Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.21. 18:41

Febr. 21. (Szűrővel vagy anélkül) Az N-i fősáv szépen halványodik, az S-i is mintha gyengébb lenne, de eléggé markáns. Minkét sáv eléggé változatos. A pólussapkák meglehetősen világosszürkék, de nekem a kék szűrővel szépen előjönnek.
BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.02.22. 19:41

A sapkák valóban haloványak, az északi kicsit melegebb tónusú. A déli sapka keleti oldalán érdekes, de alig kivehető NVF-nyi felhőtömbök látszaknak, a pólus közvetlen környezete pedig valamelyest sötétebb. Az északi egyenlítői sáv keskeny, de erős, a déli pedig összességében szélesedett, és még mindig osztott.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.22. 20:00

Feb. 22. Érdekes ez a déli pólussapka és fölötte a sávrendszer. Nem akartam hinni a szemenek, hogy a pólussapka ennyire asszimetrikus, de szerencsére a fotón egyértelmű. Északon sok keskeny sáv, délen az egy erősebb, széles. Nagyon változatos, kár, hogy nemsokára elmegy a bolygó. BQ.
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2012.02.22. 23:14

Sziasztok !

Ma munka után nagyon siettem hazafelé, hogy végre letesztelhessem a napokban vásárolt SW 102/1300 Makszutov-Casst. Igaz, hogy az ablakból végeztem a megfigyelést és néha egy-két légáramlat rontotta a kép mínőségét, de így is megérte kihűteni a szobát :D ma 3 holdat láttam a bolygó körül, de legjobban az egyenlítői sávokra és a NVF-ra igyekeztem koncentrálni. Kis nagyítások mellett is szépen kivehetőek voltak az övek és sávok, illetve mintha már 52x nagyításnál felsejlett volna a NVF (ez szerintetek lehetséges? ....vagy csak én beszéltem be magamnak? :lol: )
Lélegzetelállítóan gyönyörű volt a Jupiter 200x körüli nagyítás mellett. Amúgy egyből feltűnt, hogy a távcső élesebb és kontrasztosabb képet ad mint az öreg, de megbecsült Mizarom (Tal-1). Erről jut eszembe, egy tükröt kb. hány év után érdemes/kell újragőzölni...vagy polírozni? (ha rosszul írtam, akkor bocs)

Amúgy a tapasztaltabb észlelőktől szeretném megkérdezni, hogy az adott műszerrel van-e esélyem a Jupiter előtti hold és árnyék átvonulások megfigyelésére, vagy ezekhez azért jóval nagyobb nyílású cső szükséges?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv,
Levi
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.02.23. 18:05

Szia!
Mindenképpen látnod kell a holdak árnyékát a bolygón, már amennyiben valamelyiké rávetül, úgyhogy készülhetsz rá! :D
A holdak átvonulásának észlelésére szerencsés esetben, a perem közelében, vagy egy sötétebb felhő fölött jó légkörnél esetleg lehet esélyed, de az se mindegy, hogy melyik hold vonul át. (Ez azért keményebb dió, mint az árnyék.)
A tükröket új bevonattal szokták ellátni, de újrapolírozni reméljük azért nem kell. :) Én akkor szoktam újragőzöltetni, ha a bevonaton mattulás, vagy egyéb fogyatékosság látszik. Ha jó helye van a tükörnek, akár tíz vagy még több évet is kibír.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Balage » 2012.02.25. 16:35

BARRACUDA írta:Amúgy a tapasztaltabb észlelőktől szeretném megkérdezni, hogy az adott műszerrel van-e esélyem a Jupiter előtti hold és árnyék átvonulások megfigyelésére, vagy ezekhez azért jóval nagyobb nyílású cső szükséges?

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv,
Levi

Az árnyékokat könnyebb észrevenni, a holdak a bolygó előtt sokkal nehezebb, nagyon nyugodt légkör kell hozzá. Viszont már kisebb távcsövek is nevetve megmutatják jó seeing mellett.
Három éve Tarjánban egyik este olyan beton ég volt, hogy 9 centis műszerben is látszott a Jupiter előtt az Io, meglepően nagy kiterjedése volt, tűélesen el lehetett különíteni a bolygótól. Nem mellékesen maga a Jupiter örvénylett, hullámzott, oválok sorát láttuk a kisebb műszerekkel is.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.25. 19:49

Elvben 10 cm-essel már látható, de függ attól is, hogy a bolygókorongon milyen háttér előtt tartózkodik. Én 20 cm-es refraktorral néha elcsíptem, főleg ha egy sötétebb sáv előtt ment el. Viszont 10 cm alatt nem lehet látni, a 10 cm-nél nagyobb esetében is a levegő is befolyásolja. W. Sandner német bolygó észlelő 12 cm-es refraktorral rendszeresen látta a holdakat a bolygó korngja előtt. Ő nagyon gyakorlott és éles szemű észlelő voolt. BQ.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2012.02.25. 20:21

A Jupiter ma este vizuálisan kevésbé nyújtott élvezhető látványt, mint a feldolgozott képen. Sajnos a levegő egyelőre nem akar megnyugodni úgy tűnik.
Hozzászólva a holdak bolygókorong előtti láthatóságához, én 150 mm-es tükrössel könnyen meg tudtam figyelni vizuálisan, erről kép is van itt fent ( viewtopic.php?f=18&t=1370&start=630 ). Korábban 80 mm-es refraktorral észleltem, azzal nem sikerült.
jup_UT20120225-1731_150-1240N_3xBw_Scp_nt.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.26. 18:57

Febr. 25, 26. (70/500 + 82x) Az északi fősáv (NEB) rohamosan gyengül, világos sárgásszürke. A déli fősáv (SEB) is halványabb, mint néhány hónapja, de tartja magát. Viszont a déli pólussapka alig látszik, az északi erős, de kicsi. BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.02.27. 19:12

Valóban halványul az Északi Fősáv de még szembeötlőbb, hogy milyen keskeny lett. A Déli átvette a kontraszt dominanciát és változatlanul három részre osztott. A színek olyan halványak, hogy hihetetlen, főleg ha tekintetbe veszem a közelmúlt színgazdagságát is.
Sajnos hamarosan elköszön a bolygó. :(
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”