Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2012.01.13. 16:41

Üdv Mindenkinek!
Csütörtök este ilyennek mutatta magát a bolygó, közepes nyugodtság mellett. Az északi fősáv nagyon elvékonyodott, lehet hogy ez is felszívódik, mint a déli legutóbb? Nem tudom volt-e már erre példa?

jup_UT20120112-1638-1728_150-1240N_3x_Scp_nt.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.01.21. 19:45

A Jupitert is megnéztem, mivel még akkor láttam legutóbb, mikor kisebb méretű volt, azért most nagyobb volt és több részlet mutatkozott. 2 fő sötét sáv mellett a vastagabb sáv féloldalán még egy vékony sötét sávot is láttam, nagy vörös folt nem látszott. 4 holdja viszont nagyon látványos alakzatban látható egyik oldalon 3 egyenlő oldalú háromszöget alkot kb. 2 Jupiter átmérő távolságra, mint a háromszög középpontja. Másik szemközti oldalon pedig hasonló távolságra egy hold virít, látszik, hogy kiterjedésük van. 76/700 175x nagyítással, Newton rendszerű csővel. A légkör is nyugodtabb a Vénuszhoz képest ami nem túl magasan volt a horizont felett, ez meg vagy 70 fok magasságban saccra. Szép nagyon, még később is ki fogok menni, tervezem, a távcsövet is kinn hagytam, hagy szokja a dél szibériai hőfokot ... forró tea szükségeltetik, hogy a kedv el ne menjen közben. A Marsot is megtekintem majd később, amint fentebb jön.

2 óra elteltével ismét megnéztem a Jupitert a holdak elmozdultak szemmel láthatólag, de a Jupiteren sok változást nem láttam, sajnos megérkeztek valami felhők, emiatt a Mars vizsgálata elmarad.
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.01.23. 09:01

Sziasztok!
Én kezdőként egy kis jó tanácsot kérnék tőletek.Van egy 70/900-as csövem,amit nemrég vettem használatba.Sajnos a mostanában jellemző felhős idő nem kedvez...De tegnap szerencsére sikerült elég sok időt kint töltenem.A Jupitert nézegettem egész este,amíg be nem felhősödött megint.Igaz közben is jöttek mentek a felhők,így néha láttam néha nem.Alapból egy 20 és egy 10mm-es okulárom van,amiből a 10-es már szépen megmutatta a bolygót és a holdakat,viszont nagyon kicsinylem a nagyítást így.Sávokat szinte nem láttam semmit.Az lenne a kérdésem,hogy mit lenne célszerű vennem,barlow-t,vagy inkább egy 6mm körüli okulárt?Barlow 2x,vagy inkább 2.5-3x?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.01.23. 09:07

Kika1 írta:Sziasztok!
Én kezdőként egy kis jó tanácsot kérnék tőletek.Van egy 70/900-as csövem,amit nemrég vettem használatba.Sajnos a mostanában jellemző felhős idő nem kedvez...De tegnap szerencsére sikerült elég sok időt kint töltenem.A Jupitert nézegettem egész este,amíg be nem felhősödött megint.Igaz közben is jöttek mentek a felhők,így néha láttam néha nem.Alapból egy 20 és egy 10mm-es okulárom van,amiből a 10-es már szépen megmutatta a bolygót és a holdakat,viszont nagyon kicsinylem a nagyítást így.Sávokat szinte nem láttam semmit.Az lenne a kérdésem,hogy mit lenne célszerű vennem,barlow-t,vagy inkább egy 6mm körüli okulárt?Barlow 2x,vagy inkább 2.5-3x?

Egy barlow plusz optikai elem, tehát valamennyit ront a képen. Minél drágább annál kisebb mértékben. Egy olcsó, rövid fókuszú Plössl igen kényelmetlen betekintés szempontjából. Tehát az alábbi három opciót ajánlom távcsövedhez figyelembe véve, hogy kb 120x-140x fölé nem érdemes törekedni a műszereddel:
1) Plössl 6.3 mm: olcsó, jó minőségű okli de nagyon kicsi pupillatávolsággal
2) WA Plössl 7 mm: Kényelmes betekintés, jó minőség, de kissé magasabb ár
3) 2x barlow: olcsó, jó minőségű eszköz nagyobb nagyításokhoz. Hátránya, hogy a meglevő okulárok minősége nagyban befolyásolja a kapott képminőséget. Előnye, hogy a meglevő két nagyítás mellé plusz 4-et kapsz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.01.23. 10:20

SzarkaLevente írta:Egy barlow plusz optikai elem, tehát valamennyit ront a képen. Minél drágább annál kisebb mértékben. Egy olcsó, rövid fókuszú Plössl igen kényelmetlen betekintés szempontjából. Tehát az alábbi három opciót ajánlom távcsövedhez figyelembe véve, hogy kb 120x-140x fölé nem érdemes törekedni a műszereddel:
1) Plössl 6.3 mm: olcsó, jó minőségű okli de nagyon kicsi pupillatávolsággal
2) WA Plössl 7 mm: Kényelmes betekintés, jó minőség, de kissé magasabb ár
3) 2x barlow: olcsó, jó minőségű eszköz nagyobb nagyításokhoz. Hátránya, hogy a meglevő okulárok minősége nagyban befolyásolja a kapott képminőséget. Előnye, hogy a meglevő két nagyítás mellé plusz 4-et kapsz.


Köszönöm a segítséget!És a megerősítést.
Bár úgy érzem,hogy mindre szükségem lenne... :)
Szépen lassan azt hiszem,hogy mindet beszerzem,de először akkor valószínűleg a barlow-al kezdem.Rápróbálok,hátha ráakadok valahol egy használt,jó állapotban lévőre.Hátha találok egy kedvező árút.
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.01.23. 11:23

szerkesztve
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kika1 2012.01.23. 11:41-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.23. 11:30

Annyira off, hogy van egy Okulárok, borlow-k topic, kérlek, tedd át oda a kérdést.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.26. 01:00

Mintha alább hagyott volna a Jupiter iránti érdeklődés! Pedig ma, 25-én este is nagyon szép volt, tarka sávokkal teli! 16:00 UT kötól a Nagy Vörös Folt is átment a CM-en. Az Egyenlítői Zóna nyugati fele szemmel láthatóan fényesebb a keleti felénél, a pólussapkák küzül az É-i jelentősebben sötétebb a D-nél. Vajon mennyire hullámos a két fősáv? Egyébként szép világos vörösesbarnák. Szóval van mit nézni.
70/500m 84x. - BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.26. 07:24

Nekem továbbra is élénk az érdeklődésem, de az időjárás miatt vagy két hete nem volt értelme távcsövezni.
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.01.26. 08:06

Én is kimentem volna,de annyira vastag felhőtakaró volt felénk,hogy nem tudtam.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”