Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.21. 21:15

Este sajnos csak kb. 23 óriág tartó, elég jó nyugodtságnál sikerült elcsípnem a bolygót. Az északi fősáv (fönt) nagyon változatos, déli pereme a kéklő alakzatokkal nagyon szép. A sáv széles, átvette a dominanciát a délitől. (195/1300N + Scopium, balra a Ganimédesz, távolabb az Io. 1050 kép átlagából)

A binokuláros észlelés szerintem nem lehetetlen, bár magam még sosem láttam vele részleteket. Az is igaz viszont, hogy nem is sokat próbálkoztam. Jelenleg pl. az északi egyenlítői sáv olyan markáns és széles, hogy valóban bevillanhat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.10.22. 22:23

A Jupiter 2012.10.22. 04h 10m NYISZ-kor, Csókakőről. 1 perces sorozat, 250/1200 Skywatcher Newton, + 4* barlow. Scopium kamera. Registax 5.1.
Jupiter_20121022_021051_mt_0_75.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.10.22. 22:50

Nagyon szép, és egy igen érdekes átmeneti forma, amikor két "fősáv" közt a a világos Egyenlítői Zónában megjelenik egy Egyenlítői Sáv. Azt nehéz lenne előre megmondani, hogy mivé fejlődik (vagy esetleg eltűnik-e). De feltűnő még a két fősáv szerkezeti különbsége: az egyik szép, tömör szallag, a másik egy huillámzó, felbomló vonulat. No, eebből mi lesz: sürün és alaposan kell észlelni, hioszen most jó helyzetben van a bolygó!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: TZ » 2012.10.24. 12:27

Vasárnap este én is próbálkoztam a Jupiternél. Nemrég vettem egy Scopiumot, most használom életemben másodszor. Éjfél körüli felvétel, kicsit néha ködös-füstös volt a légkör. A színbeállításnál nem nyúltam hozzá, arra gondoltam, hogy az alapbeállítás jó lesz, de elég színtelenre sikerült. A távcső 165/1200 Newton, bármi jótanácsot szívesen fogadok, előre is köszi! :) Az expozíciós időt a lehető leghosszabbra állítottam, kontrasztot nullára, gaint majdnem maximumra, mert túl sötét lett, amikor lejjebb vettem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.10.24. 22:47

A Jupiter egy napja

Ezt a címet szántam a képsorozatnak, de ez sajnos nem igaz, mert két éjszaka alatt készült a 148 sorozat, több mint 50GB videó anyag, amiből a Jupiter egy teljes tengely körülfordulását összeállítottam.

Az első nap ott kezdődik, ahol a Nagy Vörös Folt kifordul a képből és az Európa is feltűnik egy pillanatra. Aztán ahogy a Jupiter egyre feljebb jött a képminőség is javult, és kb. hajnali 4 órakor, amikor abbahagytam elérte a csúcspontját. Másnap folytattam, ami a kép drasztikus minőségromlásával könnyen azonosítható. Ugyanis akkor még elég alacsonyan volt a Jupiter és az október 22/23 éjszakán már közel sem volt olyan nyugodt a légkör, mint előzőleg. Később azért javult, és mire a Nagy Vörös Folt befordult, már kezdett elviselhető lenne. Így javult tovább a CM átmenetig, bár az előző estéét már nem érte el.

Jupiter_1_mt.gif


Technikai részletek: Sky Watcher Newton 250/1200, 2* Barlow + 85mm toldó, Scopium kamera. Registax 5.1 és GIMP 2. Időpont 2012.10.21 23h és 2012.10.23. 5h NYISZ között. A felvételek 4 percenként készültek, darabonként 1-1 perc videót rögzítve.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.10.24. 22:56

köszi! egy bolygóban / holdban (/napban) pont a mozgás az érdekes sztem, többet mutat mint 1000 "borotvaéles" álló. sztem.
sp.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.10.25. 08:18

Ez rendkívül tanulságos, már ami a nyugodtság változását illeti. Persze maga a teljes Jupiter-felszín sem gyenge, de a nyugodtság változását egy éjszaka alatt nem lehet ennél érthetőbben bemutatni.
Külön gratulálok a kitartáshoz. Négy percenként lőni egy perces videókat! És még fel is dolgozni!!!
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.10.25. 12:54

Köszönöm a dicséreteket! Az az igazság azonban, hogy elég lusta vagyok, ezért írtam egy programot, ami 4 percenként elkészíti a felvételt helyettem. Én közben a kempingágyon fekve meteoroztam (orionidák maximuma volt!) és kb 20 percenként ránéztem a képre, hogy benne van-e még a Jupiter. Mivel hordozható állványom van, a pólusra állás sohasem tökéletes, ezért 20 percenként igazítani kellett. A feldolgozás valóban sokkal tovább tartott és elég unalmas is volt, szerencsére a GIMP nagyon jól támogatja az ilyen jellegű animáció készítését.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.11.02. 22:23

Sziasztok!
Akinek van kedve és lehetősége, nézze meg az Io árnyékát a Jupiteren! Izgalmas, mert épp' a NVF mellett látható. Szép!
Üdv.: Szilárd
aronkevekiss
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.09.07. 12:45

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: aronkevekiss » 2012.11.03. 21:18

Kedves Bolygóészlelők!

Néhány napja küldte be Békési Zoltán a csatolt Jupiter észlelést az eszlelesek.mcse.hu-ra.

A bolygón gyönyörűen látszik a Északi Egyenlítői Sáv (NEBs) diszturbált fodrai, hullámai, egy nagy füzér, ami az Egyenlítői Sávba (EB) nyúlik, és egy igazi különlegesség: a füzér előtt az EB-ben egy jókora ovál keletkezett, de mellette, sőt távolabb is megfigyelhetők apró oválok az EB-ben.

Az EB csak ritkán tűnik fel a bolygón, és, hogy ilyen aktív legyen, hogy oválok képződjenek benne, igazán nem gyakori.

Gyönyörű nagy hasadások is megjelentek a NEBs déli szélén, a kékes kondenzációk között az EZn-ben.

A bolygó sok meglepetést produkál. Ha megtehetjük, észleljük a derült estéken!

Tiszta eget és jó nyugodtságot:

Kiss Áron

az észlelés linkje:

http://mpt.dyndns.info/open.php?obsid=2097
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”