Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Marci1954
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.26. 15:53

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Marci1954 » 2015.04.14. 17:59

Jupiter 2015.04.10 seeing (anim gif)

Távcső: Celestron Nexstar 6 SE SC tubus
Mechanika: Celestron Advanced EQ5
Kamera: ASI 174MC színes kamera
Korrektor: Explore Scientific 3x focal extender (1.25")
Helyszín: Hercegszántó
Megjegyzés: Az előző felvétel kockái animálva.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.04.15. 13:09

Tetszenek a képek :)
Érdekes, hogy milyen beállítási különbségek léteznek - én Scopiumot használok és ha azt akarom, hogy ennyi részlet előjöjjön, akkor legalább 60 ms-ot kell exponálnom, de azt csak jó nyugodt égen lehet...
Ha a gaint 30 fölé teszem, akkor túl zajos lesz.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2015.04.19. 10:18

Sziasztok!

Az Évkönyvben listázottakon túl is lehetnek árnyékjelenségek a Jupiter holdrendszerében?
Tegnap este (18-a 20 óra körül) bemutatóztunk, és egyből feltűnt amint ráálltunk a bolygóra, hogy csak 3 holdat látok. Meresztettem a szememet, de a korong előtt se láttam. Telefon szerint egyik oldalon rendeződtek hármas csoportba, másik oldalon pedig egyedül volt a negyedik. A hármas csoportból második nekifutásra is csak kettőt láttam, az Europa hiányzott. Pár perc múlva újra visszajutottam az okulárhoz, addigra már teljes volt a létszám. Az évkönyv viszont nem írt erről a fogyatkozásról.
Látta más is?

A légkör egyébként egész használható volt, szép részletes és színes volt a bolgyókorong.
Kukucska
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.09.30. 18:52

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kukucska » 2015.04.19. 17:18

21.30 körül észleltem, tisztán kivehető volt az egyik oldalon a Kalisztó, a másik oldalon belülről kifelé a Ganümédesz, az Io és az Európa.
Természetesen ezt nem a távcsőben látottak alapján mondom, (talán az Io sárgább mint a másik három) megnéztem előtte a Stellariumban, hogy tudjam kikkel állok szembe.
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.05.13. 22:15

Ma végre alkalmam volt megnézni a Jupitert az új 5mm-es Planetary okulárral! Így már 100X-os nagyításon igazán lenyűgöző látványt nyújtott! A két fő felhősáv alatt már felsejlett a harmadik erősebb sáv is, illetve egy sötétebb pont is az egyik felhősáv alatt. Először azt hittem, hogy a vörös folt, de nem az.
Sajnos beborult, így nem tudtam tovább élvezni a látványt!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.14. 00:08

gazán lenyűgöző látványt nyújtott! A két fő felhősáv alatt már felsejlett a harmadik erősebb sáv is, illetve egy sötétebb pont is az egyik felhősáv alatt.

Örülök az örömödnek. Nézegessed gyakran és egyre többet fogsz rajta látni! Holnap este Vörös Folt átmenet! Hátha sikerül elcsípni. BQ.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.05.31. 16:41

jupiter hétfő május 18 első próba barlowwal 95% fény +.jpg


Üdv,sziasztok!

Első próbálkozásunk egyikét szeretném bemutatni amit Scopium kamerával,3x-os GSO ED Barlow-al 200/1000-es Newton távcsővel Eq5 mechanikával készítettünk május 18-án Pinczési Gábor barátommal 20:14 UT -kor. Registax 5-el feldolgozva.

A képen jól látható az egyenlítő sáv. Intenzitása nem egyenletes,kissé szakadozott,kis csomósodásokkal.Színe kékes,talán némi szürkével vegyülve.A NEB hullámossága feltűnő,az NTrZ keskenyedése jól látható ,valamint,hogy van benne egy halvány csík és a tőle É-ra lévő részben még egy világosabb zóna látszik. Ezt nem tudom melyik lehet pontosan.
A SEB egyenletesebb mint a NEB .Az STrZ keskenyebb mint az NTrZ,de van benne egy hasadás.
A pólusok környéken egy kicsit sötétebb a bolygó,de szerintem talán még ott is jönnének elő részletek.

Ez a kép úgy vélem egy kicsit sötétre sikeredett. Elképzelhető,hogy nagyobb tapasztalattal jobb is lehetett volna!?? Kinek mi a véleménye? Építő kritikát, segítséget szívesen meghallgatunk!
Ha készített valaki ugyanebben az időpontban képet azt szívesen megnézném.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.07.04. 13:33

Kedden , Junius 30-an, eszlelve a Jupiter-Venusz egyutalast ,lattam egy Galilei holdat Nyugatra a Jupiter koronghoz.
A tavolsag a Galilei hold es Jupiter kb. 5 iv masodperc volt.
A hasznalt muszer a 60x828 mm-es refraktorom volt 110x nagyitasal /Celestron ''orange'' 7.5 mm Plossl okularal.

Ez a kiss szoftver segitet megtudni melyik volt az eszlelt Galilei hold :

http://www.skyandtelescope.com/wp-conte ... piter.html

Vagyis Callisto hold volt,a rajzra feljegyezet ido az eszleles kezdett volt.
Eloszor kerestem a 7x50mm -es binoklival a Venusz es Jupitert a meg fenyes egen.
Eszleltem az egyutalast a 60mm refraktorban 33x nagyitasal / Sirius 25mm Plossl okularal.
Fenykepeket keszitetem a Coolpix geppel.
Ezutan eszleltem 110x nagyitasal.
Az idopont 22:30 UTC+2 lehetet ,vagyis 19:30 UT mikor eszrevetem a Callisto holdat amelyik egy Jupiter korong hatanal okultacio fele haladt.
Az eg paras volt, megis az esemeny nagyon erdekes volt.
A Callisto hozzaadot egy varatlan bonuszt...
Egi marketing ! :P

Itt van a skicc :

Jupiter-Venus Conjunction 30.06.15 L60x828mm.JPG


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.10.23. 00:25

Tegnap épp kiderült nálam és kelet fele tekintve két fényes égitestet látva gondoltam is, hogy az a Vénusz, meg a Jupiter lehet, de ott van a Mars is. Na már csak egy kis jó idő kellene és akkor így hajnal 4 fele szemlélődni, pont rálátok, meg olyankor fenn is szoktam még lenni.

Nagyjából 5 órakor az Europa hold az árnyékba lép a Stellarium szerint.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.02.12. 19:33

Tegnap este sikerült Jupitert gyóntatni egy kicsit. A nyugodtság átlagosan nyomorúságos (5-6 körüli) volt, de legalább derültség maradt estére is. A NVF erősen vörös, a bolygó most megint markáns színekben pompázik, szerintem utoljára 2008-9 körül volt ilyen "üveggolyó". Vizuálisan ennél sokkal szebb volt:
(249/5000 Cassegrain+Alccd 5L-II Color, 4000-es fókuszredukcióval)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”