Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.03.01. 10:55

A Hold tegnap éjjel:
130301.jpg

A légkör nyugodt, de nagyon poros volt, ennek köszönhető a barnás szín (meg azért elég alacsonyan járt még hajnali egykor is a célpont). Amikor a szokott beállításokkal készítettem egy próbafotót, csupán mélybarna, alig látható folt lett az eredmény, így kénytelen voltam a szokottnál jóval hosszabb záridőt és magasabb ISO-t alkalmazni. A megszokottnál bágyadtabb szín vizuálisan is érzékelhető volt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.01. 13:48

A Holdon új krátert szoktak megfigyelők felfedezni, mivel évente több 10 méteres aszteroida is belecsapódhat esetleg statisztikailag, annak kráterét talán meg lehetne látni ? Vagy mennyire gyakori ez ?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.03.01. 15:19

Semennyire. A földi távcsövekkel az atmoszféra korlátozó hatása miatt nem lehet olyan apró részleteket látni, mint amekkora krátert egy pár méteres test becsapódása okoz. Viszont a becsapódás felvillanását meg lehet figyelni, Transient Lunar Phenomenon a gugliban. Ha jól emlékszem Lajos bácsi is beszélt erről valamelyik holdas topikban.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.03.05. 12:05

Ma reggel napkelte előtt pár perccel készült ez a kép az utolsó negyedben járó Holdról.
130305.jpg

Élességet a Kopernikusz-kráterre állítottam, 2x Barlow lencsét használva még éppen elfért a Hold a kamera látómezejében, így mozaikolnom sem kellett.
Az utóbbi időben észrevettem, hogy soha nem sikerül az egész holdkorongot egyenletesen élesre állítani, de a mai felvétel teteje és alja a "megszokottnál" is életlenebb lett. A jusztír elvileg pontos (ellenőriztem), a tubus napok óta kint áll az erkélyen, lélegzetet visszatartottam (a pára miatt :) ). Mi lehet a probléma?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.06. 23:25

vanamonde írta:Ma reggel napkelte előtt pár perccel készült ez a kép az utolsó negyedben járó Holdról.
Az utóbbi időben észrevettem, hogy soha nem sikerül az egész holdkorongot egyenletesen élesre állítani, de a mai felvétel teteje és alja a "megszokottnál" is életlenebb lett. A jusztír elvileg pontos (ellenőriztem), a tubus napok óta kint áll az erkélyen, lélegzetet visszatartottam (a pára miatt :) ). Mi lehet a probléma?

Közvetlen fókuszban én azt tapasztalom, hogy a kép alja, azaz az érzékelő CCD cella teteje életlenedik elsősorban. Ha a kép teteje éles, akkor az alja szellemképes! Nem életlen, hanem kétszer látszik pl. a Hold széle, és minden. A Nap felvételénél is ez a helyzet, és már régóta keresem az okot, egyelőre semmi eredmény. Készítettem elfordítva is képet, amit most dolgozok fel, majd beteszem és kiértékeljük. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.09. 01:06

Három kivágás a Hold felvételből. Tele minden hibával, egyszerűen nem tudom élesre állítani a peremet, se a krátereket, ráadásul szellemképes az alsó peremvidék is, sőt elszíneződik a közvetlen fókuszban. A vörös elcsúszik oldalra, a kék felülre, és egy csomó megmagyarázhatatlan hibát találok a nagyításban. Ez több kép átlaga, de egy képen is minden hiba rajta van, ráadásul még sokkal zajosabb is. Az exp. idő rövid. Lehet, hogy a gép tükre a felcsapáskor megrázza a csövet ennyire? Kizártnak tartom, de valami trükkel felteszek rá egy másik gépet is, amivel videót készítek, miközben az EOS-al fotózok. Csak meglátom, ha beleng a kép!
A Nap esetében a kép élesebb, a szűkítés ellenére is nagyobb a bontás, főleg a peremén, ahol még kisebb hullámzásokat is lehet látni. Ott viszont a foltok meglehetősen mosottak, életlenek. Én arra gyanakszom, hogy ez már a Newton cső görbült fókuszsíkja miatt ilyen, illetve a kómahibát látni már a széleken, és azért tűnik élesíthtetlennek a kép. Ha a szélén a kómahibára optimalizálok, a közepe életlen, nincs fókuszban. Mi a véleményed erről? Nem nagyon hiszek abban, hogy remegne a cső a tükör felcsapástól! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.13. 10:51

Holdsok! Jönnek a "tavaszi Holdak", az újhold utáni keskeny sarló ilyenkor jól észlelhető!
Megfigyelési témák:
Hamuszürke fény (intenzitása, színe)
Fényló alakzatok a sötét oldalon (hamuszürke fényben).
Ezeknek most is nagy haszna lenne. Fotózáshoz: a fénylő kráterekről a sötét oldalon ma is kevés biztos kép van.
De türelem (és egy kis szerencse) kell a megfigyelésükhöz. - BQ.
Bandika
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012.12.23. 15:05

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Bandika » 2013.03.19. 18:23

Első képeim a Hold-ról amelyeket délután még fényes égnél sikerült csinálnom.Az okulárba fényképeztem azért ilyenek.Nem a legjobbak,de büszke vagyok rájuk... ;)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.03.20. 00:52

Az első negyedben járó Hold szeles időben, de kristálytiszta légkör alól fotózva.
Bár ráfért volna egy képre az egész félhold, de a múltkori fókuszálási hibát kiküszöbölendő két felvételes mozaikot készítettem:
130319.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.03.24. 10:33

Még egy, péntek estéről:
130322.jpg


Azt hiszem ez a max, amit a jelenlegi felszereléssel (DSLR + Dobson) és a jelenlegi technikával (egyframe-es mozaik) ki tudok hozni a Holdból. Zaj mindig is fog maradni és a kontúrok mindig is kicsit "életszerűtlenek" lesznek.
Tudom, videózni kellene, webkamerázni..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”