Neptunusz

Bolygóészlelők fóruma
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.07.23. 11:50

szolcs írta:Puding próbája az evés. Hány magnitudoig lehet ellőni. Porrima barátom által említett 16.8 már kicsit messzinek tűnik. Messier sprintre jónak látszik. Az epszilon Lyraét is megmustrálnám.

Üdv: Szolcs


Jó, hogy az eseményig még van több mint egy hónap, lehet kísérletezni. A fényesség adatok sokfélék (a 2MASS katalógusban pl. 14,3!), meg kell határozni a rendelkezésre álló detektor ezirányú teljesítményét, bár néhány tized magnitúdónak nem hiszem hogy jelentősége lenne. Inkább abban látok nehézséget, hogy egy 8 magnis objektum mellett egy 16-ost észrevenni vizuálisan hát talán lehetetlen; a fényképezéséhez nem tudok hozzászólni. Kíváncsi leszek, hogy mekkora az a legkisebb távolság, ami már lehetővé teszi a megfigyelést, és akkor milyen észlelési trükköket kell alkalmazni, hogy egyáltalán a fedés tényét meg lehessen állapítani.

Lehet, hogy ezzel kapcsolatban már korábban voltak vélemények, de azokat sajna nem igazán tudtam értelmezni és átlátni (gyűrűk, malmok, interferencia és egyebek).
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.07.23. 12:10

Újabb gondolat!

Nekem nagyon kézenfekvőnek tűnik magával a Neptunusszal kísérletezni, és a Triton nevű holdjával, ami 13,5 magnitúdós, és kb. 15"-re van a bolygótól. Ha ez nem detektálható, akkor szerintem nagyon bajos (lehetetlen :shock: ) a projekt, mert a Neptunusz kb. 3 óra alatt tesz meg 15"-et, azaz az egész rendelkezésre álló éjszaka is kevésnek látszik a sikeres észlelésre.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.29. 19:18

A múlt év szeptemberi megfigyelés elmaradt, de adódik egy Neptunusz általi csillagfedés az idén is, szeptember 5. napján jóval alkonyat után kezdődően, de még nem teljes sötétségben az adataim szerint. Egy ellenőrzést kérek, hogy a 13m6 csillagot előreláthatóan mikor fedi el a 7m83 fényes Neptunusz. A csillag fényesebb, de az ég is legalább annyival, és eléggé alacsony ~10 fokkal a horizont felett zajlik a jelenség. Egy legközelebbi megfigyelhető 15m2 fényes csillagfedése sötétben 10 fok magasan kezdődik, és pirkadat elött 30 fok körüli magasságban déli irányban ér véget, közel egy év múlva lesz 2013.06.17. napon éjjel 2 és 4 óra között. Lesz egy október 27-28. éjjelén is, szintén 15m2 fényes csillagfedés, rövid ideig tartó, viszonylag magasan 23:30 és 1 óra között. Érdemes ezekre készülni 250/1350 Newton csővel, EOS 500D-vel, vagy foglalkozzak kevéssé problémás dologgal? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.09.04. 00:58

Egy ellenőrzést kérek, hogy a 13m6 csillagot előreláthatóan mikor fedi el a 7m83 fényes Neptunusz?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.09.04. 08:54

Az UrsaMinor programban néztem meg, eszerint egy 14,9 magnis csillagot fed nyári időszámításunk szerint 18:30 körül. Esélytelen elérni.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.10.06. 21:40

Sziasztok!

Ma este, a vízöntőben észleltem a Neptunuszt. Kis korongja -először láttam- sokkal jobban tetszett, mint annak idején a Marsé, amikor először megnéztem.

Üdv.: Szilárd
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2013.08.14. 12:32

Sziasztok!

Sikerült a legkülső bolygót is megcsípni, a Scopium kamerát a végletekig kihasználva. Sokadik próbálkozás eredménye lett a következő kép:

neptunusz_20130804_0028-k.png



Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.16. 21:34

Kedvet kaptam én is a fotózásához, de kicsit más módszerrel, ugyanis a fényerő sajnos nagyon kevés.
A DMC LS gépben van egy 15 másodperces exponálási opció, amely a dark képet az exponálás után azonnal kivonja a felvételből, amely újabb 15 másodpercet igényel. Ezen módon készítettem több tucat képet. A többségét el kellett dobni, mert a légköri remegés elmosta, életlenítette erősen a bolygót, de ahol a seing kisebb volt néhány ívmásodpercnél, és sikerült is az exponálás 15 másodpercével elkapni, ott a kép szépen mutatta a kékes színű bolygót. Érdekes, hogy okulárban nézve csak fehérnek tűnt, de a felvételen már egyértelműen szép világos kéknek látszott. Okulárral nézve részletet nem láttam, mert nagyobb nagyítással a fényerő túl kicsi volt a szememnek, kis nagyítással meg a részletek megkülönböztethetetlenek ilyen kis méretű halvány bolygó esetében. A gép viszont a 12-szeres nyújtásba kapcsolva nagyfelbontású képet készített, amin a bolygó már szépen mutatta magát 15 másodperces exponálással is. A vezetésre igen kényes a távcső, és ha az erkélyen fél méterrel odébb álltam, máris bemozdult a kép. Feltehetően igen nyugodt volt a légkör, miután eloszlottak, elvonultak a kora este megsokasodó felhők. Érdekes, hogy az átlátszóság nem volt túl jó, de a csillagok rezzenéstelen képe mutatta, hogy érdemes kísérletezni a Neptunusz fotózásával. A felvétel készítléssel sajnos várni kellett éjjel 1 óráig, mert akkor kapcsolják le a díszvilágítást Budapesten. Alább mutatom a Neptunusz környezetét, rajta két narancs vonalkával jelzett általam azonosíthatatlan csillaggal a beálláskor készült felvételen, és a jobb alsó sarkában a 15 darab jónak ítélt kép feldolgozásának eredményét. Szerintem a sötétebb sáv az egyenlítője mentén fut, illetve a pólusainak sapkái lehetnek a világosabb foltok. Az Uránusz lesz a következő! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.17. 09:21

Úgy terveztem, hogy az Uránusz lesz a következő, de kíváncsi voltam a Neptunusz felszíni mintázatának forgására, elmozdulására, ezért ismét célba vettem, de egyelőre nem tudom kiértékelni a két felvétel közti eltérést. Az Uránuszról sajnos már lemaradtam, hamar hajnalodik! Alább az egy nap eltéréssel készült két felvételt mutatom egymás alatt. Ha ma is alkalmas lesz az idő, akkor ismét a Neptunusz lesz terítéken, hátha sikerül valami tengelyforgást kimutatni a látható felületi mintázat segítségével. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Neptunusz

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.17. 11:13

Imre!

Milyen műszerrel, fókusszal csináltad?
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”