Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Laci41
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.19. 01:31

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Laci41 » 2012.10.13. 16:26

Kedves Péter !

Köszönöm a választ !
Az ablakból való észlelésnél természetesen nyitva volt az ablak,valószínű nagy volt a turbulencia.
Sajnos az utcai közvilágítás is zavaró,mert pont az ablak elött van 10 m re egy nagy közvilágítási lámpa és ráadásul első emeleten lakok,távcső tubus elejét is éri a bejövő utcai lámpa fénye,keletre néz az ablak.
Kérdésem:
1.A légkör átlátszóságát és nyugodtságát lehet előre jelezni,tudni? Melyik weboldalon közlik az előrejelzést?
Mi várható az elkövetkező napokra?
De jó lenne tudni előre ,hogy mikor érdemes kimenni.Jó legyen az átlátszóság és nyugodtság.
2.Majd megpróbálom a Polaris teraszán a távcsővemet, 2 megállóra van tőlem.Sokkal jobb lesz?
3.Esetleg ha várok ,hogy lehüljön a távcső akkor is javul a helyzet?

Üdv:Laci
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.10.13. 16:54

Vannak előrejelzések, de én a magam részéről nem használom őket, mert a helyi adottságok többnyire mindent felülírnak.
Az átlátszóságot a szabad szemes határfényességgel Te is azonnal el tudod dönteni, a nyugodtságot csak távcsőbe pillantva.
A távcsőbe közvetlenül bevilágító utcai lámpa drasztikusan rontja a kontrasztot! Mindenképpen kerülendő!
A Polaris teraszát próbáld ki, érdemes.
Az ilyen méretű távcsövek hűlésével nem kell számolni, olyan kevés bennük az üveg, hogy az gyorsan átveszi a környezeti hőmérsékletet. A hűlés a nagyobb Newtonoknál gond elsősorban (pl. egy 5 kg-os üveg a tükör, gondold meg).
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: hg » 2012.10.13. 17:50

Laci41 írta:1.A légkör átlátszóságát és nyugodtságát lehet előre jelezni,tudni? Melyik weboldalon közlik az előrejelzést?

Beszéljünk mégis kicsit az előrejelzésről: van valakinek hosszabb távú tapasztalata pl. a Meteoblue adatok beválásával kapcsolatban? Felhőzetre és seeingre is jósolnak. Meg van egy vicces Where2Go funkciójuk, ami "szép idős helyeket" javasol megadott távolságon belül. Ez utóbbi elég jó szinkronban lévőnek látszik pl. a tényleges felhőborítással.
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.10.13. 19:35

"1.A légkör átlátszóságát és nyugodtságát lehet előre jelezni,tudni? Melyik weboldalon közlik az előrejelzést?
Mi várható az elkövetkező napokra?
De jó lenne tudni előre ,hogy mikor érdemes kimenni.Jó legyen az átlátszóság és nyugodtság.
2.Majd megpróbálom a Polaris teraszán a távcsővemet, 2 megállóra van tőlem.Sokkal jobb lesz?
3.Esetleg ha várok ,hogy lehüljön a távcső akkor is javul a helyzet?"


A légkör állapotát próbálgatják prognosztizálni (l. az előbbi levelet!), de nagy baj, hogy az észlelési körülmények nagy mértékben függenek a környezettől. Pl. a házak közt nagyon rontja a láthatóságot a megfigyelés irányában levő épületek fölött kialakuló légáramlás. Különösen az őszi-téli időszakban a házak fölött (és modernebb építményeknél főleg a légkondicionálók fölött) kialakuló erős feláramlás. Az építmények mindig melegebbek, mint a éjszakai lehűlő levegő, ezért gyakorlatilag mindig van turbulencia. Amennyiben azonban a nézés irányában befásított terület van, a helyzet már sokkal jobb. Nálam pl. keleti, délkeleti, déli irányban egy magas, fűtött épület miatt csak a nagyobb látóhatár feletti magasságban álló égitestek látszanak szépen.
A Polaris környezete aránylag eléggé jó.
A kisebb távcsöveknél a műszer gyorsan átveszi a környező levegő hőmérsékletét, tehát ez nem okoz különösebb romlást, szinte azonnal használható képet ad. - BQ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2012.10.15. 10:51-kor.
Laci41
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.19. 01:31

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Laci41 » 2012.10.15. 01:55

Tisztelt Péter és Mindenki !

Köszönöm a válaszokat.

Laci
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.10.19. 23:54

Sziasztok,
tiszta, nyugodt, és a szokottnál jelenleg sötétebb égen figyeltem meg a Jupitert a 15x70-es binoksimmal, állványról. A megfelelő fókusz belövése után, a bolygóhoz igen közel levő Európa és Io holdakat is el tudtam különíteni, melyek apró pontoknak látszottak. Ami viszont érdekes, hogy a Jupiter bal felső harmadánál, mintha egy sötétebb részt érzékeltem volna. Elfordított látás nélkül, "direktben". Lehetséges, hogy a jó körülményeknek hála, az egyik sávját pillanthattam meg? Vajon elég erre ez a kis 15x nagyítás? Mert egyértelműen láttam valamit.

Most még várok egy órát, aztán megnézem magamnak az Orion nebulát is :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.10.20. 10:27

Elképzelézhető, bár én 25-30x-os alatt nem látta, soha sávot a Jupiteren. Valószínűleg a pólussapka és a fényesebb fehér zóna árnyalatkülönbségét pillantottad meg. BQ.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.10.20. 13:24

Sziasztok!
Tegnap éjjel, "életem legszebb Jupiterét" láttam, úgy hajnali 2 körül. Persze, mert nem régen cseréltem távcsövet (250/1200 dobsonra), és azóta most észleltem először jobb körülmények között a bolygót.
Jó átlátszóság mellett, közepes nyugodtság volt jellemző. Az M42 is lenyűgöző volt, csak sokára bújt ki a szomszéd fenyvesből.
Üdv.: Szilárd
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.10.21. 20:13

EmThor írta:Sziasztok,
tiszta, nyugodt, és a szokottnál jelenleg sötétebb égen figyeltem meg a Jupitert a 15x70-es binoksimmal, állványról. A megfelelő fókusz belövése után, a bolygóhoz igen közel levő Európa és Io holdakat is el tudtam különíteni, melyek apró pontoknak látszottak. Ami viszont érdekes, hogy a Jupiter bal felső harmadánál, mintha egy sötétebb részt érzékeltem volna. Elfordított látás nélkül, "direktben". Lehetséges, hogy a jó körülményeknek hála, az egyik sávját pillanthattam meg? Vajon elég erre ez a kis 15x nagyítás? Mert egyértelműen láttam valamit.


Tavasszal fotó állványon Én is észleltem a Jupitert szintén 15x70-es binokulárral és nekem is bevillant(ak) sáv(ok) és nem hinném, hogy csak oda képzeltem. A korong forma már a 15x-ös nagyításon is egyértelmű.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2012.10.21. 20:59

Üdv Mindenkinek!
Tegnap este készült ez a kép a Jupiterről, 150/1240-es Newtonnal. A légköri nyugodtság csak közepesnek volt mondható. A bolygó mellett a Ganimédesz látható.

jup_UT20121020-2226_150-1240N_3xBw_scp_nt.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”