Uránusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.29. 17:57

Kedves Zoli! Néhány javaslatom van még. Próbáljad meg egyforma méretben kitenni, hiszen a bolygó méretváltozása olyan kicsiny, hogy nem kell vele foglalkozni. A feldolgozáskor ajánlom, hogy a nagyított képet, amely eléggé pixeles, mossad el, mégpedig több lépésben, de kis mértékben, sőt a nagyítást is két lépésben végezzed el. Utána 80%-ig kontrasztosítsad, ez még lineáris változtatás. Ügyelj arra, hogy a háttér ne legyen teljesen fekete, és a bolygó legfényesebb része is 90% alatt maradjon minden színben. Ez után visszateszed a képet a Registax-ba, és ott megpróbálod a felület frekvencia komponenseit kiemelni. A zaja is emelkedik, de előtünnek rajta viszonylag nagyobb más színű fényesebb, világosabb foltok, csíkok, esetleg a pólussapka is. Használhatsz zajelnyomást, szűrést is utólag. A kontúrja soha ne lehgyen éles, mert az már a peremet és a bolygó méretét is erőteljesen változtatja. A sok röviden exponált kép átlagolása csökkenti a zajt, és ha több ezer a számna, akkor szépen tudsz részleteket erősíteni. Nem kell attól tartani, hogy a kép valótlan lesz, mert ami nincs rajta az átlagolt képeken, azt nem lehet kiemelni sem! Ha mondjuk 10000 képet átlagolsz, akkor egy kép adott helyének a zaja 1%-ban lehet csak jelen a végső képen amennyiben a hasznos jel 100%. Ezt a zajt, ha kiemeled 10-szeresen, akkor is csak 10% lesz. Ha magán a bolygón van egy halványabb részlet amely kontrasztja 3% változást okoz, akkor az fog látszódni a végeredményen, emelés után 30%-os mértékben, és ez is többszöröse a megemelt zajnak. Ha készítesz egymás után több videót, akkor azokat egyesével feldolgozva megállapítható, hogy mennyire hasonlítanak egymáshoz az eredmény képek. Készítesz mondjuk 6 videót, és feldolgozás után kiválasztod a 4 legjobban hasonlító feldolgozott képet, és azt ismét de már csak lineárisen átlagolod, akkor az nagyon kis hibával a valódi, innen megfigyelhető felületet fogja mutatni kétszeresen javítottan, mint azt a 4 kép bármelyikén láthatod! Ha a bolygó tengelyforgása gyors, akkor célszerű kivárni az elméletileg azonos helyzetét, és akkor készíteni a videót, amikor azonosan áll a korábbi esethez képest. Ez a helyzet a Jupiterrel, viszont az Uránusz esetében nem okoz gondot, ha egy éjszaka alatt készíted el a 6 videót! Ha ma tiszta idő lesz, megpróbálom, hogy innen a budai szennyezettség ellenére tudok-e értékelhető felvételt készíteni, és ha igen, akkor feldolgozás után én is bemutatom. Ha megtartottad az eredeti videót, akkor érdemes akár újra feldolgozni. A Registax program képes már a feldolgozáskor háromszoros méretben is felnagyítani az átlagolás eredményét. Abból ki is tudja vágni a hasznos 640*480 méretű képet, amelybe bőven elfér az Uránusz, és már a Registax-ban is jól látható méretű képpel tudsz dolgozni, spektrumot emelni, szűrni, stb. Arra ügyelj, és írjad fel magadnak, hogy melyik csúszka hol állt, illetve a kontraszt, fényerő értéke mi volt, és a görbézéskor a pöttyöt hova húztad, a zajszűréskor mit állítottál be, és a többi paramétert is, mert az fontos, hogy minden videó azonosan legyen feldolgozva, hiszen a végeredmény csak akkor lesz hasonló. A színegyensúlyon én nem változtatnék. Az előny, ha a videó képen menet közben a bolygó lassan elmozog. Ez ugyanis az optika, a tükör, a gép hibáit, szennyeződések okozta foltokat stb. is kiátlagolja a végső képről! Természetesen nem helyettesíti a tisztántartást! Figyelni kell arra, hogy a bolygó a képernyő 3/4 méreten belül maradjon mindig, és ne legyen ugrása! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.29. 20:35

Szia Zoli!
Én néhány éve a 195-ös Newtonommal 3x-os nyújtással elég jó légkörnél részleteket véltem felfedezni a korongon, amiknek egy részét az okulárban is sejteni lehetett. Akkor feltettem a kérdést, hogy megeshet-e ilyesmi. Elég sok tapasztalat birtokában is nehéz eldönteni a "részletkérdést", :) ezért én azt mondom, hogy mindig szemlélődj az okulárban is! Ez a legjobb ellenőrzés. A képen alapvetően az lesz, amit szemmel is megfigyelhetsz, de az aktuális beállítások, szűrők, légköri viszonyok mind döntő befolyással bírnak és módosító tényezők. Csak óvatosan, a digitális feldolgozás bugyrai igenis hozzárajzolási hajlammal is rendelkeznek.
Esetleg sokkal jobb légköri körülmények között készült referenciaképeket is kereshetsz a hálón. Én anno nem találtam.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.10.30. 09:33

Sziasztok!

Mindkettőtöknek köszönöm a tanácsokat! Az a helyzet, hogy a Registaxot /is/ csak ugatom...Sokat olvastam a fórumokon írtakat, meg kerestem videókat is róla és ezek alapján igyekszem valamiket kihozni a felvételekből. Kis túlzással csak alapbeállításokkal átejtem a videót a programon...:)
Imre, amiket írtál, be kell valljam, hogy az elvét értem, de meg nem tudnám mondani némelyikről, hogy konkrétan mit, hol és hogyan csináljam...Kérdezhetek róla /akár privátban is, vagy ha szerinted is hasznos a többieknek is akkor nyilvánosan is/ egy-két dolgot?
Jani! A felvételeknél alapvetően az alapján dolgozom, ahogy a meteorban a cikkeidben leírtad. Az Uránusznál mindent maximumra kellett felhúznom, hogy egyáltalán valami látványt nyújtson, részletet nem láttam rajta akkor, ahogy okulárban sem. Persze ez lehet azért is, mert épp abban a pillanatban nem volt elég nyugodt a légkör - a felvételeket nyilván akkor indítottam, amikor a képernyőn nyugodtságot sejtettem. A nyers képkockákon is látszott viszont már részlet, ami bíztató volt. A feldolgozásnál azt vettem észre, hogy ugyanabból a videóból ritkán születik két egyforma végeredmény, bár a fő motívum felismerhető. Sok videót készítettem aznap éjjel és azt fogadtam el felszíni részletnek, ami alapvetően sejlik a többi videóból feldolgozott képen is. Sikerült olyan képet is csinálnom, amin gyakorlatilag egyenes vonal a sarki régió határa, ami nyilván nem igaz, viszont így sikerült az akkori feldolgozás.
Referenciaképet is próbáltam keresni, de egyelőre nem találtam.
Amúgy okulárprojekciót használok, mert a 2xBarlow nem nyújt eléggé. Van egy 3xBarlow-m is, de nagyon gyatra minőségű, így nem használom.
Zoli
Sidius

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.30. 16:55

Elég nehéz célpont ez még 20 cm körül is egy kisebb érzékenységű kamerával, mert kevés a fény. Szerintem próbálkozz meg jó légkörnél -csak győzné az ember kivárni ugye! Egy kis segítség (már ha az): Pörgesd a videót, és figyeld meg a képet -ez végül is adott légkör átlaga lesz. Utána azt a képkockát választod, amelyik legjobban hasonlít a látott képre. Nekem már volt hogy bejött. Gyatra légkörnél inkább vizuálisan érdemes próbálkozni nagyon alaposan megválasztva a nagyítást.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.10.31. 13:54

Köszönöm, próbálkozom a feldolgozásokkal, értelmezem az olvasottakat...:)
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

Uránusz, Ariel, Titania, Umbriel, Oberon

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2013.11.02. 00:44

Sziasztok! Ahogy ígértem a Neptunuszról készült felvételnél (lásd ott), most küldöm az Uránuszról és a holdjairól a felvételünket. Ezt Gubicza Lacival, a Neptunuszos kép után készítettük a Balaton Csillagvizsgálóban 2013.10.26. 21:03:07 - 21:08:16UT között, 8x20 sec, ISO 1600. Műszer: 300/3048 SC-ACF. A bolygókorong túlexponált szándékosan (így azon ne keressetek részleteket...), hogy a holdakat lehessen látni. Az első kép a teljes képkocka, jól látható a csillagkörnyezet és nyugatra a WDS00351+0306 = HDO26 kettőscsillag is megtalálható. Ez 11,17 + 11,8 magn, 20,7" 112 fok (2012) komponensekből áll. A holdak közül négyet lehet azonosítani, ahogy a képkivágáson is fel vannak tüntetve: Ariel 14,4 magn, Titania 13,9 magn, Umbriel 15,0 magn és Oberon 14,4 magn. Maga az Uránusz 5,7 magnitúdós a Guide9 szerint.

A fényképezés után megnéztük vizuálisan is, a 30 SC-ACF/475x-el szépen látszott a korong. A jó nyugodtság (S: 8-9, T: 3-3,5) talán a légkörben lévő kevés párának is köszönhető volt. A korongon részletet nem láttunk, valami peremsötétedés volt. Laci kékes színűnek, én sárgás-zöld árnyalatúnak láttam. A legérdekesebb, hogy mind a négy holdat láttuk vizuálisan is, ha nem is könnyen, elforított látás és a Guide9 segített (és segítséget jelentett, hogy a felvételeken már előzőleg azonosítani tudtuk a holdakat). Legnehezebben az Umbriel volt látható (21:10-21:35 UT).

A nagyobb felbontású képeket majd feltöltöm az eszlelesek.mcse.hu oldalra, most éppen nem jön be nálam valamiért. Holnap reggel újra próbálom.

Anti (KOC)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

Uránusz, Ariel, Titania, Umbriel, Oberon

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2013.11.03. 12:05

Sziasztok! Sikerült feltöltenem az eszlelesek.mcse.hu oldalra a felvételeket kicsit nagyobb méretben:

http://mpt.dyndns.info/open.php?obsid=11461

Nézzétek meg Mitovka (Michal Vajda) nagyszerű felvételét a Makszutov képgalériájában, részletek látszanak a bolygókorongon és a holdak is nagyon szépen láthatók! Nagy gratuláció a képhez!

http://asztrofoto.hu/galeria_showpict/1383256111.jpg

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ost6169775

Persze Mitovka és Levin12 Jupiter képei is csodálatosak ugyanitt!
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2013.12.02. 13:31

Sziasztok!

Tegnap életemben először megnéztem az Uránuszt. Már 30x nagyítással is érezne lehetett a korong alakját. Nagyobb nagyítással pedig már jól kivehető volt a halvány türkizkék színű bolygókorong. Holdjait nem sikerült megpillantani, de azok már kívül estek a távcsövem hatókörén.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.11.05. 08:35

2014.11.04-én este sikeresen észleltük az Uránuszt a Hold mellett.
(SW 120/600 refraktor, Hyperion 8 mm okulár, 14 mm fókuszgyűrű, 50 mm blende, 75x és 100x nagyítás).
A viszonylag kis nagyítás miatt a bolygó csak pontszerű volt, de a színe egyértelműen azonosíthatóan türkizkékes.

A mellékelt kép infrában készült, de sajnos nem a bolygóról, hanem rólam észlelés közben.

DSC01200.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.15. 22:24

Tegnap megejtettem az Uránusz felkeresési próbát egy binokulárral 7x35-ös orosz fajtával. Sikerült megtalálni, a módszer az volt, hogy a Stelláriumban megfigyeltem melyik elég közeli fényes csillag van a közelében, amit még szabad szemmel is kényelmesen látok. Ezután innen kiindulva szintén a térkép alapján megszemléltem, hogy milyen valamire kúpra , egyébre emlékeztető látható csillag csoportosulásokat lehet látni abban az irányban, majd az égre tekintve, ezeket fel is ismertem, könnyedén, így hamar rátaláltam.

6.5m körüli fényességével, és kék színével a binokulárban erőlködés nélkül, könnyen látszik, szép egy kis pontocska.

Ennek megörülve, a Vesta nevű kisbolygót is, ami nem messze van jelenleg tőle, megpróbáltam hasonló módon. Szintén sikerült, viszont feltűnt, hogy a színe miatt ez eléggé haloványabbnak látszott, és már a láthatósági határtól nem volt túl messze, a fényszennyezés miatt is, ami a város közepe felől jön, de azért ez is könnyen megtalálhatónak mondható.

Majd ezeket megpróbálom nagyobb csővel is felkeresni, csak előbb valami kereső csövet kell felszerelnem, mert az nincs egyik tubusomon sem, csak az egyiken van egy lézer pont szerkentyű, azzal pedig csak a kiinduló fényes csillagot tudnám megtalálni, nem látom értelmét azzal vesztegetni a drága időt.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”