Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Bolygóészlelők fóruma
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.06.06. 21:49

Sziasztok!
Börcsön találtunk egy kitűnő észlelőhelyet, ahonnan megfigyelhettük az átvonulást. Egy kisebb dombról, a legközelebbi magas fák is csak 5-6 km távolságra voltak, szóval első osztályú helyről, családommal néztük meg, csak kislányom aludt a Mamánál. :) Végig kristálytiszta, de hűvös időben volt részünk, és nagyon tetszett a látvány, hamar elszaladt a röpke 2 óra...
Telefonnal, okulárba fotózva készítettem több képet, a kedvenc képet fel is tettem ide.
Üdv.: Szilárd
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tizsi85
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.12.17. 12:33

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: tizsi85 » 2012.06.07. 09:02

Sziasztok! Ez az első hozzászólásom az oldalon. Igazán nagyszerű képek születtek, gratulálok hozzá!
Én is észleltem az átvonulást, ez a kép született róla. 11 kép átlaga a Registax 5-el. A műszer egy 150/1200 Newton-Dobson, Pentax K20D és Baader (foto) napfólia. A helyszín Nógrád megye, Kazár.
Kép
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.06.07. 10:15

Stefi írta:vagy ez is jó megoldás, én ezt próbálnám ki ha lenne rá lehetőségem.
http://cdn.transitofvenus.org/docs/Buil ... Funnel.pdf

Ezúton szeretném megköszönni Gyulának, hogy belinkelte a kivetítő ötletét. Persze az ott leírt tölcsért nálunk nem kapni, de egy viráglocsoló spricnit sikerült feláldozni a nemes célra, e-képpen:
kP6060182.jpg


Okulárként egy még az NDK-ból beszerzett 25mm-es Huygens szolgált, a 0,96 incses ragasztás nélküli okulár végig állta a próbát, ráadásul pontosan illeszkedett a spricni nyakába. Csak ajánlani tudom a kivetítőt.

A kép a Sas-hegyen készült, ahol a Tájvédelmi körzetben egy lelkes kis csapat észlelt. Volt több távcső is, amivel a részleteket jól meg lehetett nézni, de a kivetítő nagy szerepet kapott. Bár a képe messze elmaradt a távcsőben láthatótól, elsősorban a pausz papír miatt, viszont jól el lehetett magyarázni a jelenséget és, hogy hol sejlik még egy napfolt, stb. Ilyen képet adott:
kDSC_0256.jpg


Végül egy kép az észlelő helyről, közvetlenül napfelkelte előttről:
kP6060090.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.06.07. 11:16

szolcs írta:@Kukac: Szólhattál volna - ahogy Péter szólt. A Mizar keresőjéhez gyárilag nincs kupak, de majd applikálok egyet a következő Nap megfigyeléshez. Emígy köszi, amúgy bocs az offért. Üdv: egy Kolléga


Helló kolléga, nálad észre sem vettem, pedig figyeltem. Biztos lefoglalt a technika nagyszerűsége.
Jó kis cucc az a Mizar. Ha észrevettem volna, szóltam volna. :geek:
deze63
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.04.30. 13:50

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: deze63 » 2012.06.07. 17:59

Első – de talán nem az utolsó – bejegyzésem

Üdv mindenkinek!

Igen-igen kezdőnek tartom magam az amatőr csillagászat terén, lévén csak kb. egy hónapja vásároltam életem első távcsövét. De máris itt volt egy nagy esemény, a Vénusz átvonulása a Nap előtt. Ez volt az első célirányos, tervszerű megfigyelésem.

A telefont beállítottam a hajnali ébresztésre, nagy nehezen fel is ébredtem. Az ablakom délre néz, azon – csak az egyik, már nyitott szememmel – kitekintve látom: gyönyörű az idő, a Hold is ott virít a már világosodó égbolton. Nosza, akkor indulás, állvány, távcső, okulárok napfólia és fényképezőgép bepakol, és irány az előző napon kinézett észlelőhelyre.
Kiérkezésemkor azt láttam, hogy éppen csak egy kicsiny felhősáv húzódik ÉK irányban, egészen pontosan ott, ahol a Nap kel hamarosan… Mi legyen? Ezért keltem ilyen korán? Várok. Távcső kipakol, összeállít, majd egy-két fotó a környezetről, a felhőről, a Holdról, egy éppen leszálláshoz érkező repülőgépről.
Közben a Nap felkelt, megvilágította a felhőket, a felhőréseken át-átszűrődött a fénye, s ez egy idő után már elég volt ahhoz, hogy beállítsam a távcsövet a követésre. És végre 5 óra 32 perckor kibukkant a felhők mögül. Távcsőbe belenéz: és igen! Ott a Vénusz a nap előtt. A jó néhány napfolt látványa gyakorlatilag érdektelenné vált a bolygó Nap előtti, kontrasztos látványa mellett. Az idő pedig ettől kezdve gyönyörű volt, egyetlen ki felhőcske sem úszott be a Nap elé a későbbiekben. Kezdetben nagyon erősen hullámzott a levegő, mint amikor a forró aszfaltra néz az ember távolról, lapos szögben, de ahogy emelkedett a Nap ez a jelenség egyre csökkent. (Cserében feltámadt a szél). 26x nagyítással néztem, illetve egyszer megpróbálkoztam 93x-al is, de igazából ez sem mutatott többet (csak nagyobbat), sőt…

Mivel az esemény még innentől kezdve is elég sokáig tartott, felváltva próbáltam fényképet és videofelvételt készíteni, illetve saját szememmel az okulárba bámulni. Igen, bámulni. Bámulatos látvány volt, komolyan mondom. Aki látta, tudja miről beszélek.
És azt is el kell mondanom, hogy rájöttem: a sok helyen fellelhető fotók, amelyek egyébként nagyon szépek, képtelenek visszaadni azt a látványt, amit az ember a saját szemével lát az okulárba pillantva. És ezt nem csak ebben az esetben tartom igaznak. Az első bolygó, amit távcsövemmel annak idején megnéztem, a Szaturnusz volt. Három számomra látható holdjával együtt láttam. Az is egészen mást mutat, és egészen más érzéseket keltett bennem „élőben”, mint egy bármennyire is jól sikerült, és esetleg többet megmutató fotó látványa. Már alig várom a Jupitert…

Kicsit off: a fényképezést egy Panasonic FZ38-al próbáltam (ez van), hááát..., nem nagyon sikerült normális képet készíteni a távcsövön keresztül. A napfólia Baader asztrofólia (nem fotós), de én még ennek fényáteresztő képességét is sokallom, ezért még ezt is tompítottam egy sárga szűrővel. A fényképezőgéphez készítettem a felszerelhetőségét biztosító közgyűrűt, a gépet manuális üzemmódban használtam. Ha az optikai zoomot alapon hagytam, akkor a kép közepe tájékán megjelenő elég nagy sötét folt ront el mindent, Zoomolással ez a jelenség csökkent, majd megszűnt, viszont ekkorra már a nagyítás is jóval nagyobb lett, és már csak a nap egy részét tudtam fotózni. Majd még próbálkozok, bár akkor már nem lesz ott a Vénusz…

Bocsánat, hosszú voltam. De nekem nagy élmény volt.
Összességében: megérte korán kelni.

Üdvözlettel:
deze

P10208091 .jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.06.07. 19:05

deze63 írta:Első – de talán nem az utolsó – bejegyzésem


Üdv a fórumon az újoncnak!
Szerencsés vagy, hogy pont egy ilyen kivélteles esemény foglal helyet az első észlelési élmények közt!

A fotóval szerintem korántsincs semmi baj. Nagyon nyugtalan levegő mellett nagyjából ezt lehet kihozni belőle. Amúgy én is Panasonic kompakttal fotózgatok (évek óta) és azt kell mondanom, hogy bár ilyen alkalmakra jó szolgálatot tesz, valójában épp most gondolkodtam el azon, hogy áttérek komolyabb módszerekre, tükrös gépre, vagy legalább webkamerára. Az okuláron át fotózásnak minden baja van, ott van az útban fél kiló lencse, ami nélkül sokkal szebb képek lehetnének. Bár azért fényesebb jelenségeket jól meg lehet örökíteni. Jó móka, de egy cserélhető obis most komolyan tervben van.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.08. 11:07

Halló! Vagy kétszer feltettem az átvonulás észlelését, de a gép nem fogadta el (?). No, most mégegyszer megpróbálom: BQ
VÉNUSZ ÁTVONULÁS

Budapest, II. Germanus Gyula park (Margit-híd, Budai hídfő.)
Földr. Szélesség: 47°31’00,8” = 47,476873° N
Földr. Hosszúság: 19°02’11,3” = 19,036478° E Gr
H. = 110 m
Távcső: 70/500 mm refraktor, azimutális, objektív-szűrő, 23x és 83x-os nagyítás.
Légkör: átlátszóság kitűnő, nyugodtság: rossz, állandóan rezgő kép.
Észlelők: Bartha Lajos (kilépések időpontja),
Földi Judit, Nagy Helga: időmérés,
Vargha Enikő: fotók.

Kontaktusok:
Fekete csepp jelentkezik: 04:37:40 UT
III. kontaktus (kilépés kezdete) 04:37:50 UT.
IV. kontaktus (kilépés vége) 04:55:15 UT.
Az időpontokban bizonytalanságot okozott, a napkorong erős hullámzása
A fekete csepp jelenség alig jelentkezett, a III. kontaktus előtt 10-12 mp-el egy aránylag keskeny, kb 10 ív-mp széles szürkés nyúlvány a Vénusz-korong szélétől a napperemig jelentkezett, de Bartha L. látta biztosan, Nagy H. akkor látta meg, amikor felhívtam rá a figyelmét, Vargha E. igen bizonytalanul észlelte.

Egyéb jelenségek:
A Vénusz sötét korongján árnyalatok nem látszottak.

A kilépő Vénusz-korong:
04:50 UT-kor egy nagyon vékony, kb. 2 ív-mp széles vékony fénylő ív látszott, Bartha L. biztosan látta, Nagy H. bizonytalanul.
04:53 UT-kor a napperemen kívüli részen teljes fénylő gyűrű már nem látszott, de a napperemmel ellentétes, sötét oldalon egy keskeny, szűk fényesebb csík feltűnt, amely azonban néhány másodperc múlva eltűnt.

Átvonulás puszta szemmel:
Sötét szemüveggel (napfogyatkozás-szemüveg) minden észlelő látta (8 fő) a napkorong előtt, pl. egy 8 éves kislány anélkül észrevette, hogy erre felhívtuk volna a figyelmét. A kilépés előtt néhány perccel azonban már néhányan nem látták. Bartha L. és Nagy H., Rábl Erzsébet akkor is látott még egy kis becsorbulást a napperemen, amikor a Vénusz már félig kilépett a Nap elől.

Az átvonulást az előre megbeszélt észlelőkön kívül kb. 8-10 érdeklődő nézte végig. Minden szemlélőben igen nagy benyomást keltett a jelenség, többen végig várták a teljes kilépést.

Bartha Lajos
1023 Budapest, II
Frankel Leó út 36.
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2012.06.08. 21:53

Sziasztok!

Akik látták a „kozmikus Nap-Vénusz táncot”, azok egy felejthetetlen élménnyel gazdagodtak, én legalábbis egészen biztos! Sajnálattal olvastam, hogy az ország keleti részében viszont felhős volt az idő és néhol még esett is :(

Kedden éjfél körül még én sem voltam egészen biztos abban, hogy megadatik a lehetőség az észlelésre. Mindenesetre bizakodtam abban, hogy addig majd csak kitisztul. Reggel majd kiugrottam a bőrömből, amikor láttam, hogy bizony minden körülmény adott a zavartalan észleléshez. Jupppiii!!!!
Érdekes, munkába menet nem szoktam ilyen gyorsan és lelkesen készülődni :D

Eredetileg Pomázra szerettem volna ki HÉV-ezni és csatlakozni Vizi Péterék csapatához, de aztán gondoltam, mire kiérek és odakutyagolok a megállóból, hát lemaradok az egészről, nem beszélve arról, hogy a távcső sem fog (katadioptrikus rendszer) megfelelően lehűlni és még elfogadható minőségű képeket sem tudok majd lőni. Ezért gondoltam egyet és Budaörsre mentem a Kőhegyi kápolnához. Jó döntés volt. A panoráma csodálatos volt és egy felhő sem zavarta az észlelést.
A dombtetőn már javában észlelt két csapat egy 150-es Newtonnal és egy Celestron C8-assal. Sajnos hamar elszaladt az idő, de egyedülálló élmény és látvány volt az átvonulás. Érdekes volt a Nap korong előtt a szurokfekete Vénusz. Kitartóan néztem az okulárba és folyamatosan váltogattam azokat, de az észlelést néha az erősebb és hűvős széllökések tették kicsit kellemetlenné. Azért közben igyekeztem fényképezni is és a napfoltok sem voltak utolsóak.
Külön örültem, hogy sikerült elcsípnem az égi jelenséget, mivel 2004-ben nem adatott meg erre a lehetőség.

Az okulárhoz tartott kis digitális fényképezőgéppel sok képet sikerült megörökítenem, néhányat megosztanék veletek. A képek méretei le lettek csökkentve.

Felszerelés: 102/1300 MC , AZ3 állvány, Baader napfólia foglalatban, Canon PowerShot A1100IS. Nagyítások: 40x, 52x és 144x

Hát ennyire futotta az adott felszereléssel.

További szép estét mindenkinek!

Üdv,
Levente


Venusz tranzit - 2012.06.06. - 1.JPG



Venusz tranzit - 2012.06.06. - 2.JPG



Venusz tranzit - 2012.06.06. - 3 .JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BARRACUDA 2012.06.08. 23:18-kor.
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2012.06.08. 22:03

zárásképpen még néhány kép



Vénusz tranzit - 2012.06.06. 06ó50p.JPG



102 MC - 01.JPG



102 MC - 02.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.10. 22:25

Rövid összefoglaló képekben. Remélem lesz rajta sok érdekes dolog, amit elemezni lehet. Az időpontok nem egészen pontosak, ugyanis a fényképezőgép órája pontatlanná vált reggelre, és a felvételek készítésekor a korrekció elég sokat változtatott a kontúrokon, tehát perces eltérések is lehetnek egy minimális élemelés következtében. Az utolsó kép már csak ellenőrzésként készült, az elvonulás után percekkel, hogy lássam a Napkorong szélét, hogy milyen, amikor biztosan nem horpadt már. Ez csak egy 8 másodperces felvétel, és amikor beerősítettem a Nap peremének szomszédos területét, akkor ezt mutatta. Feltételezhetően nem okozhat 240 kép átlagolása pontosan kör alakú halvány gyűrűt, pontosan a megfelelő helyen, és méretben. Ha ez mégsem a Vénusz gyűrűje, akkor felér egy öttalálatos szelvény kitöltésének valószínűségével. A videó felvételeket DMC LS80 géppel, okuláron keresztül, többnyire 12-szeres zoom állásban készítettem, egy 50/540-es Zeiss akromáttal szerelt 1985 körül szetben vásárolt saját szerelésű refraktorba dugott keresőből kiszedett okulárra téve. A szél időnként erősen remegtette a csövet, a levegő hol nyugodt volt, hol meg hollámzott erősen. A rakparton elhúzó teherjárművek időnként a talajon át remegtették a fotóállványt. Óragép ment, de nem sikerült pólusra állni tökéletesen, és sem a Vénusz, sem a Nap sebessége nem illeszkedett a követéshez. Ekkora nagyítással már sajnos 3-4 perc alatt elmozdul a látómező közepére állított látvány. Nem baj, majd a legközelebbi Vénusz átvonuláskor kevéssé huzatos helyet kell választanom. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”