, mert kisebb a kontraszt.

A felvételeden a Hold jobb széle, mintha szellemképes lenne, az enyémen meg az alja olyan! Mitől?

Nálam a gép teteje nézett északnak. Szerintem a távcsöveden meg 90 fokkal elforgatva ült, nem lehet az?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.02.27. 16:42

Imre írta:Ez utóbbi is, de kicsit másféle módon. Szerinted melyik feldolgozáson látható több részlet?


Szia Imre,

Nekem is a második változat tetszik jobban, természetesebb. Milyen utófeldolgozáson esett át a kép? (nincsenek EXIF adatok csatolva)


s.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2013.02.27. 19:17

Nekem eddig első negyedtől utolsó negyedig kiestek az éjszakák - tudtam indokolni lustaságomat. Teliholdat fényképezni? A Chibo-tól kávén kívül mást venni?

A képeket látva - kiváltképp a második képet - arcomra fagyott a mosoly. Egy új világ. Köszönet!

Vizuális megfigyeléshez a polárszűrő párnak lehet hasznát fogom venni, hogy meg ne vakuljak. Csak jönne már egy felhőtlen szombat este!!!

Üdv: Szolcs
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.27. 20:18

Ha minden igaz ma este is feljön a Hold a távcsövet kint is hagytam a Jupiter megnézés után, hátha nem lesz addig felhő, még lehet a fényképező technikámat is beüzemelem a laptoppal, ha sikerül addig, ha az bírja a hideget persze jó kérdés, mennyire szeretik a 0-5 fokot ezek a laptopok ?

A felső Hold kép olyan, mint egy túlsminkelt színésznő, az alsó meg egy természetes őstehetség. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.28. 23:34

vanamonde írta:
Szia Imre,

Nekem is a második változat tetszik jobban, természetesebb. Milyen utófeldolgozáson esett át a kép? (nincsenek EXIF adatok csatolva)

s.

Az alacsonyabb frekvenciákat nem emeltem, sőt vágtam is belőle, a közepestől felfelé igen kis mértékben, és a legnagyobb frekvenciás képösszetevőket 10%-ra felhúztam. Elmosás szinte nincs is, ezért kicsit zajosabb, de több részlet maradt. Főleg az érdekelt, hogy a Hold pereme környékén, ahova a telt állapotban is laposan esnek a sugarak, vajon mennyire látszanak részletek. Sajnos innen is laposan látunk rá, ezért duplán nehéz a dolog, de van sok kisebb-nagyobb kráter, ami látszik, sőt találtam olyat is, amelynek a távoli peremének teteje fénylik, alatta teljes árnyék, az alatt nagyon sötéten a középső medence, majd ez alatt a közelebbi kráterperem felső széle jól látszik. Mögé sajnos még nem látunk, de a librációt jól ki lehet használni a teli Hold környéki napokban, ha tiszta az ég. Szóval nem a középső része az érdekes ilyenkor, hanem a peremvidéke. Az fényképezni viszont nagyon kényes, zajra emelésre, szűrésre, nagyon kényes, mert hamar túlélesíthető, illetve elmosható minden finom részlet. A képemen alul mintha lenne egy kis szellemkép, de nem tudom, hogy mitől! Majd legközelebb készítek 90, 180, 270 fokkal elfordított géppel is felvételeket, és akkor kiderül a turpisság! Lehet, hogy géphiba, lehet, hogy nem merőleges a kihuzat, lehet, hogy jusztírozni kellene már , de lehet esetleg valami helyi légköri oka is van. Szemmel nem láttam, csak a fényképen nagyítva. Ez persze nem zárja ki, hogy nincs okulárral szellemkép, csak azt állítom, hogy én nem látom. Polárszűrővel nem próbáltam, az teljesen más, majd ha sikerül ezeken a problémákon túlesni, akkor teszek a fényútba újabb eszközöket. Egyelőre legyen éles a kép körös körül, és középen is. Persze az is lehet, hogy ez kómahiba, és akkor nincs rá olcsó és jó megoldás. Legközelebb majd megpróbálom úgy is, hogy a kép közepére essen a Hold széle, és 4 negyedből rakom össze a képet. Kérdés, hogy mennyire torzít a távcső, ugyanis a Newton nem síkra ad éles képet! Van valakinek ötlete ezzekkel kapcsolatban? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.28. 23:56

Cseh Viktor írta:Véleményem szerint a második kép természetesebb - színében és textúrájában - és legalább ugyan olyan részletes.
Azért figyeljed a felsőt is, a teljes méretet. Felül, annak ellenére, hogy kicsit plasztikus, szerintem jobban kijönnek a peremvidék krátereinek részletei. Az alsó kissé színtelenebb, laposabb, zajosabb, a felső kicsit sárgás, de a Hold peremén a részletekben mintha gazdagabb lanne, finomabban jönnek a részletek. Persze hogy ki hogyan látja az attól is függ, hogy milyen képernyőn nézi! Laptopon jobb az alsó, hagyományos képcsövön talán a felső, persze függ a színhőmérséklettől is, mégpedig igen erősen! Éppen azért kérdeztem, hogy melyik a jobb, mert kíváncsi lettem volna arra is, hogy ki min nézi, és mit hogyan lát, de sajnos nem írtátok. Mellesleg nagyon szubjektív is egy ilyen kép, nincs pontos mérce rá, hogy mikor a legjobb. Éppen ezért tettem fel mindkettőt. Sajnos egymás mellett nem tudom nézni, csak kivágott részleteket. Gondolom, hogy ezt mindenki megteheti, hogy két azonos szeletet vág belőle, és egymás alá teszi. Akkor jobban látható az, amit már említettem. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Hold”