Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.11.24. 13:26

Mivel itt off a téma, az Asztrofotózás rovatban, a Scopium Hold-Bolygó CCD kamera topikban válaszolok.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.11.24. 14:43

Capture-2011.11.23-19.22.57..jpg

200/800-as Newton Scopium kamera
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.11.24. 15:33

Gyűlnek a szép képek, végre kiderült az ég pár órára!
A feltöltött metszeten az első kép egy stack-elt állapot feldolgozás közben. Másoknak ígértem, hogy rakok fel ilyet is egyszer, mert több laikus is olvassa ezt a fórumot és jelezték, hogy érdekelné őket. Nekik üzenem, hogy ebből az állapotból a layereket használva történik a kontrasztosítás, egyéb utómunka.

2011.11.23. 20:15 Bp. IX. ker.
Mechanika: rendhagyó módon EQ-1 kézi vezetéssel, 964 frame
127/1250 XLT Schmidt-Cassegrain+Omni 2x Barlow, Scopium kamera, RegiStax 6.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.24. 16:41

Atis írta:Gyűlnek a szép képek, végre kiderült az ég pár órára!


Jó neked, használd ki! Sz.helyen végeláthatatlan borult van, volt és lesz.

Atis írta:Másoknak ígértem, hogy rakok fel ilyet is egyszer, mert több laikus is olvassa ezt a fórumot és jelezték, hogy érdekelné őket. Nekik üzenem, hogy ebből az állapotból a layereket használva történik a kontrasztosítás, egyéb utómunka.


Ez tökjó ötlet! :)
Én sajnos nem lettem okosabb attól, hogy layereket használva történik az utómunka. Szerintem az is sokakat érdekelne, hogy milyen programmal, miféle layereket használva és nagyjából mi történik. :)
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.11.24. 17:06

No. Akkor, ha nem bánjátok, szintén a Scopiumos topikban nagy vonalakban leírom, hogy én mit szoktam csinálni. Ezek szerint vannak néhányan akiket érdekel a dolog.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.11.24. 17:17

RegiStax 6. Fenn is írom, ezt a képfeldolgozó szoftvert használom. Bár én még nagyon kezdő vagyok ezért nem nyilatkozok erről bővebben, nem akarom, hogy okoskodásnak tűnjön. Vannak it tapasztaltabbak ők megteszik majd. Ezért is címeztem a dolgot azoknak akik itt várták ezt a képet.

- vagyis azoknak a laikusoknak egész pontosan, akiknek megígértem... - De ez már Off.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.11.24. 17:26

csakb írta:Én sajnos nem lettem okosabb attól, hogy layereket használva történik az utómunka. Szerintem az is sokakat érdekelne, hogy milyen programmal, miféle layereket használva és nagyjából mi történik. :)

Szerintem ha többen elmondjuk a saját feldolgozási szisztémánkat, abból több tanulságot lehet levonni mintha csupán egy valaki tenné ugyanezt. A Registax 6 esetében én a következő módon dolgozom fel az AVI-t: A fájl beolvasása után a Prefilteren bejelölöm a normalizálást, főleg ha sötétebb a videó mint az ideális, így eleve több illesztési pontot jelöl ki a rendszer, amikhez kézzel még érdemes hozzájelölni, mert kevés pontnál hajlamos töredezett végeredményt produkálni. Természetesen előtte kiválasztunk egy olyan referenciakockát amin viszonylag sok részlet található. Tapasztalatom szerint érdemes a videó hosszát annak figyelembe vételével tervezni, hogy ezerhez közeli képkocka lényegesen zajszegényebb mintha csak 200-300-at illesztenénk össze, ezért igyekszem 2500-4000 közötti képszámból kiválasztani ezt az ezret, természetesen ha több az csak jó. Ha a videó minősége nem jó, akkor nehéz magas frame számot kiválasztani, de ilyenkor is figyelni kell az illesztési grafikont, hogy ahol már mélyen van a törésvonal, onnan ne válogassunk be a stackeléshez képkockát. Az összeadott képből a wavelet csúszkák (rétegek) segítségével bontjuk ki a részleteket, én gyakorlatilag a 6-ból csak a legalsót szoktam használni, ezt rögtön felhúzom maxra, ilyenkor már sejthető mit is lehet kihozni a felvételből. Mielőtt folytatnám a munkát, vagy kontraszt emeléssel vagy a hisztogram állításával fényt adok a bolygóra, ezt követően elvégzem a csatornák illesztését (RGBalign). Fokozatosan egyesével adok élességet a csúszkához tartozó állítási lehetőségen, és amennyiben nagyon szemcséssé válik, párhuzamosan a zajszűrést is emelem a csúszka baloldali részén, ezt 0,5-önként érdemes állítani de 2,0-nél erősebbre nem szoktam. Az alsó csúszka adja mostanában a legkielégítőbb eredményt, a többit ezért csak nagyon ritkán, és főleg más objektumnál szoktam igénybe venni. Olykor egy automata színegyensúly állítás közelebb tud vinni a végső színösszhanghoz, amit PS-ben még érdemes finomítani. A leginkább zajos kék csatorna szemcsésítő hatását szintén PS-ben szoktam gauss életlenítéssel enyhíteni.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.25. 07:41

Nem akartok összeszerkeszteni egy János & János bolygófotózási útmutatót? :)
Sőt, a szerkesztést én el is vállalnám (szerény képességeimhez mérten), csak pár összeszedett bekezdés, és pár képernyőmentés kellene. Esetleg egy példa avi fájl, amin a kezdők kísérletezhetnének.

Jó lenne, ha ezek a tapasztalatok nem süllyednének el valami fórum mélyén.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.11.25. 08:54

csakb írta:Nem akartok összeszerkeszteni egy János & János bolygófotózási útmutatót? :)

:) Visszakérdezek: Nem akartok összeszerkeszteni egy bolygófotózási útmutatót? :) Én a magam részéről annyira csak felhasználóként kezelem ezt a programot, hogy nagyon sok funkcióval tisztában sem vagyok a sekélyes angol nyelvismeretem miatt. Ellenben nagyon támogatom az ötletet, mint ahogyan Balázs említette, sokunk számára jelentettek segítséget az eddig megjelent fordítások ill. gyakorlati útmutatók, valóban összelehetne gyúrni eggyé az eddigi tapasztalatokat. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy nem csupán a Registax, hanem az AviStack és az Iris is alkalmas minőségi bolygófotó feldolgozáshoz, és ha jól sejtem nálam sokkal nagyobb ismerettel rendelkező egyének vannak itt a Csillagvárosban, akik tudnának ebben segíteni. Ha nem bántok meg ezzel másokat, pl. Papp Andris egy ilyen személy, és addig amíg magam is az általa és az 1-2 más hozzáértő által "elhullajtott morzsákból" élek meg, addig inkább tőlük várom, hogy megosszák a "titkaikat".
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.12.06. 19:59

Üdv!
Nagyon mozgalmas a Jupiter!
A fizimiskája már-már kaotikusnak mondható. A déli fősáv (fönt) Erősen három részre tagolt, fölötte a CM-en a KVF, a bolygó előtt (jobbra) az Europa hold.
(Első tesztfelvétel fátyolfelhők meg pára kíséretében 200/4200 as Cassegrain távcsővel + Scopium kamerával primer fókuszból, próbatubussal.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”