A hazai holdsarlók ügye

Holdészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.13. 16:33

Korábbi hozzászólásokban a mellékelt felvételek sarló korát kiszámatottam:

2013.08.05. 14:00 UT. Sarló a nappli égen távcsővel - a sarló kora: 31 óra 51 perc
2013/08/06 21:51:21 Újhold

2013.09.04. 10:03 UT. Holdsarló a nappali égen - a sarló kora: 25 óra 33 perc
2013/09/05 11:36:07 Újhold
2013.09.07. 15:29 UT. Repülő Holdsarlón át, videóval - a sarló kora: 52 óra

A legnehezebb az augusztus 5.-én 14 UT.-kot végzett megfigyelése volt! Kicsit könnyebben adta magát a szeptember 4.-én 10:03 UT.-kor végzett, a repülős felvételről már vídeó is készült, de az 52 órás volt.

A hajnali és alkonyati égen végzett megfigyelés tapasztalatom szerint kizárólag a tiszta időn múlik, tehát domináns szerepet a horizont közeli átlátszóság játszik. A nappali megfigyelés sokkal nehezebb, és veszélyesebb is, akár távcsővel, akár nélküle végzi el valaki, illetve a felvétel készítés a legnehezebb kategóriába tartozik, akár szűrővel, akár nélküle készítik. Természetesen a Nap-Hold közti kicsiny látszó szögeltérés miatt nagyon nehéz, és nagy elővigyázatosságot követelő feladat. Ha próbálta már valaki, az tudja, hogy így is van, és nem is a Holdsarló kora az érdekes, hanem a Nap-Hold közti szögtávolság! Itt nincs nagy szerepe a sarló korának, mert szerencsés esetben könnyebb egy 0 óra 0 perces sarlóról felvételt készíteni, mint egy 20 órásról, mert lehet nagyobb a 0 perces Sarló Naphoz mért szöge, mint egy 20 órás sarlóé. Ebből az következik, hogy egyáltalán nem a sarló kora határozza meg a megfigyelés nehézségét! A Hold-Nap látszó szögtávolsága egyértelműbb lenne! Ráadásul ezt a nappali égen végezni, amikor a Nap delel, nagyságrenddel nehezebb feladat elé állítja a megfigyelő személyt, akát rávcsővel, akár nélküle próbálkozik, sőt fotózáskor egyenesen lehetetlen feladatnak tűnhet, habár nem az, egy keskeny sarló felvételének elkészítése. A távcsövemen nincs GOTO vezérlés. Osztókört sem használok, mert semmi értelme, hiszen ott a Nap! A Naptól mért szögtávolságot egy lyukon át kivetülő fénypont mutatja, céltáblához hasonló körök között, ahol az égi irányokat, és a Naptól mért szögeket előre kiszerkesztettem. Ez az én jól bevált műszerem. Persze a Nap-követési üzemmód folyamatosan működik a megfigyelés alatt. A Holdsarló megfigyelése szerintem nehéz feladat, de a nehézségi fokkal semilyen összefüggésben nincs a megfigyelt sarló kora! Ezt az időt szépen vissza kell alakítani szögtávolságra, és úgy már közelebb áll a valósághoz egy fokkal. Itt sem hanyagolható el az a tény, hogy vajon a Naptól a horizontra merőlegesen látszik-e a sarló a Naptól, azaz a Hold-Nap irány pontosan merőleges-e a horizontra! Ha a Hold-Nap iránya párhuzamos a horizonttal, akkor együtt kelnek, vagy nyugszanak. A nappali égen deleléskor teljesen közömbösek az irányítottságok, csupán a Nap-Hold közelsége számít, és nem a sarló kora! Célszerünek tartanám az alkonyati, hajnali és nappali megfigyeléseket szétválogatni, mert ha a Nap nem látható, akkor sokkal könnyebb a megfigyelés, ellentétben a Nap delelésekor végzett megfigyeléshez képest. A kettőt nincs is értelme nagyon hasonlítgatni, és a sarló kora szerint értékelni! Ha mégis hasonlítani kellene, akkor a Holdsarló körüli ég fényességével kellene súlyozni, amely meglehetősen komplikált feladat lenne. Ezek a megfigyelések nagy kihívást jelentenek, nehéz feladatok, de nagyon szép élményt nyújtanak cserébe. Az összehasonlítgatás és a nehézségi fok szerinti besorolgatás, főleg a sarló idejével viszont nem célszerű, mert nem a valódi nehézségi fokot mutatja. Ezzel szemben a nappali égen történő megfigyelés szerintem nehezebb, egyértelműen rangsorolható a Nap Hold szögtávolságával, és nagyon kevéssé függ a horizont körüli átlátszósági, égfényességi, adatoktól, és nem függ a Nap és Hold irányítottságától sem. Teljesen mindegy, hogy keletre, nyugatra, északra, vagy délra helyezkedik el a sarló a Naphoz képest! Szabad szemes kategóriát én nem tartok célszerűenek felállítani a nappali megfigyelésekre, mert nagyon veszélyes! Ezzel szemben jó gyakorlási lehetőség a keskeny sarló fotózása, hasznos tapasztalatot ad a Merkúr, a Vénusz nappali bolygófelvételek elkészítéséhez. Remélem hogy lesz akinek kedve támad a szeptember 4-én Nap-Hold közelségében készített sarló felvételemet túlszárnyalni, azaz a Naphoz még közelebbi Holdsarló felvételét bemutatni. A hivatkozott felvételen a Nap 10ó 59' és 7fok 7' ; a Hold 9ó 59' és 6fok 36' helyzetű volt. A szögtávolságuk pontosan 15 fok volt. A sarló fényessége -5 mg. de ez nagy felületen oszlott el! Legközelebbi abszolút csúcsdöntési lehetőség 2013.11.03. 13 UT. időben adódik! Sok sikert, tiszta eget! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.13. 19:19

Üdv! :)

Az Imre által leírtak teljesen helytállóak, a holdsarló észleléseket viszont sohasem azért végezték hogy abból valamilyen tudomány pontossággal kicsikart eredményt kapjanak. Ezt nem szabad elfeledni! Tulajdonképpen a távcsővel látott illetve fényképezett sarlók is észlelésnek számítanak, de a holdsarlóvadászat mint észlelési téma mindig is szabadszemes volt.
Természetesen belebonyolódhatunk a Föld-Hold-Nap-helyzet szövevényes világába, a határfényességbe, az átlátszóságba, a szögtávolságba de ezzel úgy gondolom fölrúgjuk az egyik legfontosabb dolgot ebben a szép témában. Mert ha belegondol az ember mi értelme szabadszemmel észlelni a modern távcsövek, CCD-k és miegymások világában? Nem csak holdsarlód hanem pl. napfoltokat, Naphalót, a horizontközeli napkorong színes sávjait, sarki fényt...

Igen a Hold mozgásának következménye hogy hol lassabban, hol gyorsabban halad, hol nagyobb a mérete, hol kisebb és ezek alapján tényleg "nem pontos" órában és percben megadni egy sarló korát...de ez kit érdekel? :D (Ezt nem bántásként írtam)

Számomra a holdsarlóvadászat izgalmát épp az adja hogy nem tudom mire számítsak; hogy hol lesz a Hold, fog e látszani, vajon sikerül-e javítani az eddigi eredményemen, vajon ki látta még...és még sorolhatnám. Azt már csak megemlítem milyen szép is az alkonyati égen, járatni a szemet, látni egy-egy távoli kondenzcsíkot húzó repülőt, ősszel a vonuló darvakat, a Merkúrt véletlenszerűen megtalálni, esetleg a Vénusz kis sarlójánál elidőszni, felfedezni egy-egy pislákoló csillagot a horizonton, mindezt úgy hogy közben keresem a cérnavékony mosolygó kis égi ívet. Nos nehéz ezt szavakba önteni; aki igazán szereti a sarlóvadászatot az megérti milyen bizsergető ez!
A másik fontos dolog hogy így mindenkinek egyenlő esélye van az észlelésekben; jó helyen kell lenni, jó időben, jókor stb. Így a modern felszereléssel rendelkezők sem élveznek előnyt azokkal szemben akiknek nehezebb az élet! Nálam ez is egy jó pont!
Egy másik számomra elidegenítő dolog ebben a nappali fényképezésben, hogy így csupán annyi dolgom lenne hogy minél közelebb fotózom a sarlót a naphoz. Természetesen ez sem egyszerű ám milyen már hogy gyakorlatilag csak abból állna az egész hogy mindig kicsit közelebb fotózok. Nekem az eddigi személyes rekordom az ez évi 19h47m-es sarló de ettől még nem fogom csak az ez alatti sarlókat megfigyelni. számomra egy 30 órás is élmény meg egy 40 órás is. Minél vékonyabb annál jobb de a többi sarló is lényeges és szép. Így mindig fennáll egy-egy fix helyzet és olyan sarlót észlelhetek amilyet a körülmények engednek, de mégis mindig más és más az élmény. Ez hogy csak egyre közelebb menjünk egy GOTO-val a Naphoz ez szerintem...nos nem jó út: hideg, gépies, élettelen. És mi lenne ha valaki lefényképezné az Űrből a 00h00m-es sarlót? Na akkor vége lenne mindennek mert megvan az omega a sarlóészlelések terén!

Szerintem ha átesünk a ló túloldalára és elkezdünk méricskélni, szétbontani, osztályozni, elemezni elvész ez az egész "feeling" amiért ezt az egészet érdemes művelni. Engem mondjuk sosem zavart hogy a sarló kora nem adja pontosan vissza a valódi nehézséget! :D de szerintem másokat sem, sőt én kifejezetten szeretem az órás kormeghatározást!
Természetesen pl. kiegészítő adatként akár a szögtávolságot is fel lehetne tüntetni de úgy gondolom nem lesz jó ha a prioritás erre helyeződik át! Ez a történet így szép kerek ahogy van...természetesen ez csak az én véleményem!

Bocs ha kicsit patetikus voltam de ezt úgy éreztem le kell írnom :)

Viktor
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.10.28. 07:05

November 2.-án újabb hajnali sarlóban gyönyörködhetünk ha derült egünk lesz! Ráadásul a Spica (melyet később elfed a Hold) is emeli a látványt amint a Hold egyre közelít hozzá!

Jó észlelést!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.12.01. 08:05

2013-12-02 (Hétfő) hajnalban 18h30m körüli sarló megfigyelésére nyílik lehetőség! A geometriai viszonyok elég jók lesznek; a Hold majd' egy órával kel a Nap előtt és a Merkúr is segítségünkre lehet a sarló megtalálásában.
Derült eget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Cseh Viktor 2013.12.01. 12:24-kor.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.12.01. 08:35

Sziasztok,

Ma hajnalban a Halászbástyáról fotóztam a Pest fölött kelő 43 órás hajnali Holdsarlót. Szinte a horizonttól nyomon lehetett követni a Hold útját majd rövidesen a Szaturnusz is előbukkant a párából.

IMG_6716_1024.jpg

http://www.flickr.com/photos/vanamonde81/11146764573/lightbox/

Milyen szépen mutatna a kép jobb szélén egy fényes üstököscsóva.. :-/
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.12.01. 11:51

A sikeres sarlóészlelés (nem volt nehéz!) után az ébredő Duna-korzó látványában gyönyörködtem, közben szorgosan kattogott az automatára állított kamera mellettem.

Bár tudtam hogy nem fog eljönni, hagytam a kép bal oldalán helyet egy esetleges ISON-csóvának. Így mindenkinek megindulhat a fantáziája és odaképzelhet bármilyen barokkos üstököst. Kár érte!
131201 moonrise_1400.jpg


50 x 37 sec
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.12.02. 09:56

A témát átnevezném, "Elátkozott próbálkozások" topic-ra. :(
Kristálytiszta ég, -1 C°, szélmentes időben, 05:30-kor indultam a kiskunlacházi, volt szovjet, katonai reptérhez.
Tisztán látható (növényektől, fényszennyezéstől mentes) kelet-délkeleti horizont, sötét tiszta ég, és a horizonton felhősávok!

Kép

A Merkúr sem segített, őt sem láttam, sem szabadszemmel, sem 15x70 binoklival...
Üdv,
L.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.12.02. 10:04

Dlajos írta:Tisztán látható (növényektől, fényszennyezéstől mentes) kelet-délkeleti horizont, sötét tiszta ég, és a horizonton felhősávok!
L.

Jéé, én pont ugyanezt láttam ma reggel Gyömrőről! Hol készült a felvétel?

Üdv,
Gábor
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.12.02. 10:15

Dlajos írta:... 05:30-kor indultam a kiskunlacházi, volt szovjet, katonai reptérhez.

Kiskunlacházától keleti irányban, Bugyi községhez vezető úton lehet letérni a szántóföldek és a reptér felé...
Itt szoktam próbálkozni, de már nem bízom benne!
Ha visszanézel a tobic-ban, csak remek felhőképeket csináltam innen minden alkalommal... :)
Üdv,
L.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: A hazai holdsarlók ügye

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.01.26. 19:35

Szerencsés észlelők jókor jó helyen nagyon vékony Holdsarlót kaphatnak el Szerda reggel vagy Csütörtök este.
Újhold 2014. 01. 30. 21:40-kor lesz. Tehát:
30.-án a Hold kel: 06:23-kor a Nap csak 07:13-kor. 15:17 perces lesz a Holdsarló. Kb. 30° eltérés a keleti iránytól Napkeltekor 7-8° magasan kapható el. Nagyon nehéz, még tiszta időben is.
31.-én a Hold nyugszik: 17:56-kor a Nap már 16:44-kor. Az Újhold sarlója 20 óra 16 perces lesz.
Talán jobban megfigyelhető mert kb. 12° magasan lesz napnyugtakor, 30° eltéréssel szintén dél felé.
Kezdődjön már el a szezon...
Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”