Bolygók nappali égen

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.23. 20:10

Most vettem észre, hogy az előző két képen a hónapot elrontottam, 07 a helyes, azaz a július 17.

"Jómagam a számok embere vagyok, baromira szeretek számolgatni mindenféle dolgokat. (Efemerisek, pályaelemek, idősorok és dolgaik - autokorrelációk, keresztkorrelációk, spektrumok, stb.. - többváltozós matematikai statisztikai dolgokat, etc ...) Sok minden kijön egyszerű számolgatással! Ráadásul imádom a csillagos ég boltozatjának látványosságait megfigyelni." - írta "szolcs" egy másik topikban.

Szeretném megtudni, hogy hogyan lehet kiszámítani azt, hogy egy adott látszó fényességű bolygó megfigyelhető-e a nappali égen, vagy sem? Pontosabban egy képletre lenne szükség, amelyben megadva a Nap fényességét, éjjel a Holdét, valamint a magassági adatát, a levegő hőmérsékletét, páratartalmát, a légkört megvilágító Nap, vagy Hold és a távcsövem közti szögeltérést kiadja azt, hogy a távcső irányában milyen fényes az égi háttér 1 ívmásodperc négyzetnyi területe. Ha ebben tudnál nekem segíteni, az nagyon jó lenne, mert sehol nem találok erre egyetlen összeföggést sem. Okoskodásommal annyira jutottam, hogy ha a levegő páratartalma magas, akkor nyílván fényesebb az ég, mintha száraz a levegő! A Nap látszó irányához közeli terület mindig fényesebb. Éjjel a Hold fénye miatt kialakuló világos égbolt elfedi a halványabb csillagokat, de tiszta időben akár holdtölte idején is sziporkáznak. Hogyan lehetne az égbolt fényességét számolni, és a bolygó felületi fényességét összevetni az ég fényességével, és korrekt módon megbecsülni, hogy érdemes-e mondjuk a Merkúr keresését megkísérelni a nappali égen agy adott irányban a Nap közelében, akkor, amikor a levegő páratartalma 60%, hőfoka a felszínen 35 C fok, és az égen még felhőfoszlányok sincsenek. Nem is olyan régen a Merkúr, a Vénusz, a Hold, a Jupiter, sőt a Sírius is kiválóan látszott a nappali égen, pedig azóta többször is volt hasonló szép tiszta napos idő, de csak a Vénusz és a Hold látszott, ez utóbbi is 3 naposan! Tudsz-e ebben segíteni, vagy egy linket adni, ahol erre valamilyan számítható megoldást találnék? Köszönettel Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.07.23. 20:33

Imre írta:Nem is olyan régen a Merkúr, a Vénusz, a Hold, a Jupiter, sőt a Sírius is kiválóan látszott a nappali égen, pedig azóta többször is volt hasonló szép tiszta napos idő, de csak a Vénusz és a Hold látszott, ez utóbbi is 3 naposan!

Kedves Imre!
Engem meg az érdekelne, hogy ezek a megfigyelések mikor és milyen körülmények között készültek. Nagyon tanulságos volna egy ilyen dokumentáció, szerintem az MCSE szabadszemes jelenségek csoportja is nagyra értékelné. Tudnál ilyen listát közzé tenni?
Üdvözlettel,
Tamás
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.07.23. 20:43

Imre írta:Nem is olyan régen a Merkúr, a Vénusz, a Hold, a Jupiter, sőt a Sírius is kiválóan látszott a nappali égen, pedig azóta többször is volt hasonló szép tiszta napos idő, de csak a Vénusz és a Hold látszott, ez utóbbi is 3 naposan!

Valamelyik Kiskun-táborban nekiálltam csillagokat keresgetni a nappali égen. 20 cm-es távcsővel kb 1.2 magniig jutottam. Leginkább az élesség beállítása és maga a csillag meglátása volt problémás.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.23. 21:01

Re: nappali csillagok.
"Valamelyik Kiskun-táborban nekiálltam csillagokat keresgetni a nappali égen. 20 cm-es távcsővel kb 1.2 magniig jutottam."

Igen, ez kb. megfelel a mai nappali határfényességnek. Tükrös távcsővel talán valamivel rosszabb a fényesség határ. Én magam a Regulusnál halványabb csillagot még nem láttam (azt is egy alkalommal) a nappali égen, 20 cm-es refraktorral. A kalocsai Haynald Obszervatórium egykori közlése szerint az 5 cm-es passage-műszerrel nappal észleltek kb. 2-3 mg-s csillag delelését. De gyanítom, hogy a XIX. sz-ban még az alföldi városban is tisztább volt a levegő, mint most vidéken. A felkeresés is könnyebb volt, mert a délkör-távcsövön csak be kellett állítani a deklinációt, és figyelni, hogy a csillagidő-óra szerinti időben mikor lép be a csillag a látümezőbe, a meridián körül.
Érdekes egyébként, hogy a nappali csillag-észlelés fényesség határát az egyes szerzők nagyon eltérően adják meg, csak a Vénusz és a Jupiter szabadszemes láthatóságában egyeznek meg. (A Jupiter láthatóságáról puszta szemmel van egy tárgyilagos magyar adatunk is!) De pl. W. Maunder (a minimuos M. öccse) beszámol a Sirius, Prokün nappali megfigyeléséről is. BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.23. 23:39

Hogy mikor, és milyen körülmények között? Általában a lakás erkélyére szerelt fix csőállványra telepített 127/1000 refraktorral figyelgetem mostanában a sok látnivalót. Főleg a Vénusz érdekel, a Nap és hogy mi látható a nappali égen. Legutóbb a Hold sarlóját próbáltam elcsípni, de a Nap közelsége és a párás, mocskos levegő miatt nem volt látható, csak 3 naposan. A Vénusz gondot nem okoz, azt még felhőlyukakon is látni, annyira fényes, a színe is elüt nagyon, mert erősen sárgás a halvány szürkéskék égen nagy kontraszttal szemlélhető. A Jupiter már nehezebb, hiszen a nagy átmérője miatt a felületi fényessége sokkal kisebb, mint a Vénuszé, vagy a Holdsarlóé. A színe ahol kissé vöröses, ott jól látni, még fátyolfelhős égen is, de ha a lavagő párás, akkor sajnos fókusz ide, vagy oda, egyáltalán nem fedezhető fel, annyira belesímul a szürkéskékbe. A Sírisus viszont érdekes csillag, a maga kissé sárgába hajló, amúgy élesen sziporkázó megjelenésével a nappali égen. Ha jó éles a kép, és nyugodtabb a légkör, akkor pontszerű, ha viszont nyugtalan a levegő, akkor kiszőrösödik, és a színek kavalkádjával mint egy parányi nyüzsgő sündisznó látható, és szinte úgy érezni, hogy valamelyik tüskéje kiszúrja az ember szemét. Néha felfényesedik annyira, hogy szinte leugrik az égről, máskor meg egy halványabb folttá alakul, amit fókuszálni sem lehet. Ma a Vénusz is hullámzott erősen, egy pillanatra sem állt be a sarló, de a video felvételből mégis sikerült egy elfogadható képet gyártani és színeiben is vizsgálni. Sajnos UV szűrőm nincs, és kellene olyan kamera is, amely nem tartalmaz szűrőt, hogy érezze is az UV fényt. Kék szűrővel sem jelentkeznek részletek, feltehetően csak infra, vagy ultra fényben mutat részleteket. A Merkúr igen rosz helyzetben van, de egy hónapja még sikerült elcsípni a nappali égen a kis vörösesbe hajló színű fogyóban lévő bolygót. Imbolygott rendesen, és részletet csak a videó feldolgozása után láttam, de azt is elég keveset, viszon jól azonosíthatóan. A Marsot is szoktam felkeresni, habár csak érdekességként, mert éjjel jól megfigyelhető, és most elég kicsinek látni, de a színe nappal is vörös. Halvány, de élesre állított pontos osztókörös műszerrel 20 másodperc rátalálni. A Hold, ha idősebb 3 naposnál, akkor 10 másodperc, a Vénusz ha már legalább 10 napos, akkor 5 másodperc szemre a keresővel is beállítható, ha van kis gyakorlata valakinek, persze fix állványos jól beállított szerkezettel. A felvételeket DMC LS80 kisgéppel a lencsén át szoktam készíteni, egy 25 illetve 10 mm-es olcsó okuláron át, esetleg 2x nyújtással, de óraművel, amely programozható a csillagokhoz, a Hold, A Nap, és a bolygók, valamint tetszőleges sebességgel haladó üstökös követésére is. A gépnek háromszoros optikai zoomja van, de 12, illetve 20 a max elektronikus nyújtás. Ez elég nagy, és már fotóztam vele kettőscsillagot is, amely 1,2" pár volt, éppen egy 8-as látszott a felvételek negyed részén, a többin egy-egy amorf maszatos amőba. Az ég itt eléggé koszos és világos is éjszaka, nappal viszont csak koszos és párás, nincs díszvilágítás, de viszont ott a Nap! Ezért érdekelne a válasz a kérdésemre! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.20. 15:30

Szent István ünnepén a kristály tiszta ég kiváló alkalmat adott a nappali égen látható bolygók fényképezésére. A Merkúr látszó mérete 6,7" fényessége -0m78, a Vénusz mérete 22,3" fényessége -4m22 teltsége ~50%, a Hold mérete 32'17" fényesságe -8m38 és teltsége 7°%. A felvételek 127/1000 akromatikus távcsővel nagy nyújtással és DMC LS80 fényképezőgéppel készültek 10 mm okuláron át, szűrő nélkül. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.25. 12:46

Figyelem!

A mai nap tiszta, páramentes levegője igen alkalmas a bolygók nappali megfigyelésére. A Merkúr szép élesen, tisztán látható a Naptól elég távol, de a követést bekapcsolva kell tartani! A Vénusz annyira fényes, hogy még pontos élesre állítás nélkül is könnyen megtalálható a nappali égen! A megfigyelést a Vénusszal kedje aki vállalkozik rá. A 20 fokos magassági szögállásba helyezett távcsövet szépen lassan a K-NY irányban elfordítva a Nap - 3 óra, azaz 45 fokkal tőle nyugati irányában könnyű megtalálni. A Merkúr magassága 16,5 fok, és a Naptól nyugatra 15 fokkal kell keresni, azaz Nap-1 óra szög alatt. Sok sikert! Még tart a tiszta idő érdemes kipróbálni! A Merkúr igencsak ritkán látható ilyen szépen! Vessen rá egy pillantást, aki még nem tette soha!

Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012.08.26. 01:23-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.25. 13:14

Szép kis nappali gyüjtemény% Feltétlenü egybe kellene szedni, és egységesen feldolhozni! NQ.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.09.08. 12:34

Sziasztok!
A Hold és a Jupiter közelsége segítségével sikerült megtalálnom dél körül a Jupitert. Izgalmas volt megtalálni, elég hamar sikerült is, csak furcsa volt, hogy közben a Nap sütött a hátamra! :-)
Üdv.: Szilárd
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.11.14. 14:35

Ma délelött úgy nézett ki, hogy szép napsütéses idő van, és talán sikerül a Hold - Merkúr fedést felvenni. Ám a Nap körüli párás levegő, a halvány felhőfoszlányok folyamatos úszkálása ezt lehetetlenné tette. Kár, pedig a Hold keskeny sarlója mögül előtűnő Merkúr igen érdekes és egyedülálló felvétel készítését tette volna lehetővé. Igy maradt a Vénusz fényképezése, az is kevés sikerrel, mert a nyugtalan imbolygása nem szűnt, néha egy amorf folttá torzította a bolygót. Az alábbi gyenge minőségű képet tudtam csak elkészíteni. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”