Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Bolygóészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.06.01. 22:06

artmooney írta:A Barium illetve a SW Planetary okulárok milyenek ebből a szempontból? Vannak benne ragasztott lencsék?
Még sosem próbálkoztam kivetítéssel.
Üdv.: Péter


Mindkettőben vannak ragasztott lencsék.

(mondjuk én nem igazán vagyok 100%-ig biztos ebben a "ragasztott lencsét használni tilos" dologban. Pl egy 6-7 centis f/10-es akromát szerintem egy papírt is nehezen gyújtana meg, ráadásul a ragasztott lencsetag nem is pont a fókuszban van - miért is lenne ott??? De a tévedés jogát fenntartom.)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.06.02. 07:47

A probléma a élesítéskor van amikor ki-be mozgatás közben áthalad a fókuszpont az egész okuláron és annak műanyag részein is és még a nap középre állításánál is. Mint a Bárium alján lévő szűkítő műanyag, hamar elkezd füstölni amint nem központos a fénykúp.
Tükrös távcsövet érdemes lehet leszűkíteni 5-6cm-re.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.02. 12:16

Hővédelem: bizony egy 5 cm-es (vagy nagyobb) objektív fókusza körül nagyon felforrosodik azz okulár! Kipróbálható, hogy az okulárt kivéve, a fókuszba tartott papirlap szépen kezd pörkölődni, azután füstöl. Egy ragasztott lencse ott már kezd megolvadni, jó ha rendszeres használatnál el nem pattan. De egy objektív előtti (fólia) szűrő már elég jó védelmet ad. Kisebb távcsőnél az okulár elé helyezett szürke szűrő ("hőelvezető") plusz egy szines (vörös vagy zöld), és egy második gyengébb az okulár mögött már biztonságosabb. Ezt az elrendezés sok évig használtam, minden baj nélkül. Valamennyi hősugárzást az objektívlencse is elnyel. De 5 cm-es nyílásnál nagyobbnál már kétséges. Lencsésnél még elmegy, de tükrösnél már veszélyes. Ilyen méretű távcsőnél jó megoldás:
1. Herschel prizma,
2. Kivetítés (vetítő okulárnál ragasztatlan Huígens),
3. Objektív előtti fólia.
Az első lenne az ideális, de drága.

András írja:
(mondjuk én nem igazán vagyok 100%-ig biztos ebben a "ragasztott lencsét használni tilos" dologban. Pl egy 6-7 centis f/10-es akromát szerintem egy papírt is nehezen gyújtana meg, ráadásul a ragasztott lencsetag nem is pont a fókuszban van - miért is lenne ott??? De a tévedés jogát fenntartom.)
András (András) .
- Bróbáld ki: tegyél a fókusz körül egy darab papirt. BQ.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.06.02. 15:46

astrohist írta:Kisebb távcsőnél az okulár elé helyezett szürke szűrő ("hőelvezető") plusz egy szines (vörös vagy zöld), és egy második gyengébb az okulár mögött már biztonságosabb. Ezt az elrendezés sok évig használtam, minden baj nélkül. Valamennyi hősugárzást az objektívlencse is elnyel.


Szerintem nem erdemes a szemunk vilagaval kiserletezni. Foleg kis tavcsore parszaz forintbol megvan a biztonsagos napszuro-folia.

--mpt
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.02. 18:06

Aki a bolt közelében lakik, annak lehet, de vidéken azt el is kell postázni és mindjárt pár ezerré válik. Nincs véletlenül valamilyen Tesco gazdaságos nylonszatyor vagy hasonló, amiből ilyen szűrőt lehetne csinálni ?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.02. 20:38

Kedves mpt!
Először is illik teljes egészében idézni!
"De egy objektív előtti (fólia) szűrő már elég jó védelmet ad."

Másodszor én vagy 60 éve "kísérletezgettem", különböző távcsövek különbőző szűrőivel és napokulárjaival. (Sajnos ez nem érdem hanem tény.) Hát Te mennyi ideig és milyenekkel?

No, de sokkal kínosabb, hogy aki nem lakik Budapesten, az nehezen varázsol elő fóliát, ha csak időben nem rendelt!
Maradna még a hegesztő-szűrő, de hát az is nehezen hozzáférhető.
Hát leginkább a kivetítést ajánlhatnánk. BQ
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.06.02. 23:05

astrohist írta:Kedves mpt!
Először is illik teljes egészében idézni!
"De egy objektív előtti (fólia) szűrő már elég jó védelmet ad."

Másodszor én vagy 60 éve "kísérletezgettem", különböző távcsövek különbőző szűrőivel és napokulárjaival. (Sajnos ez nem érdem hanem tény.) Hát Te mennyi ideig és milyenekkel?

No, de sokkal kínosabb, hogy aki nem lakik Budapesten, az nehezen varázsol elő fóliát, ha csak időben nem rendelt!
Maradna még a hegesztő-szűrő, de hát az is nehezen hozzáférhető.
Hát leginkább a kivetítést ajánlhatnánk. BQ


Kedves Lajos bácsi!

Az hogy valaki hány éven át kísérletezgetett különböző fóliákkal és fényszűrőkkel a saját felelősségére teljesen irreleváns abból a szempontból, hogy mely eszközök számítanak most, 2012-ben biztonságosnak a Nap észleléséhez. Az egész hozzászólásából azt lehet kiolvasni, hogy maga a koránál fogva mindent jobban tud másoknál. Péter az egyik leggyakorlottabb nap észlelő és nem mellesleg rendszeres bemutató akit ismerek, így kétlem hogy ne lenne elegendő gyakorlata ebben.

Ezen felül megkérdezném, Lajos bácsi vállalni fogja-e személyesen a felelősséget ha valaki az itt olvasottak alapján olyan eszközt próbál meg használni ami miatt megsérül a szeme?

Aki nem készült fel az átvonulásra időben a megfelelő eszközökkel, vagy nem volt lehetősége vásárolni, annak én inkább azt javaslom, hogy keresse meg a hozzá legközelebb lévő helyi szervezetet, mert gyakorlatilag mindenhol szerveznek eseményeket. Aki teheti, feljöhet a Polarisba is, lesz bőséggel távcső, amik biztonságos fóliákkal / eszközökkel vannak felszerelve, illetve kivetítés is lesz a helyszínen.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.02. 23:17

Az alufólián meg lehet nem megy át a napsugár ugye ? Viszont ha kicsit még véknyítanék rajta vegyszerrel ... Vagy bevonnám a lencsés csövem üvegét alumíniummal olyan rétegben, hogy ne látszódjon át csak kicsit, a másik végére meg egy piros valamit odatéve az UV sugár se tud átmenni ? Nézem valami helyszínt is lehet holnap a keleti irányban a szőlőskertek végén lehet valami dombszerű részen lehet megfelelő lenne ... Ezt már csak nem kellene kihagyni, hátha szép látvány lesz, ha az idő is jó.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.06.03. 06:19

Kedves Hanee, astrohist, mpt!
Mielőtt továbbmenne az adok-kapok, kívülállóként megjegyzem, hogy a vitátok nem csillagászati probléma körül folyik, hanem az emberi lustaság miatti nyavalygást próbáljátok, jó szándékkal megoldani, más-más megközelítésből.
Ez a topic április 9.-én indult, lett volna bőven idő a felkészülésre...
Ha most azt írnám, hogy az alaszkai csizmás sügér úszóhólyagja kiváló napszűrő, ugyanúgy lehetne fanyalogni, hogy ilyen halat vidéken nem árul a hentes, sőt Budapesten sem...:)
A szemünk világa és a barátság, ennél sokkal fontosabb! Életünk pedig sokkal értékesebb annál, hogy arra szánjunk időt, hogy vitatkozzunk azon, ki, mióta, mit, miért, hogyan csinál, csinált...
Üdv,
L.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.03. 10:55

Kedves Druszám!
"Ön nyert"! Mindenben aláírom a véleményedet!
Hanem az az utolsó pillanatban kapkodás, bizony emberi tulajdonság. (Ha nem is mindenkinél.) Ilyenkor acsarkodás helyett azon kell gondlkodni, hogy mit lehetne tenni.
Pl.: azért egy kisebb-nagyobb binokulár sok családban van, ha othon nincs, talán a nagypapának, vagy a szomszédnak van. Hát azzal lehet kivetítenu: 30-50 cm távolságban már szép napképet adnak egy fehér lapon.
DE!!! lehetőleg csajk mindig egy-két percre fordíthatók a Nap felé! Tulságosan sok bennük a ragasztott optika.
BQ
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”